Domowa sala koncertowa od Geniusa

15.08.2008 13:49
Nowe drewniane głośniki do kina domowego marki Genius z serii 5.1 właśnie pojawiły się w sprzedaży w polskich sklepach komputerowych. Tym razem producent wyposażył ten 6-cześciowy zestaw w wyświetlacz LCD oraz dodał mu mocy. Nowy model to 8-calowy subwoofer o mocy 100 W oraz 5 dwudrożnych satelit każda o mocy 20 W, co daje łączną moc RMS 200 W.

Ponad półtora roku temu Genius zaprezentował zestaw głośników 5.1 5000, kilka miesięcy temu na półki sklepowe trafił dość podobny do wcześniejszego zestawu model SW-HF 5.1 4000. Teraz pojawił się nowy zestaw SW-HF 5.1 6000. Nowe drewniane głośniki do kina domowego marki Genius z serii 5.1 właśnie pojawiły się w sprzedaży w polskich sklepach komputerowych. Tym razem producent wyposażył ten 6-cześciowy zestaw w wyświetlacz LCD oraz dodał mu mocy. Nowy model to 8-calowy subwoofer o mocy 100 W oraz 5 dwudrożnych satelit każda o mocy 20 W, co daje łączną moc RMS 200 W.

Bezprzewodowym pilotem można nie tylko ustawić poziom głośności, ale także skorygować barwę dźwięku oddzielnie dla każdego z głośników. Duża ilość różnorodnych wejść umożliwi podłączenie zestawu do komputera, DVD, TV a także innych urządzeń odtwarzających dźwięk. Każdą zmianę statusu głośników pokazuje emitujący subtelnym niebieskim blaskiem wyświetlacz LCD. Teraz nie wychodząc z domu można poczuć się jak we własnej, prywatnej sali koncertowej.

Elegancki wygląd, świetna jakość brzmienia, bezprzewodowy pilot oraz możliwość podłączenia do różnych źródeł sygnału to niewątpliwie główne zalety nowego zestawu Geniusa. Cena jest także bardzo zachęcająca, głośniki Genius SW-HF 5.1 6000 można nabyć w sklepie internetowym już za 457 złotych. Gwarancja wynosi 2 lata. W Polsce dystrybutorami są firmy AB, Incom, ABC Data i Yamo.

Specyfikacja SW-HF 5.1 6000:

Moc całościowa : 200 W RMS
Moc subwoofera: 100 W
Moc głównego głośnika i głośników dodatkowych: po 20 W każdy, przy THD 10%
* Subwoofer: 8", 6-omowy niskotonowy
* Głośnik frontowy: 4" 8-omowy szerokopasmowy i 1" 8-omowy wysokotonowy
* Głośnik tylny: 4", 8-omowy szerokopasmowy i 1" 8-omowy wysokotonowy
* Głośnik główny: dwa 4", 4-omowy szerokopasmowy i 1" 8-omowy wysokotonowy

Bezpieczniki:
AC 250 V / 2,5 A (napięcie lokalne: 220 ~ 240 V)
AC 125 V / 4 A (napięcie lokalne: 100 ~ 120 V)
AC IN: wbudowany transformer AC
Częstotliwość: 40 Hz ~ 20 KHz
SNR (poziom głośności): 80 dB

Wejścia audio:
Sześć wejść typu jack RCA dla 5.1 kanałowego odtwarzacza DVD
Trzy pary złączy typu jack RCA dla dwukanałowych źródeł dźwięku, takich jak TV, PC, odtwarzacze CD i MP3 oraz konsole gier
Odbiornik IR: wbudowany w subwoofer
Amplifier: wbudowany w subwoofer

Wymiary:
Subwoofer: 213 x 410 x 360 mm
Głośnik główny: 332 x 163 x 151 mm
Głośnik frontowy: 140 x 233 x 151 mm
Głośnik surround: 140 x 233 x 151 mm
Pilot: 48 x 149 x 17 mm
Baterie do pilota: 2 baterie AAA (dołaczone do zestawu).

Firma Genius została założona w 1983 roku, jej główna siedziba mieści się w Taipei na Tajwanie. Ponadto, filie europejskie znajdują się w Niemczech oraz Wielkiej Brytanii, wszystkie produkty są produkowane w chińskich fabrykach. Zyski korporacji rosną płynnie z roku na rok, obecnie Genius zatrudnia ponad 3000 osób na całym świecie. Oprócz zestawów głośników, producent posiada w ofercie klawiatury, wszelkiego rodzaju urządzenia wskazujące, aparaty, kamery, odtwarzacze MP3 oraz słuchawki. Główne cele firmy, jakie sobie stawia to "tworzyć całkowitą swobodę otoczenia użytkownika oraz dawać mu zadowolenie".

Wcześniejsze modele głośników różnią się przede wszystkim wyglądem, ponadto, model SW-HF5.1 4000 posiada moc całkowitą równą 100 W, czyli o 50 W mniej niż zestaw 5000. Słabszy dźwiękowo zestaw, wizualnie prezentuje się lepiej. Obudowy serii SW-HF 5.1 wykonane są z drewna, dzięki temu zestawy wyglądają elegancko i z klasą. Front subwoofera prezentuje się również klasycznie, smaku dodaje niebieskie podświetlenie gałki regulacji głośności. Za słabą stronę tego gadżetu można uznać fakt, że wspomniane niebieskie podświetlenie działa również po włączeniu opcji standby. Wyłączyć je można tylko poprzez odcięcie dopływu prądu do subwoofera, korzystając z wyłącznika znajdującego się na tylnim panelu, lub poprzez wyjęcie wtyczki z kontaktu.

W tylnej części, ważącej kilka kilogramów skrzynki, najbardziej rzuca się w podłużny, czarny radiator, którego zadaniem jest odprowadzanie nagromadzonego ciepła z subwoofera. Zestaw nie posiada niestety wyjść optycznych. Również dołączone do kompletu akcesoria nie przedstawiają się imponująco - producent dostarczył tylko kable, instrukcje w kilku językach, w tym po polsku, oraz bezprzewodowy pilot, który pozwala zdalnie sterować zestawem. Sam pilot zupełnie nie pasuje do eleganckiego zestawu - jest plastikowy, lekki i nieco tandetny.

Jeśli chodzi o jakość dźwięku, to jest ona wystarczająca przy oglądaniu filmów - dźwięk jest czysty i realistyczny, natomiast po włączeniu muzyki można mieć sporo zatrzeżeń - dźwięk jest płaski i nieco plastikowy. 100-watowa moc głośników, podawana przez producenta, jest zdecydowanie zawyżona, jednak wystarczająca do odsłuchu w standartowym pomieszczeniu, jakie oferuje większość polskich mieszkań. Należy też zwrócić uwagę, że podbicie basów lub znaczące pogłośnienie może skutkować szumami i trzaskami sprzętu.

Warto jednak pamiętać, że te dwa omawiane zestawy Geniusa nie należą do najwyższej półki sprzętowej, zarówno pod względem jakości, jak i ceny. SW-HF5.1 4000 można zakupić w sklepach internetowych już od 210 złotych, a SW-HF5.1 5000 już od 275 złotych.

Jakość dźwięku dwóch poprzednich zestawów głośników Geniusa, 4000 i 5000, na pewno nie zadowoli żadnego audiofila, ale dla zwykłego użytkownika jest wystarczająca. Jako plus należy zapisać zestawom możliwość podłączenia ich do kilku różnych urządzeń, choć brakuje tu wspomnianych wyjść optycznych na tylnym panelu.

Genius
210 - 499 PLN