Toshiba 55ZL2 - duży telewizor 3D bez używania specjalnych okularów do oglądania

08.09.2011 22:01

Toshiba Europe GmbH wprowadza na rynek pierwszy na świecie telewizor 3D z dużym ekranem do użytku domowego, który wymaga używania specjalnych okularów do uzyskania efektu 3D. Model 55ZL2 ma ekran o przekątnej 139 cm (55") o poczwórnej rozdzielczości Full HD (tzw. Quad Full HD), cechuje go szereg innowacyjnych technologii i wysmakowana stylistyka.

 

 

Dzięki ekranowi Quad Full HD obraz 3D może być oglądany przez dużą grupę widzów, a dodatkowo wyświetlacz prezentuje obrazy 2D w rozdzielczości czterokrotnie wyższej niż Full HD. Model ten wyposażono w wydajną, wieloprocesorową platformę CEVO-ENGINE, która pozwala również na korzystanie z wielu dodatkowych, innowacyjnych funkcji.

 

 

Personal TV pozwala konsumentowi na personalizację ustawień telewizora, a wśród funkcji Smart TV znajdziemy m.in. nagrywanie audycji telewizyjnych na dyskach USB i dostęp do Toshiba Places. Jest również funkcja Autokalibracji, która pozwala uzyskać studyjną jakość obrazu. Telewizory 55ZL2 pojawią się na rynku niemieckim w grudniu 2011 roku, zaś daty premier w innych krajach europejskich będą systematycznie ogłaszane.

 

 

Nowa era telewizji 3D
Inżynierowie Toshiby wykorzystali swoje nieprzeciętne umiejętności tworząc algorytmy programowe i opracowując potężny procesor przeznaczony dla urządzeń elektroniki użytkowej. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom możliwe stało się przekształcenie stereoskopowych obrazów tak, że są jednocześnie wyświetlane pod różnym kątem. W modelu 55ZL2, zastosowano matrycę specjalnie uformowanych soczewek, które po raz pierwszy znalazły się w dużym, komercyjnie dostępnym telewizorze.

 

 

Wyrafinowana technologia optyczna pozwala na uzyskanie szerokiego kąta patrzenia
Technologia 3D bez okularów oparta jest na stereoskopowej zasadzie jednoczesnego wyświetlania obrazu dla lewego oka i drugiego, minimalnie przesuniętego obrazu trafiającego do oka prawego. Finalny obraz odbierany jest przez widza jako trójwymiarowy.

 

 

W technologii 3D bez okularów kluczowe jest aby obrazy przepuszczane przez specjalny układ soczewek trafiały do lewego i prawego oka. Zintegrowany system wizyjny w telewizorze 55ZL2, pracuje pod kontrolą CEVO-ENGINE i pozwala na wyświetlanie 9 widoków pojedynczej stereoskopowej klatki dzięki czemu kilkoro widzów może komfortowo oglądać obraz 3D bez okularów patrząc na ekran nawet pod dużym kątem.

 

 

Funkcja śledzenia ruchu twarzy widza optymalizuje jakość o 3D
W celu zapewnienia wysokiej jakości obrazu 3D bez okularów, niezależnie od kąta pod którym widz patrzy na ekran, model 55ZL2 wyposażono w funkcję śledzenia położenia twarzy. Po wciśnięciu odpowiedniego przycisku na pilocie, wykrywane jest położenie widza i dokonywana jest optymalizacja parametrów wyświetlania obrazu 3D.

 

 

Quad Full HD zapewnia doskonałą jakość obrazu 2D i 3D
Jednoczesne wyświetlanie pod różnym kątem 9 obrazów HD jest dużym wyzwaniem technologicznym. Zastosowany przez Toshibę panel o rozdzielczości 3,840 x 2,160 pikseli pozwala na wyświetlanie obrazów 2D w rozdzielczości czterokrotnie wyższej (tzw. Quad Full HD) niż standardowe ekrany Full HD.

 

 

Innymi  słowy, zdjęcia wykonane aparatem z 8-megapikselową matrycą mogą być wyświetlane na ekranie telewizora bez utraty jakości. Korzystając z zaawansowanych algorytmów, technologia Toshiby Resolution+ przekształca sygnał SD i HD, np. standardowej telewizji, z płyt DVD czy Blu-ray do czterokrotnie wyższej rozdzielczości Quad FHD.

 

 

Inteligentne i osobiste okno na świat
Telewizor 55ZL2 potrafi dużo więcej niż tylko wyświetlać obraz 3D bez okularów. Wyposażony jest w zestaw funkcji SMART-TV dających dostęp do Toshiba Places, platformy Toshiby umożliwiającej strumieniowe przesyłanie obrazu oraz kupno i współdzielenie treści multimedialnych umieszczonych w Internecie. 55Zl2 obsługuje też standard HbbTV (Hybrid broadcast broadband TV).

 

 

Możliwe jest nagrywanie na dysk twardy podłączony do telewizora audycji telewizyjnych nadawanych w standardzie DVB-T. dzięki Toshiba Apps Connect, właściciele telefonów iPhone mogą przekształcić swoje smartfony w piloty zdalnego sterowania.

 

 

55ZL2 oferuje także funkcję PERSONAL-TV, która umożliwia czterem użytkownikom przechowywać w pamięci telewizora swoje ulubione ustawienia obrazu, listy kanałów, osobiste nagrania wideo. Osobiste ustawienia mogą także dotyczyć parametrów dźwięku - poziom głośności może być zapamiętywany każdorazowo przy wyłączaniu telewizora lub przywracany do poziomu ustalonego i zapisanego przez każdego z użytkowników.

 

 

CEVO-ENGINE: źródło innowacyjnych funkcji
CEVO-ENGINE, wieloprocesorowa platforma Toshiby o potężnej mocy obliczeniowej zapewnia działanie innowacyjnych funkcji telewizora 55ZL2. CEVO-ENGINE pozwala na uzyskanie informacji o głębi obrazu niezbędnej do uzyskania efektu 3D i dokonania obliczeń dla 9 obrazów wyświetlanych jednocześnie pod różnym kątem. Jest to jedyne rozwiązanie spotykane w telewizorach, które zapewnia odpowiednią wydajność niezbędną do wyświetlania wysokiej jakości obrazu 3D bez okularów.

 

 

Autokalibracja: studyjna jakość obrazu
CEVO-ENGINE pozwala na uzyskanie obrazu o niezrównanej jakości. Odpowiada za działanie funkcji Autokalibracji , która optymalizuje ustawienia obrazu tak aby filmy wyświetlane były z jakością zgodną z oczekiwaniami reżysera. Dotychczas kalibracja z użyciem specjalistycznego miernika  wykorzystywana była jedynie przez profesjonalistów i dodatkowo wymagała użycia zewnętrznego komputera. CEVO-ENGINE dokonuje niezbędnych obliczeń samodzielnie, zatem komputer staje się zbędny.

 

 

Specyfikacja techniczna:

" Panel LCD Quad  Full HD 16:9,  3,840 x 2,160 pikseli, podświetlenie LED
" CEVO-ENGINE
" 3D bez  okularów
" Funkcja śledzenia twarzy optymalizująca jakość obrazu 3D
" Autokalibracja
" 3D Resolution+
" PERSONAL-TV: Ustawienia dla 4 użytkowników
" SMART-TV: dostęp do Toshiba Places, wbudowany WLAN, kompatybilność z Windows 7, port USB do nagrywania na zewnętrzne dyski twarde, Toshiba Apps Connect 
" Tuner  DVB-T, DVB-T2, DVB-C, DVB-S/S2

 

 

 

 

 

 

Toshiba
Tagi: