Unikatowy system kina domowego - Bowers & Wilkins MT-60D

17.08.2012 12:58

Bezkompromisowe, gwarantujące doskonały dźwięk zarówno kina domowego, jak i tradycyjnego stereo, a przy tym idealnie dopasowane do niemal każdego wnętrza. Tak w skrócie można opisać MT-60D - najnowszy kompaktowy system głośnikowy Bowers & Wilkins oferowany w ramach serii Mini Theatre.

 

 

Bowers & Wilkins to niezwykle ceniony producent kolumn głośnikowych. W portfolio tej brytyjskiej firmy znajduje się wiele rewolucyjnych konstrukcji, które wyznaczały kierunek rozwoju całej branży. Przykładem mogą być chociażby legendarne Nautilusy.

 

 

Zastosowana w nich technologia z czasem zaczęła trafiać do urządzeń przeznaczonych dla szerokiego ogółu audiofili, a kolumny tej firmy wykorzystywane są jako referencyjne konstrukcje w najbardziej prestiżowych studiach nagraniowych, m.in. Abbey Road.

 

 

Najnowszy system kina domowego MT-60D wykorzystuje kolumny głośnikowe M-1 i subwoofer PV1D. Wyjątkowość konstrukcji subniskotonowej potwierdziło przyznanie jej prestiżowej nagrody EISA. Projektanci Bowers & Wilkins tradycyjnie już wykorzystali całą swoją wiedzę i doświadczenie i stworzyli niezwykle ciekawy zestaw łączący niewielkie wymiary z emocjonującą i wierną reprodukcją. Unikatowy wygląd, dopracowanie szczegółów i fantastyczne brzmienie sprawiają, że MT-60D może stanowić główny system nagłośnieniowy i jednocześnie pełnić rolę dekoracji wnętrza.

 

 

Kompaktowe rozmiary, pełnowymiarowy dźwięk

Kręgosłupem systemu MT-60D są kolumny głośnikowe M-1. Te eleganckie konstrukcje równie dobrze sprawdzą się w systemie 5.1, jak i tradycyjnym stereo. Specjalna tuba Nautilus tłumi niepożądany rezonans powstający z tyłu głośnika wysokotonowego. Dzięki temu brzmienie zyskuje jeszcze większą detaliczność i precyzję.

 

 

Specjalna antyrezonansowa nakładka w przetworniku niskośredniotonowym pochłania drgania i zwiększa klarowność dźwięku. Ta zaawansowana technologia w połączeniu z dopracowaną zwrotnicą sprawia, że głośniki wyróżniają się precyzyjnym obrazowaniem sceny, szerokim zakresem pasma przenoszenia i bardzo dobrą dyspersją.

 

 

Uniwersalność sprawia, że M-1 można umieścić na półce z książkami, zawiesić na ścianie lub ustawić na specjalnym standzie podłogowym FS-M1. Co więcej, po przekręceniu jej do poziomu M-1 może on pełnić rolę głośnika centralnego. Projektując te kompaktowe kolumny inżynierowie Bowers & Wilkins zadbali o najdrobniejsze szczegóły, na które większość producentów zwykle nie zwraca uwagi. Dobrym przykładem mogą być chociażby przewody, zazwyczaj szpecące przestrzeń w pobliżu kolumn, które tym razem docierają do M-1 poprzez otwór znajdujący się w podstawie, a stąd za pomocą specjalnego ramienia - do głośnika.

 

 

PV1D - doskonałe brzmienie na okrągło

Subwoofer PV1D firmy Bowers & Wilkins zdobył niezwykle prestiżową nagrodę EISA w kategorii Europejski subwoofer kina domowego. EISA to elitarne stowarzyszenie zrzeszające wiodące europejskie magazyny zajmujące się szeroko pojętymi multimediami. Każdego roku 50 redaktorów naczelnych z 20 krajów europejskich przyznaje prestiżowe tytuły produktom, które w ich ocenie wyróżniają się na tle pozostałych urządzeń i wyznaczają nowe kierunki rozwoju.

 

 

 

Nagrodzony subwoofer PV1D jest następcą doskonałego i niezwykle cenionego modelu PV1. O wyjątkowości obu urządzeń decyduje ich rewolucyjna konstrukcja, zrywająca z przyjętymi dotychczas schematami budowania subwooferów. Projektanci Bowers & Wilkins zrobili niezwykle odważny krok i w miejsce tradycyjnej skrzynki zastosowali kulę, w której po przeciwnych stronach umieścili dwa przetworniki.

 

 

Dzięki swojej kulistej konstrukcji PV1D idealnie sprawdzi się w każdej przestrzeni i wypełni ją fantastycznym, punktowym i doskonale kontrolowanym basem. Wykorzystując kulę i montując w niej dwa przetworniki w układzie symetrycznym projektanci zmniejszyli wymiary obudowy i stworzyli urządzenie, które niezależnie od poziomu głośności, nawet przy dużym natężeniu dźwięku, praktycznie nie generuje żadnych drgań.

 

 

Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest niesamowita reprodukcja niskich częstotliwości, a dzięki swoim kompaktowym rozmiarom PV1D doskonale wpisuje się w niemal każde wnętrze. Dzięki tym zaletom subwoofer idealnie sprawdza się w systemach kina domowego i perfekcyjne uzupełnia zestawy stereofoniczne.

 

 

 

Wyróżnikiem PV1D jest platforma cyfrowa pochodząca z flagowego subwoofera DB1. Dzięki niej użytkownik może w prosty sposób dostroić urządzenie i precyzyjnie kontrolować głośnik. Połączenie rewolucyjnej konstrukcji z najlepszą dostępną sekcją cyfrową zaowocowało stworzeniem unikatowego subwoofera.

 

 

Układ cyfrowy m.in. umożliwia dostrojenie i precyzyjną kontrolę głośnika oraz zapewnia doskonałą integrację z szerokim spektrum głośników. Korektor dźwięku umożliwia dopasowanie brzmienia do oczekiwań posiadacza subwoofera, zaś nowy wzmacniacz o mocy 400 W sprawia, że PV1D wypełni dźwiękiem nawet największy salon odsłuchowy. Ciekawym akcentem stylistycznym jest wyświetlacz OLED umieszczony na opasce okalającej głośnik.

 

 

Korzystając z menu można wybrać z listy model kolumn głośnikowych Bowers & Wilkins, z którymi będzie współpracował PV1D, dzięki czemu urządzenie automatycznie dobierze najlepsze ustawienia. Ponadto korzystając z aplikacji SubApp można nadać własne nazwy każdemu z pięciu ustawień. Dostępne regulacje obejmują m.in. ustalenie częstotliwości filtra, dopasowanie nachylenia filtra dolnoprzepustowego oraz integrację fazy PV1D i pozostałych kolumn w systemie. Opcja Presets pozwala na zapisanie i przywołanie konkretnych ustawień dla różnych typów muzyki lub różnych warunków odsłuchu.

 

 

Przyznanie nagrody nowemu subwooferowi Bowers & Wilkins kapituła EISA Awards uzasadniła następująco:

- To nie jest zwykły subwoofer. To bas, który ma klasę. Zakrzywiona skorupa B&W PV1D zawiera parę przetworników, zasilanych nowym, 400-watowym wzmacniaczem w klasie D, których wibracje znoszą się dzięki zainstalowaniu ich na przeciwległych ściankach. Same przetworniki są też wyjątkowe, lekkie, lecz bardzo sztywne membrany są sandwiczem twardej pianki, aluminiowej warstwy zewnętrznej i pulpy celulozowo-kevlarowej po drugiej stronie.

 

 

Zaawansowany procesor DSP zabezpiecza przed przesterowaniem, a także słyszalnymi zniekształceniami. Regulacje filtra dolnoprzepustowego i opóźnienia pozwalają zintegrować PV1D zarówno w systemach 2.1, jak i 7.1. Miłośnicy specjalnych efektów filmowych ucieszą się dodatkowo z czterech ustawień equalizacji. Subwoofer B&W wprowadzi czysty, niski bas nawet w dużych pomieszczeniach.

Oficjalnym dystrybutorem produktów Bowers & Wilkins w Polsce jest firma Audio Klan.

 

 

 

 

 

 

Bowers & Wilkins
Tagi: