Fashion Against AIDS - H&M uświadamia w stylu unisex

23.02.2011 18:44

Fashion Against AIDS (FAA) to dla H&M bardzo ważna inicjatywa, zaprojektowana w celu podnoszenia świadomości o HIV/AIDS i zbierania funduszy na tę działalność. Do tej pory zgromadziła ona ponad 41 milionów koron szwedzkich na rzecz Designers Against AIDS (DAA) oraz innych projektów związanych z walką z HIV/AIDS.

 

 

Przesłanie dotyczące HIV/AIDS jest równie ważne dla młodych kobiet, jak i mężczyzn, stąd pomysł na sportową kolekcję unisex, którą każdy może nosić na swój własny sposób. Kolekcja będzie dostępna w dziale Divided H&M od 26 kwietnia, a 25% wpływów z jej sprzedaży zostanie przekazanych na młodzieżowe projekty związane z HIV/AIDS na całym świecie.

 

 

– Chcieliśmy stworzyć kolekcję unisex w klimacie sportowym. Projektowanie kroju, kształtu i tkaniny ubrania bez konieczności określania płci, dla jakiej ma być przeznaczone było procesem wyzwalającym. Kluczowe elementy kolekcji: T-shirty z nadrukami i sportowa kurtka z ozdobnymi suwakami, dają się nosić na różne sposoby. FAA to bardzo ważne przedsięwzięcie, ponieważ dotyczy uświadamiania młodych ludzi na temat HIV/AIDS – mówi Ann-Sofe Johansson, szefowa działu projektów H&M.

 

 

– Kampanie H&M pod szyldem FAA przypominają młodym ludziom, aby byli ostrożni i uprawiali bezpieczny seks, co jest podstawową sprawą w walce z chorobą. Główne przesłanie kolekcji brzmi: życie jest piękne, postaraj się więc, aby takie pozostało i dbaj o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i swojego partnera/partnerki. HIV jest wszędzie, dotyczy nas wszystkich. Jeśli jesteś na tyle dojrzały i mądry, aby uprawiać seks, jesteś również na tyle dojrzały i mądry, aby się chronić – mówi Ninette Murk, założycielka i dyrektor artystyczny DAA.

 

 

Dziewczyny bawią się chłopięcym wizerunkiem – boyfriend look, a chłopcy ubierając się, mieszają więcej tendencji niż kiedykolwiek wcześniej. Zaczynamy od kształtu i detali: sportowe T-shirty, bluzy i parki, które można nosić na swój sposób, rozpinając je lub podwijając rękawy. W talii zapiąć można pasek, pamiętając, że każda rzecz daje się wykorzystać w zupełnie nowy sposób.

 

 

Przede wszystkim stawiamy na wygodę. Dominują barwy neutralne i blade pastele, czyli kolorystyka, którą mogą nosić wszyscy. Marszczona nylonowa parka wygląda świetnie w swojej podstawowej wersji, ale odpinając rękawy i akcentując talię możemy z niej wyczarować dziewczęcą sukienkę.

 

 

Są tu także dające się nosić na wiele sposobów T-shirty z dużymi i asymetrycznymi napisami. W kolekcji znajdą się również spodnie dresowe, tank-topy i szorty, które świetnie sprawdzą się na powitanie lata.

 

 

To już czwarty rok inicjatywy H&M Fashion Against AIDS, mającej na celu promowanie bezpiecznego seksu i podnoszenie świadomości na temat HIV/AIDS, zarówno poprzez przekazy umieszczone w samej kolekcji, jak i poprzez działania organizacji wspieranych przez dochód z jej sprzedaży.

 

 

Pieniądze zebrane w czasie kampanii przekazane zostaną kilku organizacjom, m.in. Designers Against AIDS (DAA), która działa na rzecz szerzenia wiedzy o HIV/AIDS wśród młodzieży i zaproponowała H&M współpracę w ramach Fashion Against AIDS.

 

 

Część środków przekazana zostanie organizacji YouthAids, skupiającej się na projektach prowadzonych na Haiti i w Rosji, mających na celu zapobieganie rozpowszechnianiu się HIV/AIDS w rejonach szczególnie na to narażonych. W projekcie uczestniczą także MTV Staying Alive Foundation oraz UNFPA – Fundusz Ludnościowy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

 

 

 

 

 

H&M