Tańczy i gra - MP3 Sony Rolly

18.11.2008 14:42

Sony zaprezentował nową wersję swojego muzycznego gadżetu. Urządzenie nosi nazwę Rolly - podczas odtwarzania muzyki może się obracać i poruszać elementami obudowy. To swego rodzaju połączenie odtwarzacza muzycznego i robota. Na obu końcach znajdziemy głośniki, schowane pod odchylanymi pokrywami. Urządzenie ma kształt jajka i mieści się w dłoni, ma średnicę 65 mm i mierzy nieco ponad 10 cm.

Sony, japoński producent elektroniki, oficjalnie zaprezentował nową wersję muzycznego gadżetu. Urządzenie nosi nazwę Rolly - podczas odtwarzania muzyki może się obracać i poruszać elementami obudowy. To swego rodzaju połączenie odtwarzacza muzycznego i robota.

Urządzenie ma kształt jajka i mieści się w dłoni, ma średnicę 65 mm, mierzy nieco ponad 10 cm. Jego waga wynosi około 300 gramów. Na obu końcach znajdziemy głośniki, schowane pod odchylanymi pokrywami. Pokrywy te odchylają się w trakcie odtwarzania muzyki. Na obudowę sprzętu trafiły tylko dwa przyciski - włącznik i wyłącznik oraz guzik odtwarzania.

Pozostałe funkcje sprzętu uruchamia się toczeniem i obracaniem elementami urządzenia. W czasie odtwarzania muzyki sprzęt może się poruszać, tańczyć w jej rytm i błyskać, a ruchy mogą być wcześniej zaprojektowane w komputerze i przesłane wraz z muzyką bezprzewodowo. Rolly może poruszać się zupełnie bez ingerencji użytkownika.

Możliwe jest też pobranie z Internetu dodatkowych ruchów, jakie będzie mógł wykonywać odtwarzacz lub zaprogramować własną choreografię dla Rolly'ego, z wykorzystaniem udostępnionego przez producenta oprogramowania - aplikacji Motion Editor. W serwisie internetowym posiadacze odtwarzaczy Rolly mogą wymieniać się między sobą plikami zawierającymi różne zestawy ruchów.

Funkcje Rolly'ego kontrolowane są za pomocą dwóch pierścieni otaczających korpus urządzenia. Jeden z nich służy do wyboru utworu lub albumu, który ma zostać odtworzony, podczas gdy drugim pierścieniem można kontrolować głośność dźwięku. Pierścienie te połączone są z silniczkami, umożliwiającymi ruch obrotowy odtwarzacza.

Urządzenie można też ustawić tak, aby w czasie odtwarzania muzyki nie wykonywało żadnych akrobacji - w takim przypadku poruszanie się po liście odtwarzania możliwe jest przez przesuwanie położonego na płaskiej powierzchni Rolly'ego w przód lub w tył, a dostosowanie głośności - poprzez obracanie nim.

Odtwarzacz dysponuje 2 GB pamięci flash. Może odtwarzać muzykę w formacie MP3, Atrac i AAC. Nowość dostała interfejs USB oraz moduł komunikacji bezprzewodowej Bluetooth, dzięki czemu może odtwarzać utwory przesyłane do niego za pośrednictwem połączenia Bluetooth.

Czas odtwarzania muzyki wynosi 5 godzin. Wykorzystanie tanecznych możliwości Rolly'ego skraca ten czas do 4 godzin, a wykorzystanie interfejsu Bluetooth - do 3,5 godziny.

Wykonywane przez odtwarzacz ruchy muszą być zaprogramowane dla każdego utworu. Dostępnych jest sześć ustawień - m.in. pokrywy głośników mogą zamykać się i otwierać, a oba końce odtwarzacza mogą się obracać. Tą drogą można uzyskać całkiem złożone sekwencje ruchów.

Sony zamierza udostępnić aplikację "Motion Editor", która umożliwi użytkownikowi zaprogramowanie choreografii oraz uruchomić internetowy serwis, za pomocą którego posiadacze Rolly'ego mogliby wymieniać się między sobą plikami zawierającymi zestawy ruchów.

Już od 21 listopada Sony rozpocznie sprzedaż tej odświeżonej wersji odtwarzacza plików MP3 nazwanego Rolly. Posumowując zmiany jakich dokonano pomiędzy dwiema wersjami urządzenia, trzeba wymienić: wyposażenie odtwarzacza w 2 GB pamięci zamiast 1 GB oraz możliwość komunikacji z urządzeniem poprzez bezprzewodowe połączenie Bluetooth.

Dzięki tej funkcjonalności, możemy za pomocą telefonu komórkowego lub komputera sterować Rolly'm, który zachowuje się jak mały samochodzik zdalnego sterowania. Cena urządzenia nie jest może zbyt niska, bo wynosi około 400 dolarów amerykańskich, ale jest to naprawdę ciekawe urządzenie, znacznie różni się od typowych, nudnych odtwarzaczy muzyki. Nowy Sony Rolly dostępny będzie w białej i różowej wersji.

Podstawowe funkcje Sony Rolly MP3:

# Odtwarzacz Rolly analizuje odtwarzane nagrania i reaguje na nie ruchami – skrętami, obrotami oraz miganiem świateł w rytm muzyki
# Wbudowany wzmacniacz cyfrowy i głośniki z miękką kopułką – gwarancja wysokiej jakości dźwięku

# Interfejs Bluetooth – możliwość przesyłania muzyki z innych współpracujących urządzeń, takich jak komputery, telefony komórkowe czy zestawy Hi-Fi
# Innowacyjna obsługa: wybieranie utworu przez przekręcenie, włączanie trybu losowego przez potrząśnięcie, regulacja głośności przez obracanie.

# Dostarczane oprogramowanie do łatwego tworzenia własnych układów tanecznych i ich przesyłania do Internetu oraz ściągania innych układów
# Dwie diody LED – możliwość wykorzystania w sekwencji do 700 kolorów.


Sony
ok. 400 USD