Lumix DMC-FX37: świat z szerokiej perspektywy

14.11.2008 01:53

Super-smukły aparat cyfrowy Panasonica, Lumix DMC-FX37 posiada zaawansowany, inteligentny tryb auto oraz matrycę 10,1 megapiksela. Dzięki zastosowaniu ultra-szerokokątnego obiektywu Leica DC 25 mm (odpowiednik w aparacie na klisze 35 mm: 25 - 125 mm) oraz 5-krotnego zoomu optycznego, wyróżnia się on zdolnością do objęcia w kadrze niemal dwukrotnie większego obszaru widocznego z tej samej odległości.

Panasonic przedstawił super-smukły aparat cyfrowy Lumix DMC-FX37 z zaawansowanym, inteligentnym trybem auto, o matrycy 10,1 megapiksela. Nowy model, dzięki zastosowaniu ultra-szerokokątnego obiektywu Leica DC 25 mm (odpowiednik w aparacie na klisze 35 mm: 25 - 125 mm) oraz 5-krotnego zoomu optycznego, wyróżnia się zdolnością do objęcia w kadrze niemal dwukrotnie większego obszaru widocznego z tej samej odległości. Aparat Lumix DMC-FX37 dostępny będzie w sugerowanej cenie 1299 złotych.

Obok nowego obiektywu kolejnym udoskonaleniem w modelu DMC-FX37 stało się wdrożenie zmian w inteligentnym trybie automatycznym (iA). Wprowadzony do niego mechanizm AF Tracking automatycznie śledzi przemieszczający się w kadrze obiekt zdjęcia od chwili ustawienia autofokusa.

Ten tryb fotografowania ułatwia wykonywanie ostrych i precyzyjnych zdjęć poruszających się obiektów. DMC-FX37 ponadto cały czas monitoruje źródło światła i automatycznie aktywuje funkcję kompensowania tylnego podświetlenia, jeżeli wykryje, że obiekt zdjęcia jest oświetlany od tyłu.

W modelu DMC-FX37 wykorzystano szybki, wydajny procesor nowej generacji do przetwarzania zdjęć Venus Engine IV, w którym opóźnienie w uruchomieniu migawki wynosi około 0,005 sekundy (minimum). Błyskawiczna reakcja aparatu ułatwia szybkie wykonywanie zdjęć obrazujących nieoczekiwane sytuacje, które chcielibyśmy zarejestrować.

DMC-FX37 oferuje możliwość wykonywania zdjęć seryjnych z prędkością 2,5 zdjęcia na sekundę w pełnej rozdzielczości - maksymalnie pięć zdjęć w trybie standardowym lub trzy zdjęcia w trybie podwyższonej jakości. W trybie szybkim liczba ujęć może wzrosnąć nawet do sześciu na sekundę - przy zapisie w rozdzielczości 3 megapiksele (4:3), 2,5 megapiksela (3:2), 2 megapikseli (16:9).

Aparat pozwala również fotografować w trybie ciągłym, w którym użytkownik może wykonywać kolejne ujęcia aż do zapełnienia karty pamięci. Prędkość wykonywania kolejnych ujęć oraz liczba możliwych do wykonania zdjęć zależy oczywiście od zastosowanej przez użytkownika karty pamięci, jej pojemności, czasu działania akumulatora, rozmiarów zdjęć i trybu kompresji.

DMC-FX37 pozwala wykonywać zdjęcia seryjne ze stałą emisją światła z lampy błyskowej (maksymalnie 5 zdjęć, przy zapisie w rozdzielczości 3 megapikseli (4:3), 2,5 megapiksela (3:2), 2 megapikseli (16:9)).

Ulepszenia w zarządzaniu energią wprowadzone przez nowy układ centralny sprawiają, że jedno naładowanie akumulatorów wystarczy do wykonania około 310 zdjęć (według standardów CIPA).

DMC-FX37 wykonuje zdjęcia HD w rozdzielczości 1920 x 1080, które idealnie pasują do pełnoekranowego wyświetlania na telewizorach panoramicznych HDTV.

Nowy model pozwala także nagrywać dynamiczne filmy HD w rozdzielczości 1280 x 720 p z prędkością 30 klatek na sekundę, w uzupełnieniu do rozdzielczości WVGA (848 x 480) i normalnego VGA (640 x 480).

Dzięki wyjściu komponentowemu HD użytkownicy mogą cieszyć się oglądaniem zdjęć i filmów wykonanych za pomocą DMC-FX37 w doskonałej jakości HD. Wystarczy w tym celu podłączyć aparat do telewizora przez opcjonalny przewód komponentowy (DMW-HDC2).

Nowy model DMC-FX37 wyposażony jest także w szereg innych funkcji, w tym 25 programów tematycznych i funkcję wyrównania obrazu, dzięki którym wykonywanie pięknych zdjęć jest jeszcze prostsze i zabawniejsze. Dodatkowe technologie wykorzystane w trybie iA:

* Wykrywanie twarzy - mechanizm ten potrafi w ramach jednego kadru wyszukać do 15 twarzy i w taki sposób dobrać ostrość i ekspozycję, aby utrwalić je na zdjęciu ze szczegółami i niezwykła ostrością. W modelu DMC-FX37 poprawiono precyzję tej funkcji, która teraz płynnie koryguje ostrość i ekspozycję, nawet jeżeli twarz jest skierowana bokiem do aparatu.

* Inteligentna ekspozycja - eliminuje zbyt głębokie cienie i wypalone najjaśniejsze elementy obrazu. Zdjęcia wyglądają naturalnie i wiernie oddają rzeczywistość.

Mechanizm ten wzbogacono o automatyczną kompensację podświetlenia z tyłu, która uruchamia się zawsze wtedy, gdy aparat wykryje, że źródło światła znajduje się za obiektem zdjęcia.

* Inteligentny wybór sceny - funkcja, która automatycznie wybiera jeden z 5 programów tematycznych: makro, portret, krajobraz, nocny portret i nocny krajobraz, w zależności od tego, który z trybów najlepiej pasuje do sytuacji.

* Mega O.I.S. (optyczny stabilizator obrazu) - żyroskopy wykrywają drżenie ręki i powodują odpowiednie przesunięcie układu soczewek niwelując drgania. Zastosowanie stabilizatora pozwoli uniknąć użytkownikom rozmazanych zdjęć wywołanych efektem drżenia rąk.

* Inteligentna kontrola ISO - dzięki tej funkcji DMC-FX37 potrafi dopasować czułość ISO w sytuacji, gdy fotografowany obiekt przemieszcza się co pozwala uniknąć nieostrych ujęć.

Szybki autofokus - mechanizm szybkiego autofokusa sprawia, że ustawianie ostrości rozpoczyna się już w chwili wycelowania aparatu w obiekt, co skraca czas niezbędny do przeprowadzenia tej operacji.

* Cyfrowa korekcja czerwonych oczu - funkcja, która pomaga wyeliminować problem czerwonych oczu, który często występuje przy wykonywaniu zdjęć z lampą błyskową.

Panasonic
1299 PLN