Sountina - super technologia i konstrukcja

06.11.2008 18:21

Żaden głośnik świata nie wygląda tak jak nowy model Sony NSA-PF1, nazwany Sountina. Żaden też tak nie gra - pojedyncza, elegancka kolumna, w której łączą się szkło, skóra i atrakcyjne podświetlenie, emituje dźwięk we wszystkich kierunkach, stanowiąc centralny punkt pomieszczenia. Nazwa oznacza fontannę dźwięków - tak jak fontanna, głośnik gromadzi wokół siebie ludzi, ofiarowując im swoje brzmienie...

* Inna niż wszystkie istniejące głośniki
* Rewolucyjna kolumna w kształcie walca emitująca kryształowo czysty dźwięk
* Technologia Vertical Drive gwarantująca stałość brzmienia bez względu na umiejscowienie
* Wyrafinowane wzornictwo z elementami ze skóry i szkła oraz atrakcyjne podświetlenie

Firma Sony wprowadziła właśnie nowe, przełomowe głośniki. Żaden głośnik świata nie wygląda tak jak nowy model Sony NSA-PF1, nazwany Sountina. I żaden tak nie gra - ta pojedyncza, elegancka kolumna, w której połączono szkło, skórę i atrakcyjne podświetlenie, emituje dźwięk we wszystkich kierunkach, stanowiąc centralny punkt pomieszczenia.

Skąd bierze się nazwa Sountina? Jak wyjaśniają projektanci Sony, nazwa powstała z połączenia słów "sound" (ang. dźwięk) i "fountain" (ang. fontanna). W zamyśle kolumna Sountina, tak jak fontanna, będzie gromadzić wokół siebie ludzi, ofiarowując im swoje brzmienie - zarówno w ulubionym pokoju, jak i w modnym barze.

Unikatowa technologia głośnika Sountina idzie w parze ze stylowym, eleganckim, wyglądem. Głośniki nie są małe, bo miery ponad 185 cm wysokości. Wyglądają futurystycznie, brzmią doskonale nowocześnie. Szklany, cylindryczny głośnik rozprzestrzenia dźwięk wokoło, w każdą stronę jednakowo. Firma Sony nadała tej właściwości, uzyskanej dzięki nowej technologii Vertical Drive, nazwę kołowej sceny dźwiękowej (Circle Sound Stage).

Gwarantuje ona identyczne brzmienie dźwięku, bez względu na to, czy słuchacz stoi, czy siedzi, i czy znajduje się tuż obok urządzenia, czy w pewnej odległości od niego. Dodatkowo głośnik w przyciemnionym pomieszczeniu emituje kolorowe światło - od niebieskiego do fioletowego. Głośnik będzie dostępny w sprzedaży od listopada.

Technologia Vertical Drive - niezrównany dźwięk ze szklanego walca
Głównym przetwornikiem akustycznym głośnika Sountina jest długa, smukła tuba ze szkła organicznego, pobudzana przez kilka elementów do emitowania dźwięków na całej wysokości i we wszystkich kierunkach. Rozwiązanie to cechuje się o wiele mniejszym spadkiem głośności dźwięku w miarę oddalania się od jego źródła; w przypadku kolumny Sountina spadek ten wynosi niespełna połowę wartości mierzonej przy reprodukcji przez standardowe głośniki.

Uzupełnienie technologii Vertical Drive stanowią standardowe jednostki średniotonowe i niskotonowe, a aktywny wewnętrzny wzmacniacz pozwala na bezpośrednie podłączanie urządzenia do odtwarzaczy Blu-ray Disc, DVD, Super Audio CD i CD, a także do urządzeń przenośnych. Kolumna jest wyposażona w cyfrowe wejścia koncentryczne i optyczne oraz analogowe gniazda stereo. Sountina firmy Sony - muzyka nigdy jeszcze nie oferowała takich wrażeń. Niestety wszystko, co dobre musi kosztować - cena głośników na rynku amerykańskim wynosi aż 11800 dolarów.

Sountina - najważniejsze cechy:

* Smukła, elegancka kolumna ze skóry i szkła o wysokości 185 cm i średnicy 32,5 cm emitująca dźwięk we wszystkich kierunkach
* Wewnętrzne podświetlenie przyciągające uwagę w każdym pomieszczeniu
* Jednolite rozpraszanie dźwięku w płaszczyźnie pionowej i poziomej; wzrost odległości powoduje mniejsze straty niższych częstotliwości

* Aktywny, trójdrożny system z głośnikiem wysokotonowym ze szkła organicznego, 7 centymetrowym głośnikiem tonów średnich i 13-centymetrowym głośnikiem niskotonowym
* Pełnozakresowa kolumna: pasmo przenoszenia 50 Hz - 20 kHz
* Analogowe wejścia stereo oraz optyczne i koncentryczne wejście cyfrowe umożliwiające doprowadzenie sygnału Linear PCM 96 kHz/ 24 bity (maksymalnie)
* Pilot w komplecie

Sony
11800 USD