Jestem czystą formą - jestem Nikon Df

07.11.2013 15:26

Firma Nikon przedstawia model Nikon Df - wysokiej klasy pełnoklatkową lustrzankę cyfrową w stylu retro, przeznaczoną dla profesjonalistów oraz miłośników fotografii w najczystszej postaci. Nowy aparat, poza klasycznym wzornictwem, wyróżnia się doskonałą ergonomią, lekką i wytrzymałą konstrukcją oraz zaawansowanymi rozwiązaniami, znanymi z flagowych lustrzanek cyfrowych firmy Nikon, gwarantującymi niezawodność oraz najwyższą jakość zdjęć.

Nikon Df to idealna propozycja zarówno dla purystów w dziedzinie fotografii, jak i entuzjastów designu. Nowy model nawiązuje wyglądem do kultowych aparatów analogowych firmy Nikon w standardzie 35 mm, jednak wyposażeniem dorównuje najbardziej zaawansowanym lustrzankom cyfrowym, co stanowi wyraz zamiłowania do fotografii zarówno pod względem formy, jak i funkcjonalności.

 

 

- "Koncepcja modelu Nikon Df od samego początku powstawała z myślą o dążeniu do perfekcji w fotografowaniu oraz o emocjach, które są najistotniejszym elementem fotografii. Ten aparat wręcz zachęca, by wziąć go do ręki i zacząć tworzyć zdjęcia. Nietypowe połączenie stylizacji retro i zaawansowanych technologii sprawia, że Nikon Df wymyka się klasyfikacjom. Docenią go zarówno entuzjaści fotografii, jak również miłośnicy klasycznego designu" - mówi Dirk Jasper, kierownik ds. produktów profesjonalnych firmy Nikon Europe.

Czysta fotografia

Serce aparatu Nikon Df stanowi znana ze sztandarowego modelu Nikon D4 matryca CMOS formatu FX o rozdzielczości 16,2 mln pikseli oraz procesor przetwarzania obrazu Expeed 3, gwarantujące znakomitą jakość obrazu, nawet w najtrudniejszych warunkach oświetleniowych.

 

 

Matryca CMOS formatu FX o rozdzielczości 16,2 mln pikseli
Dzięki optymalnemu wyważeniu rozmiaru matrycy formatu FX (36,0 x 23,9 mm) oraz liczby efektywnych pikseli (16,2 mln), zdjęcia wykonane aparatem Nikon Df zachwycają głębią, szczegółowością oraz niskim poziomem szumów i szerokim zakresem dynamiki. Zakres czułości aparatu jest imponujący - ISO 100-12800, rozszerzalny do wartości ISO 204800 (odpowiednik), pozwala na tworzenie szczegółowych zdjęć o niewielkim poziomie szumów, nawet w bardzo niekorzystnych warunkach oświetleniowych.

Expeed 3
Procesor przetwarzania obrazu opracowany przez firmę Nikon z łatwością radzi sobie z obsługą dużych ilości danych bez uszczerbku dla szybkości i jakości. 16-bitowa technologia przetwarzania obrazu pozwala uzyskać optymalną kolorystykę, idealne odwzorowanie odcieni i maksymalną redukcję szumów na całym obszarze klatki. Ponadto, zapewnia płynne przejścia tonalne w całej skali kolorystycznej do czystej bieli, nawet na zdjęciach rejestrowanych w formacie JPEG. Wydajny mechanizm Expeed 3 jest szybki i precyzyjny, a przy tym wyjątkowo energooszczędny, dzięki czemu aparat doskonale sprawuje się podczas długich sesji zdjęciowych.

 

 

Błyskawiczne działanie
Czas uruchamiania wynosi około 0,14 s, a czas otwarcia migawki ok. 0,052 s. Zdjęcia seryjne można rejestrować z prędkością do 5,5 kl./s zarówno w formacie FX, jak i DX.

Klasyczna stylistyka, ergonomiczna konstrukcja i najwyższa jakość zdjęć
Nikon Df nawiązuje wyglądem do kultowych lustrzanek analogowych firmy Nikon w standardzie 35 mm, jednak jego konstrukcja spełnia wymagania stawiane współczesnym, profesjonalnym lustrzankom cyfrowym. Nikon Df charakteryzuje się wytrzymałym korpusem i doskonałą ergonomią, dzięki którym marka Nikon stała się synonimem trwałości i niezawodności.

Eleganckie mechaniczne pokrętła
Komfortowe i niezawodne pokrętła o moletowanej powierzchni, są łatwe w obsłudze i zapewniają szybki dostęp do najważniejszych funkcji aparatu. Umożliwiają m.in. niezależne ustawianie czułość ISO, trybu i kompensacji ekspozycji oraz trybu wyzwalania migawki, co pozwala sterować wszystkimi istotnymi parametrami bez konieczności korzystania z menu.

 

 

Lekka i wytrzymała konstrukcja
Niewielki korpus, ważący jedynie ok. 710 g bez akumulatora, sprawia, że Nikon Df można z łatwością nosić przy sobie, nawet w trakcie długich wypraw. Konstrukcja aparatu jest przystosowana do pracy w trudnych warunkach - górna, dolna i tylna pokrywka zostały wykonana z wytrzymałego stopu magnezu. Zastosowane uszczelnienie, znane z modelu Nikon D800, skutecznie zabezpiecza wnętrze aparatu przed wilgocią i kurzem.

Trwały mechanizm migawki
Precyzyjna migawka, przetestowana pod kątem niezawodności działania przez 150000 cykli, umożliwia fotografowanie z czasem otwarcia migawki nawet 1/4000 s i z czasem synchronizacji z błyskiem do 1/200 s. Układ automatycznego czyszczenia matrycy ogranicza gromadzenie się kurzu z przodu matrycy. Energooszczędna konstrukcja pozwala wykonać ok. 1400 zdjęć bez konieczności ponownego ładowania akumulatora (przy użyciu akumulatora EN-EL14a w trybie wykonywania pojedynczych zdjęć).

Klasyczna stylistyka
Korpus aparatu Nikon Df jest oferowany w dwóch klasycznych wersjach kolorystycznych: czarnej lub srebrnej z czarnymi detalami. Faktura uchwytu, mechaniczne pokrętła i płaski kształt górnego panelu nawiązują stylistyką do kultowych modeli lustrzanek analogowych firmy Nikon, takich jak F2 lub F3. Interfejs użytkownika zaprojektowano jako monochromatyczny.

Możliwość użycia klasycznych obiektywów: współpraca z obiektywami innymi niż AI
Nikon Df spełnia wymagania miłośników czystej fotografii lepiej niż jakiekolwiek inna współczesna lustrzanka cyfrowa. Wyposażono go w unikatową składaną dźwignię sprzężenia światłomierza, która umożliwia bezpośrednie podłączenie do aparatu nawet klasycznych obiektywów Nikkor innych niż AI. Obiektywy te nadal cieszą się uznaniem wielu fotografów, jednak stosowanie ich we współczesnych lustrzankach cyfrowych zawsze sprawiało trudności.

Podczas fotografowania z użyciem obiektywu innego niż AI w trybie A (preselekcji przysłony) lub M (manualnym) Nikon Df umożliwia pomiar przy całkowicie otwartej przysłonie - tak samo jak w przypadku obiektywów AI. Parametry obiektywu, takie jak ogniskowa i maksymalny otwór przysłony, można łatwo definiować za pomocą prostych ustawień aparatu, pozwalając na rozpoznanie przez aparat ustawienia przysłony i obliczenie prawidłowej ekspozycji.

Profesjonalna jakość zdjęć
Szeroki wachlarz technologii przetwarzania obrazu dostępny w modelu Nikon Df gwarantuje uzyskanie zdjęć o niezrównanej jakości. Z imponującą matrycą FX i wydajnym procesorem przetwarzania obrazu współpracuje szybki i precyzyjny system autofokusa, a funkcja wykonywania zdjęć seryjnych z prędkością do 5,5 kl./s pozwala na precyzyjne uchwycenie dynamicznych ujęć. Natomiast zaawansowana funkcja pomiaru punktowego balansu bieli, dwuosiowy elektroniczny wirtualny horyzont, wysokiej jakości wizjer optyczny oraz tryb fotografowania z podglądem na żywo zapewniają pełną swobodę kompozycji.

Autofokus
System autofokusa z 39-polowym autofokusem Multi-CAM 4800 funkcjonuje nawet przy poziomie oświetlenia -1 EV i z obiektywami o otworze względnym f/8. Dostępne są cztery tryby pól AF, w tym śledzenie 3D. System działa szybko i precyzyjnie na całym obszarze kadru - nawet w niekorzystnych warunkach oświetleniowych.

Punktowy balans bieli
Nikon Df pozwala na precyzyjne manualne ustawianie balansu bieli poprzez szybkie przypisanie punktowego balansu bieli do obszaru kadru wybranego w podglądzie na żywo.

Zaawansowany system rozpoznawania scenerii
Matryca aparatu oraz 2016-pikselowy czujnik RGB przesyłają dokładne dane do systemu rozpoznawania scenerii, który optymalizuje ustawienia ekspozycji, autofokusa i balansu bieli tuż przed wyzwoleniem migawki. Dzięki temu można uzyskać ostre, wspaniale zrównoważone kolorystycznie zdjęcia.

Wizjer optyczny o doskonałych parametrach
Wizjer optyczny z pryzmatem pentagonalnym zapewnia blisko 100-procentowe pokrycie kadru i 0,7-krotne powiększenie, jak również możliwość kadrowania w formacie DX z oznaczeniem w wizjerze.

LCD
Duży wyświetlacz LCD o przekątnej 8 cm (3,2 cala) i rozdzielczości 921000 punktów wykonano ze wzmocnionego szkła. Zapewnia on jasny, wyrazisty obraz i niezwykle wierne odwzorowanie kolorów. Elektroniczny, dwuosiowy wirtualny horyzont umożliwia sprawdzenie zarówno położenia aparatu w stosunku do płaszczyzny poziomej, jak i jego nachylenia (obrót w przód lub w tył) na wyświetlaczu LCD. Informacja o położeniu aparatu w stosunku do płaszczyzny poziomej jest też widoczna w wizjerze.

Podgląd na żywo
Fotografując w podglądzie na żywo, można komponować kadr korzystając z opcjonalnych linii siatek przy współczynniku proporcji 1:1 lub 16:9. Natomiast system AF z detekcją kontrastu charakteryzuje się łatwiejszą obsługą oraz zwiększoną dokładnością i szybkością. W trybie M (manualnym) można również zatwierdzić ustawienia ekspozycji poprzez naciśnięcie przycisku podglądu.

Wbudowane narzędzia
Niezależnie od preferowanego gatunku fotografii każdy użytkownik może skorzystać z wielu kreatywnych i praktycznych funkcji dostosowanych do ulubionego stylu fotografa i jego wizji twórczej. Tryb cichego wyzwalania migawki umożliwia dyskretne wykonywanie zdjęć dzięki znacznemu wyciszeniu dźwięku pracy mechanizmu powrotu lustra podczas rejestrowania serii zdjęć.

Tryby kadrowania
Format DX i współczynnik 5:4. Tryb kadrowania w formacie DX może być wybierany automatycznie po zamocowaniu obiektywu formatu DX. Tryb HDR umożliwia zarejestrowanie jednego prześwietlonego i jednego niedoświetlonego zdjęcia za jednym wyzwoleniem migawki. Zakres ten można poszerzyć do ±3 EV w celu uzyskania różnych efektów, pełnego nasycenia i przejść tonalnych, z opcją dostosowania płynności krawędzi zetknięcia dwóch ekspozycji w celu uzyskania większej naturalności.

