Yamaha RX-S600 i RX-S600D - urządzenia AV w stylu slim

23.09.2013 12:25

Dwa nowe kompaktowe amplitunery slim AV Yamaha to nowy styl urządzeń kina domowego, który ułatwia dopasowanie ich do dużych, płaskich telewizorów. RX-S600 i RX-S600D są zaawansowanymi konstrukcjami, wyróżniającymi się wysokiej jakości brzmieniem i wszechstronnością - dostępem do funkcji sieciowych, obsługą technologii MHL i możliwością korzystania z serwisów muzycznych np. Spotify. Dodatkowym atutem modelu RX-S600D jest tuner DAB/DAB+.

 

 

Rosnąca popularność telewizorów o dużych przekątnych sprawiła, że coraz więcej amatorów kina domowego staje przed trudnym zadaniem zmieszczenia zaawansowanych amplitunerów AV w coraz niższych szafkach telewizyjnych. Yamaha dostrzegła konieczność pogodzenia tych przeciwności i opracowała amplitunery AV, które dzięki konstrukcji typu slim bez problemu zmieszczą się nawet pod największymi telewizorami.

 

 

Jednak ograniczenie rozmiarów obudowy nie oznacza wcale ograniczenia funkcjonalności. RX-S600 i RX-S600D wyróżniają się wysokiej jakości brzmieniem, na co wpływ mają m.in. dyskretna konfiguracja wzmacniacza i układ low jitter PLL, wszechstronnym dostępem do funkcji sieciowych za sprawą technologii AirPlay, aplikacji AV Controller i certyfikatu DLNA 1.5, a także wygodą użytkowania, m.in. dzięki obsłudze technologii MHL. To co różni oba amplitunery między sobą, to sekcja tunera. RX-S600D umożliwia odbiór transmisji cyfrowych DAB/DAB+ i analogowych FM, RX-S600 tylko analogowych - FM i AM.

 

 

Kompaktowe rozmiary, pełnowymiarowy dźwięk

Dzięki wysokości wynoszącej zaledwie 11 cm i głębokości nieprzekraczającej 32 cm, te dwa nowe modele z łatwością zmieszczą się nawet w bardzo niskich szafkach telewizyjnych. Dzięki temu użytkownik może niemal dowolnie konfigurować przestrzeń w pokoju odsłuchowym i stworzyć zaawansowany zestaw kina domowego dopasowany do telewizora o dużej przekątnej. RX-S600 i RX-S600D dostarczają moc 95 W na kanał i potrafią wypełnić bogatym dźwiękiem nawet przestronne pomieszczenia. Wierne brzmienie nowych amplitunerów, jest zasługą konsekwentnego stosowania przez Yamahę koncepcji Total Purity Concept. W pełni dyskretny wzmacniacz mocy pomaga minimalizować zniekształcenia, niezależne czyste zasilanie chroni obwód analogowy przed wpływem szumu cyfrowego, a układ low jitter PLL wspomaga optymalizowanie sceny dźwiękowej. Dzięki temu amplitunery potrafią wydobyć maksimum możliwości drzemiących w każdym materiale muzycznym, także w plikach wysokiej rozdzielczości FLAC i WAV 192 kHz/24 bity.

 

 

Muzyka bez przewodów

Amplitunery zachwycają także funkcjami sieciowymi i wszechstronnością bezprzewodowych połączeń. Dzięki technologii AirPlay użytkownicy iUrządzeń oraz komputerów Mac i PC z zainstalowanymi bibliotekami iTunes mogą bezprzewodowo przesyłać muzykę wprost z telefonu czy komputera do amplitunera AV. Jeszcze większą wszechstronność gwarantuje aplikacja Yamaha AV Controller, która oprócz strumieniowania muzyki pełni także rolę kontrolera całego systemu, w pełni zastępując pilota zdalnego sterowania. Ta bezpłatna aplikacja dostępna jest zarówno dla użytkowników urządzeń z Androidem, jak i iUrządzeń, a można ją pobrać z App Store oraz Google+. Dopełnieniem sieciowych korzyści jest możliwość korzystania z internetowego serwisu muzycznego Spotify (po zaktualizowaniu oprogramowania), a także kompatybilność z DLNA 1.5 i dostęp do tysięcy internetowych stacji radiowych. Na tym nie koniec! Bezprzewodową wszechstronność połączeń zwiększają opcjonalne adaptery Wi-Fi (YWA-10) i Bluetooth (YBA-11), dzięki którym do strumieniowania muzyki można wykorzystać domową sieć Wi-Fi lub wybrać wysokiej jakości połączenie w technologii Bluetooth aptX.

 

 

Wszechstronne połączenia, wideo z telefonu

Dopełnieniem sieciowej funkcjonalności jest wygoda użytkowania. Dzięki obsłudze technologii MHL użytkownicy telefonów kompatybilnych z tą technologią mogą przesyłać do amplitunera materiał wideo (aż do 1080p) z wielokanałowym dźwiękiem. W zapewnieniu fantastycznych wrażeń brzmieniowych z pomocą przychodzi układ optymalizacji dźwięku YPAO. Wykorzystując dołączony do amplitunera specjalny mikrofon układ elektroniczny automatycznie analizuje akustykę pomieszczenia i precyzyjnie dostosowuje parametry dźwięku, aby uzyskać optymalne brzmienie w pozycji odsłuchowej. RX-S600 i RX-S600D zapewniają także łatwość podłączeń urządzeń źródłowych. Amplitunery wyposażono w 5 wejść HDMI i 1 wyjście z obsługą sygnału 3D, kanałem zwrotnym audio i funkcjonalnością CEC, dzięki której za pomocą jednego pilota można sterować podłączonymi urządzeniami kompatybilnymi z HDMI CEC. W tak wszechstronnych urządzeniach nie mogło zabraknąć kompletu złączy analogowych, przeznaczonych dla starszych urządzeń. Amplitunery AV RX-S600 i RX-S600D pojawią się jesienią 2013 r. i będą dostępne w jednej z dwóch wersji kolorystycznych - czarnej i tytanowej. Poglądowa cena detaliczna modelu RX-S600 wynosi 2499 zł. Ostateczną kwotę, jaką trzeba będzie przeznaczyć na wersję z tunerem DAB/DAB+ poznamy w chwili wprowadzania urządzenia na rynek.

 

 

5.1-kanałowe amplitunery AV RX-S600 i RX-S600D - najważniejsze cechy:

"    95 W x 2 (1 kanał)
"    Tuner FM/AM (RX-S600), tuner DAB/DAB+/FM (RX-S600D)
"    Funkcje sieciowe: AV Controller, AirPlay, DLNA 1.5, Spotify
"    Obsługa technologii MHL
"    Cinema DSP (17 programów)
"    YPAO, Compressed Music Enhancer, Scene
"    Przetworniki C/A 192 kHz/24 bity dla wszystkich kanałów
"    Funkcje wideo: 4K Ultra HD Pass-through, HDMI z 3D, kanałem zwrotnym audio i CEC
"    Połączenia: HDMI (5 wejść/ 1 wyjście), wejście USB, cyfrowe wejścia audio (2 koncentryczne, 2 x optyczne), analogowe audio (4 wejścia/ 1 wyjście), kompozytowe wideo (4 wejścia/ 1 wyjście), komponentowe wideo (2 wejścia/ 1 wyjście), wyjście słuchawkowe.

 

 

 

 

Yamaha
2499 PLN
Tagi: