Lustrzanki cyfrowe Sony DSLR-A350 i A300 z Quick AF Live View

22.07.2008 15:24
Rodzina lustrzanek cyfrowych Sony A powiększyła się o dwa modele. Do najważniejszych cech nowych aparatów należy funkcja Quick AF Live View, najwyższa w tej klasie urządzeń jakość obrazu i rozbudowany zestaw funkcji do twórczego fotografowania. W lustrzance A350 zastosowano nową matrycę CCD typu APS-C o efektywnej rozdzielczości 14,2 mln pikseli, zdolną do niezwykle wiernego i szczegółowego odwzorowania obrazu.

Rodzina lustrzanek cyfrowych Sony A powiększyła się o dwa modele. Do najważniejszych cech nowych aparatów należy funkcja Quick AF Live View, najwyższa w tej klasie urządzeń jakość obrazu i rozbudowany zestaw funkcji do twórczego fotografowania. W lustrzance A350 zastosowano nową matrycę CCD typu APS-C o efektywnej rozdzielczości 14,2 mln pikseli, zdolną do niezwykle wiernego i szczegółowego odwzorowania obrazu.

Charakterystyka modelu A300 jest praktycznie taka sama, ale zastosowana matryca ma rozdzielczość efektywną 10,2 mln pikseli. Po wprowadzeniu nowych lustrzanek rodzina A powiększyła się do czterech funkcjonalnych i łatwych w użyciu modeli, od należącego do klasy podstawowej A200 aż po szybki i wytrzymały A700, przeznaczony do zastosowań półprofesjonalnych i dla zaawansowanych fotoamatorów. System a obejmuje także 24 obiektywy, systemy oświetlenia oraz inne akcesoria.

Funkcja Quick AF Live View do szybkiego, twórczego fotografowania
Modele A350 i A300 są pierwszymi lustrzankami cyfrowymi z funkcją Quick AF Live View. Ten zupełnie nowy, oferowany tylko przez Sony system łączy wygodę podglądu obrazu na żywo z szybkością detekcji fazowej TTL i cenioną przez użytkowników lustrzanek cyfrowych dużą szybkością zdjęć seryjnych.

Jego konstruktorom pierwszy raz w historii udało się pokonać ograniczenia techniczne, które dotąd uniemożliwiały szybkie fotografowanie i wyświetlanie podglądu na żywo. Co więcej, ulepszony, 9-polowy system AF z centralnym czujnikiem krzyżowym przyspiesza działanie i zwiększa dokładność automatycznego nastawiania ostrości, zarówno przy podglądzie na żywo, jak i przy zdjęciach z użyciem wizjera.

W wygodnym komponowaniu zdjęć w nietypowych ujęciach pomaga 2,7 calowy ekran LCD. Ma on zmienny kąt nachylenia, regulowany w zakresie od 130 stopni w górę do 40 stopni w dół, dzięki czemu fotografowany obiekt może być zawsze dobrze widoczny. Wygodny tryb podglądu na żywo pozwala na sprawdzenie efektu korekcji ekspozycji czy zmiany ustawienia balansu bieli. Oczywiście można też w klasyczny sposób korzystać z jasnego i czytelnego wizjera optycznego.

Wyjątkowa jakość obrazu
W lustrzance A350 zastosowano najnowszą generację zaawansowanego procesora obrazu Sony Bionz, który optymalnie wykorzystuje ogromny potencjał przetwornika CCD o dużej rozdzielczości. Procesor Bionz odpowiada także za działanie ulepszonego systemu optymalizacji zakresu dynamicznego (D-Range Optimizer - DRO), który zapewnia zrównoważone naświetlenie zdjęć: bogate cienie i szczegółowe światła.

 

Udoskonalone algorytmy rozpoznawania scen fotografowanych pod światło gwarantują teraz jeszcze lepszy efekt nawet w trudnych warunkach. Maksymalna czułość wzrosła do ISO 3200. Daje to użytkownikowi możliwość fotografowania bez lampy błyskowej nawet w słabym świetle. Dostępny jest także specjalny tryb redukcji szumów przy dużych czułościach ISO.

 

Zintegrowany stabilizator obrazu Super SteadyShot kompensuje drgania przy fotografowaniu z ręki, a co najważniejsze - możliwe to jest z dowolnym obiektywem systemu A. Teraz jego działanie jest jeszcze skuteczniejsze, bo nowy algorytm sterujący umożliwia wydłużenie czasu ekspozycji o 2,5 - 3,5 stopnia (dla porównania, w modelu A100 zakres ten wynosił 2,0 - 3,5 stopnia).