D-Lighting
Aktywna funkcja D-Lighting automatycznie zachowuje szczegóły zarówno jasnych, jak i ciemnych obszarów, umożliwiając uzyskanie efektownych zdjęć z naturalnym kontrastem podczas fotografowania bardzo kontrastowych scen.

Menu retuszu
Obejmuje opcję korekcji efektu czerwonych oczu i balansu kolorów, a także przetwarzanie formatu RAW i zmianę wielkości zdjęcia. Dostępne są też efekty filtrów, takie jak Skylight, Wzmocnienie koloru, Cross Screen i filtry zmiękczające. Opcje szybkiego retuszu obejmują korektę dystorsji, korekcję kształtu, prostowanie obrazu i efekt rybiego oka. Ustawienia Picture Control pozwalają dostosowywać wygląd, zdjęć dzięki dokładnej regulacji parametrów (takich jak ostrość, nasycenie czy odcień) przed wykonaniem zdjęcia.

System Nikon
Nikon Df sprzedawany jest w zestawie ze specjalną wersją popularnego obiektywu firmy Nikon: AF-S 50 mm f/1,8G Nikkor. Model ten jest jednym z najpopularniejszych obiektywów stałoogniskowych firmy Nikon ze względu na lekką, kompaktową konstrukcję i duży otwór względny f/1,8. Wersja specjalna charakteryzuje się wykończeniem w stylu retro, dopasowanym do korpusu aparatu. Ponadto, jako aparat formatu FX, Nikon Df współpracuje z bogatą gamą obiektywów Nikkor firmy Nikon.

Poza obiektywami Nikkor, dostępna jest też bogata oferta dodatkowego sprzętu i akcesoriów fotograficznych firmy Nikon, pozwalająca na realizację różnorodnych idei twórczych. Eksperymentowanie z oświetleniem umożliwia kreatywny system oświetlenia (CLS) firmy Nikon obejmujący szeroką gamę wszechstronnych lamp błyskowych. Zapewnia on ogromną swobodę podczas fotografowania z lampą na aparacie oraz w konfiguracji z bezprzewodowymi lampami błyskowymi. Mobilny adapter bezprzewodowy WU-1a firmy Nikon umożliwia przesyłanie zdjęć z aparatu bezpośrednio na urządzenia mobilne. Natomiast bezprzewodowy pilot zdalnego sterowania WR-R10 i przekaźnik bezprzewodowy WR-T10 pozwalają sterować funkcjami aparatu na odległość, nawet jeśli między użytkownikiem a aparatem znajdują się przeszkody.

Akcesoria dodatkowe, ekskluzywne skórzane paski i futerały, dedykowane dla modelu Nikon Df są dostępne w klasycznych wersjach kolorystycznych: czarnej i brązowej. Cena aparatu Nikon Df oraz data wprowadzenia do sprzedaży nie zostały jeszcze ustalone.


Nikon
Nikon działa od ponad 90 lat i należy obecnie do największych i najbardziej liczących się producentów sprzętu optoelektronicznego na świecie. Jest producentem najwyższej jakości aparatów fotograficznych, obiektywów Nikkor, skanerów, sprzętu sportowego (m.in. lornetek, dalmierzy i lunet), mikroskopów oraz precyzyjnych urządzeń optycznych zarówno dla przemysłu, jak i użytkowników indywidualnych. Nikon jest światowym liderem w segmencie cyfrowych aparatów fotograficznych, produkując lustrzanki profesjonalne oraz amatorskie, zaawansowane aparaty kompaktowe z wymiennymi obiektywami Nikon 1, a także aparaty kompaktowe serii Coolpix. Od ponad 50 lat w lustrzankach jednoobiektywowych firma stosuje mocowanie typu F, dzięki czemu jest jedynym producentem przez tak długi czas stosującym tradycyjne mocowanie obiektywów, których do listopada 2012 r. wyprodukowała już siedemdziesiąt pięć milionów egzemplarzy.

 

 

 

 

Nikon
Tagi: