Lumix DMC-FX150 - minimalistyczny design i bogactwo funkcji

10.12.2008 11:00

Najnowszy model z linii Panasonic Lumix FX Premium to DMC-FX150. Aparat został wyposażony w matrycę o najwyższej wśród aparatów kompaktowych rozdzielczości 14,7 megapiksela oraz szerokokątny obiektyw Leica DC 28 mm, będący odpowiednikiem obiektywu w aparacie na klisze 35 mm o ogniskowej 28-100 mm, oferujący proste ustawienia manualne.

Najnowszy model z linii Panasonic Lumix FX Premium to DMC-FX150. Aparat został wyposażony w matrycę o najwyższej wśród aparatów kompaktowych rozdzielczości 14,7 megapiksela oraz szerokokątny obiektyw Leica DC 28 mm, będący odpowiednikiem obiektywu w aparacie na klisze 35 mm o ogniskowej 28-100 mm, oferujący proste ustawienia manualne.

Nowy model spełnia potrzeby szerokiej grupy konsumentów poszukujących niewielkiego aparatu, który pozwoliłby im z łatwością wykonywać wysokiej jakości zdjęcia, wyróżniające się ostrością, ekspresyjnością i nadzwyczajną szczegółowością. Aparat Lumix DMC-FX150 jest dostępny w sugerowanej pryey producenta cenie 1599 złotych.

Model DMC-FX150 z 28-milimetrowym, szerokokątnym obiektywem Leica DC pozwala objąć kadrem przestrzeń dokładnie w taki sposób jak postrzega ją ludzkie oko. Dzięki temu na jednym zdjęciu użytkownik możne objąć kadrem dużą budowlę lub większą grupę ludzi, która znajduje się w ciasnym lub zatłoczonym pomieszczeniu.

Sercem nowego DMC-FX150 jest wydajny, szybki układ przetwarzania zdjęć nowej generacji. Venus Engine IV pozwala uzyskać efektowne fotografie np. w trybie zdjęć seryjnych lub podczas fotografowania przy słabym oświetleniu.

Procesor jest bardziej energooszczędny od poprzedników, dzięki czemu możliwe jest wykonanie 330 zdjęć (wg standardów CIPA) na jednym ładowaniu akumulatorów. Lumix DMC-FX150 oferuje łatwe w obsłudze nastawy manualne, dzięki czemu użytkownicy mogą dobrać szybkość migawki do swoich potrzeb.

Funkcja bracketingu, oprócz bracketingu ekspozycji, który był dostępny w poprzednich modelach, została uzupełniona o bracketing koloru. Pozwala on na jednoczesne zapisywanie zdjęć w wersji kolorowej, monochromatycznej i sepii.

Nowy model oferuje również mechanizm multi-ekspozycji, który stwarza możliwość kreowania interesujących efektów na fotografii poprzez nakładanie na siebie do trzech kolejnych zdjęć w czasie.

Dodatkowo usprawniono także funkcję balansu bieli zastępując tradycyjną kompensację jednoosiową kompensacją dwuosiową z ustawieniami temperatury koloru, co umożliwia bardziej precyzyjną korektę.

Kolejnym udoskonaleniom w modelu DMC-FX150 poddano inteligentny tryb automatyczny (iA). Nowowprowadzony mechanizm AF Tracking automatycznie śledzi obiekt zdjęcia od chwili ustawienia autofokusa, nawet jeżeli obiekt porusza się w kadrze. Funkcja ta ułatwia wykonywanie ostrych i precyzyjnych zdjęć uchwyconych w najdogodniejszym momencie.

DMC-FX150 cały czas monitoruje źródło światła i automatycznie aktywuje funkcję kompensowania tylnego podświetlenia, jeżeli wykryje, że za obiektem zdjęcia znalazło się takie źródło.

Nowy Lumix DMC-FX150 został wyposażony w duży, inteligentny wyświetlacz LCD o przekątnej 2,7 cala i rozdzielczości 230 tys. punktów. Kadrowane na monitorze zdjęcia są doskonale widoczne praktycznie w każdych warunkach. Użytkownik ma do dyspozycji szczegółowy podgląd na komponowane w danym momencie zdjęcie.

Równie ostro i wyraźnie na wyświetlaczu prezentują się zdjęcia już wykonane. Model DMC-FX150 został stworzony z myślą o osobach osób, które poszukają zaawansowanego aparatu cyfrowego o większej wydajności od zwykłych aparatów cyfrowych.

Inne technologie wykorzystywane w trybie iA to:

* Cyfrowa korekcja czerwonych oczu - funkcja, która pomaga wyeliminować problem czerwonych oczu, występujący w przypadku zdjęć wykonywanych z lampą błyskową.

* Wykrywanie twarzy - mechanizm ten potrafi w ramach jednego kadru wyszukać do 15 twarzy i w odpowiedni sposób dobrać do nich ostrość i ekspozycję, tak aby zachować je na zdjęciu ze szczegółami i odpowiednią ostrością. W modelu DMC-FX150 poprawiono precyzję tej funkcji, która teraz płynnie koryguje ostrość i ekspozycję, nawet jeżeli twarz jest skierowana bokiem do aparatu.

* Inteligentna ekspozycja - eliminuje zbyt głębokie cienie i wypalone najjaśniejsze elementy obrazu, dzięki czemu zdjęcia wyglądają naturalnie i optymalnie oddają rzeczywistość. Mechanizm ten wzbogacono o automatyczną kompensację podświetlenia z tyłu, która uruchamia się zawsze wtedy, gdy aparat wykryje, że źródło światła znajduje się za obiektem zdjęcia.

* Inteligentny wybór sceny - funkcja, która automatycznie wybiera jeden z 5 programów tematycznych: makro, portret, krajobraz, nocny portret i nocny krajobraz, w zależności od tego, który najlepiej pasuje do sytuacji.

* Mega O.I.S. (optyczny stabilizator obrazu) - żyroskopy wykrywają drżenie ręki i powodują odpowiednie przesunięcie układu soczewek niwelując drgania. Stabilizator pozwala uniknąć rozmazanych zdjęć będących efektem drżenia rąk.

* Inteligentna kontrola ISO - dzięki tej funkcji Lumix DMC-FX150 potrafi dopasować czułość ISO, jeżeli obiekt przemieszcza się w trakcie wykonywania zdjęcia, co pozwala uniknąć nieostrości ujęcia.

* Szybki autofokus - mechanizm szybkiego autofokusa sprawia, że ustawianie ostrości rozpoczyna się już w chwili wycelowania aparatu w obiekt co skraca czas niezbędny do przeprowadzenia tej operacji.

Panasonic
1599 PLN