 

Wygodniejsze fotografowanie i oglądanie
Lustrzanki A350 i A300 zostały zaprojektowane z myślą o zwiększeniu wygody fotografowania i rozszerzeniu wachlarza twórczych możliwości, nawet jeżeli ich użytkownik nie miał wcześniej styczności z lustrzankami cyfrowymi. W trybie podglądu na żywo można skorzystać z funkcji inteligentnego telekonwertera. Jego działanie polega na cyfrowym powiększaniu obrazu uzyskiwanego przez obiektyw: 1,4x lub 2x. 

 

Niezwykle wysoka rozdzielczość 14,2-megapikselowego przetwornika zastosowanego w modelu A350 sprawia jednak, że nawet po włączeniu powiększenia cyfrowego uzyskiwany obraz jest wysokiej jakości. Oba aparaty są bardzo łatwe w obsłudze. Wynika to między innymi z możliwości szybkiego wybrania często używanych funkcji, których lista pojawia się po naciśnięciu przycisku funkcyjnego.

 

Podobnie jak w innych modelach A, mechanizm wibracyjny i antystatyczna powłoka matrycy przeciwdziałają szkodliwym efektom przedostawania się kurzu do wnętrza korpusu podczas wymiany obiektywów.

 

Oba modele są zasilane z akumulatora InfoLithium o dużej pojemności (NP-FM500H) i charakteryzują się bardzo dużą wydajnością. Po jednym naładowaniu można nimi wykonać do 730 zdjęć (zgodnie z normami Camera & Imaging Products Association) i do 410 zdjęć w trybie podglądu na żywo. Wartości te należą do najwyższych w tej klasie sprzętu.

 

Sprawdzenie dokładnego stanu naładowania akumulatora umożliwia procentowy wskaźnik widoczny na 2,7-calowym ekranie LCD. Dzięki niemu, użytkownik nie musi obawiać się niespodziewanego wyczerpania akumulatora podczas fotografowania.

 

Do aparatów można dokupić nową lampę błyskową o dużej mocy HVL-F42AM, która przyda się zarówno doświadczonym fotografom, jak i początkującym amatorom. Może ona pracować również w trybie bezprzewodowym, jest wyposażona w zaawansowany system pomiarowy ADI i zapewnia automatyczną korektę balansu bieli. Głowicę lampy można obrócić o 90 stopni w górę, 90 stopni w lewo i 180 stopni w prawo.

 

Jednym z akcesoriów oferowanych do nowych lustrzanek jest grip VG B30AM, ułatwiający zdjęcia portretowe. Dodatkową zaletą gripu jest miejsce na dwa akumulatory NP-FM500H. Po ich zainstalowaniu można bez ładowania wykonać do 1460 zdjęć (zgodnie z normami Camera & Imaging Products Association) i 820 w trybie podglądu na żywo.

 

Oba aparaty są przystosowane do współpracy z nowym modułem GPS GPS-CS1KASP.
To miniaturowe urządzenie, kompatybilne ze wszystkimi nowymi modelami Sony A, Cyber-shot i Handycam, rejestruje w pamięci dane geolokalizacyjne z mniej więcej jednego miesiąca i umożliwia szybkie zlokalizowanie miejsca wykonania zdjęcia na mapie. Zdjęcia można opisywać informacjami o miejscu wykonania, wyświetlać na mapach elektronicznych albo tworzyć z nich trasę podróży.

DSLR-A350 - lustrzanka cyfrowa o rozdzielczości 14,2 megapiksela - najwyższa jakość obrazu oraz uchylny wyświetlacz z funkcją Quick AF Live View. DSLR-A300 - lustrzanka cyfrowa o rozdzielczości 10,2 megapiksela - doskonała jakość obrazu oraz uchylny wyświetlacz z funkcją Quick AF Live View.

W obu znajduje się zintegrowany stabilizator obrazu Super SteadyShot, który skutecznie kompensuje drgania przy pracy z każdym obiektywem Sony lub Konica Minolta z mocowaniem A. W polskich sklepach internetowych lustrzankę cyfrową Sony DSLR-A300 można kupić w cenie od 1407 do 2504 złotych, a Sony DSLR-A350 w cenie od 1702 do 2947 złotych.

Najważniejsze cechy lustrzanek:

#  Przetwornik obrazu CCD o niezwykle dużej efektywnej rozdzielczości (14,2 lub 10,2 megapiksela) – szczegółowy obraz z bogatymi i żywymi kolorami
# Duży, 2,7-calowy wyświetlacz LCD o dużej rozdzielczości, umożliwiający regulację nachylenia i komfortowe fotografowanie z każdego ujęcia
# Funkcja Quick AF Live View – duża szybkość i dokładność autofokusa nawet przy nastawianiu ostrości na szybko poruszające się obiekty

# Zoptymalizowany procesor Bionz – lepszy obraz, mniejsze zakłócenia i szybsze działanie
# Duża czułość (do ISO 3200) i możliwość włączenia redukcji szumów przy dużych czułościach ISO – łatwiejsze fotografowanie z ręki w słabym świetle bez użycia lampy błyskowej
# Ulepszona optymalizacja zakresu dynamicznego (D-Range Optimiser) – korygowanie jasności i kontrastu w celu zapewnienia pięknego naświetlenia zdjęć wykonywanych pod światło

# Ulepszony stabilizator obrazu Super SteadyShot: możliwość wydłużenia ekspozycji o 2,5 - 3,5 stopnia z każdym obiektywem Sony i Konica Minolta z mocowaniem A
# Duży, 2,7-calowy wyświetlacz Clear Photo LCD z wygodnym systemem wyświetlania funkcji i procentowym wskaźnikiem stanu akumulatora
# Ulepszony, 9-polowy autofokus z centralnym czujnikiem krzyżowym oraz czujnikiem zbliżenia oka – szybkie, dokładne nastawianie ostrości

# Jasny, czytelny wizjer optyczny o szerokim polu widzenia
# Inteligentny telekonwerter zwiększający zoom (1,4x lub 2x) bez pogorszenia jakości obrazu
# Wykonywanie zdjęć seryjnych z użyciem wizjera optycznego z szybkością do 3 kl/s (DSLR-A350 ) i 2,5 kl/s (DSLR-A300) lub z szybkością do 2 kl/s w trybie podglądu na żywo

# Akumulator InfoLITHIUM o dużej pojemności, umożliwiający wykonanie do 730 zdjęć (przy korzystaniu z wizjera) i procentowy wskaźnik stanu naładowania na ekranie (pomiar według normy Camera & Imaging Products Association)
# Dwuelementowy system ochrony przetwornika obrazu przed kurzem w czasie wymiany obiektywu

Złoto dla odważnych - lustrzanka cyfrowa Sony A300
Lustrzanki cyfrowe Sony serii A300 cieszą się dużą popularnością. Doceniają je zarówno konsumenci, jak i pisma branżowe.W teście przeprowadzonym przez magazyn Foto-Kurier, opublikowanym w numerze 5/2008 lustrzanki cyfrowe Sony: DSLR-A200 / DSLR-A300 / DSLR-A350 otrzymały ocenę "Bardzo dobry". W teście, który został opublikowany w numerze 3/2008 Digital Foto Video, lustrzanka cyfrowa Sony DSLR-A350 otrzymała rekomendację "Redakcja poleca".

 

Chcesz zwrócić na siebie uwagę? Wybierz złoty kolor! Firma Sony postanowiła poszerzyć ofertę lustrzanek serii DSLR. Od maja br. dostępna jest wyjątkowa seria modelu A300 w kolorze złotym.

Wymagającym fanom fotografii w robieniu świetnych zdjęć, nawet w trudnych warunkach oświetlenia, pomaga procesor Bionz oraz ulepszony stabilizator obrazu Super Steady Shot.

Duży, 2,7 cala uchylny ekran LCD umożliwi wygodne kadrowanie w nietypowych sytuacjach, kiedy zdjęcie trzeba wykonać z nad głowy, lub z poziomu podłogi! Entuzjastom fotografowania szybko poruszających się obiektów A300 oferuje Quick AF Live View, czyli szybki autofokus w trybie podglądu na żywo.


Wyjątkowo krótki czas reakcji aparatu na wciśnięcie migawki, rozdzielczość 10,2 megapiksela oraz Qick Live View sprawią, że wszyscy z zainteresowaniem będą oglądać wykonane zdjęcia.

Wersja złota jest dostępna w cenie ok. 2300 złotych. Chcesz się wyróżnić? Złoty kolor aparatu z pewnością to zagwarantuje.


Sony
od 1407 i 1702