Najnowsza lustrzanka cyfrowa Sony - A900

05.11.2008 11:28

Pierwsza na świecie lustrzanka o rozdzielczości 24,6 megapiksela zainteresuje osoby, które poważnie traktują fotografowanie i oczekują niezrównanej jakości oraz twórczych możliwości. Zastosowanie przetwornika obrazu CMOS o wyjątkowo dużej rozdzielczości i wielkości pełnej klatki filmu 35 mm, przekłada się na szeroki zakres dynamiczny i wyjątkową szczegółowość obrazu.

A900 to pierwsza na świecie pełnoklatkowa lustrzanka o rozdzielczości 24,6 megapiksela, która gwarantuje niezrównaną jakość obrazu, twórcze możliwości oraz potencjał wymagany przez profesjonalistów. A900 jest dostępna w naszych sklepach już od końca września br. w cenie około 9000 złotych.

 * Znakomity, pełen szczegółów obraz z przetwornika CMOS Exmor o efektywnej rozdzielczości 24,6 megapiksela
 * Jasny, obejmujący 100 procent kadru wizjer z pryzmatem pentagonalnym ze szkła optycznego
 * Udoskonalony stabilizator obrazu SteadyShot Inside, umożliwiający wydłużenie czasu migawki nawet o 4 stopnie z każdym obiektywem systemu A
 * Układ procesorów obrazu Dual Bionz zapewniający bardzo dużą szybkość działania i obraz z minimalnym poziomem szumów
 * 3-calowy wyświetlacz Xtra Fine LCD o dużej rozdzielczości
 * Szybki, dokładny 9-polowy autofokus z 10 polami wspomagającymi
 * Tryb zdjęć seryjnych z szybkością 5 kl/s przy pełnej rozdzielczości 24,6 megapiksela.

Sztandarowy model z rodziny lustrzanek a jest wyposażony w pierwszy w historii pełnoklatkowy przetwornik obrazu CMOS o efektywnej rozdzielczości 24,6 megapiksela.  Ten przełomowy, skonstruowany przez Sony układ cechuje się wyjątkowo dużą liczbą pikseli i ma wielkość pełnej klatki filmu 35 mm, co przekłada się na szeroki zakres dynamiczny i wyjątkową szczegółowość obrazu.

Nowy przetwornik rejestruje obraz o wyjątkowej wierności, która przejawia się żywą kolorystyką, wyjątkowo realistycznym odwzorowaniem tekstury przedmiotów oraz subtelnością przejść tonalnych. Dopełnieniem bardzo wysokiej rozdzielczości własnej przetwornika jest technologia Exmor, odpowiedzialna za przetwarzanie analogowo-cyfrowe sygnału i dwustopniową redukcję zakłóceń. Rozwiązanie to gwarantuje bardzo niski poziom szumów w obrazie i umożliwia pełne wykorzystanie wysokiej rozdzielczości optycznej obiektywów A.

Ze względu na ogromny potencjał 24,6-megapikselowego, pełnoklatkowego przetwornika obrazu, w lustrzance wykorzystano nowe, zaawansowane procesory Dual Bionz, zdolne do bardzo szybkiego przetwarzania dużych ilości danych. Zastosowanie wydajnych algorytmów redukcji zakłóceń, jednego przed przekształcaniem danych RAW, a drugiego w czasie przetwarzania obrazu, daje w efekcie bardzo szczegółowy obraz, w którym szumy są ograniczone do minimum.

Procesory Dual Bionz gwarantują także bardzo dużą szybkość działania i umożliwiają wykonywanie zdjęć seryjnych z szybkością 5 kl/s przy pełnej rozdzielczości 24,6 megapiksela. Pasjonaci fotografii z pewnością docenią znakomity wizjer z pryzmatem pentagonalnym, który wyróżnia się wyjątkową jasnością obrazu i obejmuje 100 procent klatki. Niebagatelnym atutem aparatu jest szybki i dokładny 9-polowy autofokus, który ułatwia błyskawiczne nastawienie ostrości w każdej sytuacji. Uzupełnia go 10 pól wspomagających wykrywanie obiektów i przyspieszających działanie autofokusa, ulepszony system rozpoznawania nieostrości oraz oddzielny czujnik F2,8 poprawiający dokładność systemu AF przy pracy z jasnymi obiektywami.

A900 to również pierwszy na świecie pełnoklatkowy aparat wyposażony w stabilizator obrazu SteadyShot Inside. Ten udoskonalony, zintegrowany z korpusem system współpracuje ze wszystkimi kompatybilnymi obiektywami i umożliwia wydłużenie czasu otwarcia migawki nawet o 4 stopnie, dając tym samym jeszcze większe możliwości fotografowania z ręki. Trzeba jednakj wspomnieć, że użycie lustrzanki DSLR-A900 z obiektywami typu DT będzie powodować automatyczne ograniczenie pola obrazowego. Dlatego też firma sony zastrzega, że nie gwarantuje dokładności naświetlenia przy korzystaniu z obiektywów DT w pewnych określonych warunkach.

Wiarygodną ocenę wykonanych zdjęć umożliwia 3-calowy wyświetlacz Xtra Fine LCD o wyjątkowo dużej rozdzielczości (921 tys. punktów). Wyświetlany na nim obraz pozostaje ostry i czytelny nawet w plenerze przy silnym świetle. Aby ułatwić sobie wyszukiwanie zdjęć, użytkownik może skorzystać z różnych trybów wyświetlania indeksu. Ma też do dyspozycji pełny histogram RGB oraz informacje o zdjęciu. Naciśnięcie odpowiedniego przycisku przełącza wyświetlacz LCD w tryb Quick Navi, służący do szybkiego zmieniania ustawień aparatu.

Nowa funkcja zaawansowanego podglądu symuluje na ekranie LCD efekt użycia balansu bieli, optymalizacji zakresu dynamicznego i kompensacji ekspozycji bez potrzeby wykonania zdjęcia. Wystarczy w prosty sposób potwierdzić wybór ustawień, a zostaną one wykorzystane przy następnym zdjęciu. Ułatwia to precyzyjne kształtowanie obrazu w trudnych sytuacjach oświetleniowych. Zarejestrowane zdjęcia można również oglądać na telewizorze dużej rozdzielczości. W przypadku kompatybilnych telewizorów Bravia można skorzystać z funkcji optymalizacji wyświetlania fotografii PhotoTV HD, dzięki której obraz ma zapierającą dech czystość i naturalną kolorystykę. Złącze HDMI umożliwia wyświetlenie obrazu HD na każdym telewizorze z interfejsem HDMI.

Aby lustrzanka A900 niezawodnie służyła przez wiele lat nawet w trudnych warunkach, jej podstawę montażową wykonano z aluminium o dużej wytrzymałości, a cały korpus – ze stopu magnezowego. Dla większej niezawodności wizjer, gniazda na karty pamięci, elementy sterujące i inne delikatne miejsca są zabezpieczone przed kurzem i wilgocią gumowymi uszczelkami. System ochrony przed kurzem znajduje się również wewnątrz aparatu. Zabezpiecza on pełnoklatkowy przetwornik przed skutkami przedostawania się kurzu w czasie wymiany obiektywu.

Oferowany oddzielnie grip do zdjęć w układzie pionowym (VG-C90AM) umożliwia stabilne i wygodne wykonywanie zdjęć zarówno w układzie krajobrazowym, jak i portretowym. Zawiera podstawowe elementy sterujące do użycia przy zdjęciach pionowych; umożliwia też zainstalowanie jednego lub dwóch akumulatorów o dużej pojemności. Grip jest wykonany z tego samego materiału co korpus A900 czyli stopu magnezowego oraz zabezpieczony przed kurzem i wilgocią. Pełne wykorzystanie olbrzymiego potencjału pełnoklatkowego przetwornika obrazu umożliwia bogata oferta obiektywów do systemu A.

Seria zaawansowanych modeli Sony G powiększy się o teleobiektyw 70 - 400 mm F4 - 5,6 G SSM z silnikiem SSM (Super Sonic wave Motor) o dużym momencie obrotowym, który zapewnia szybkie i ciche działanie systemu AF. W ofercie pojawi się też nowy model firmy Carl Zeiss - Vario-Sonnar T 16 – 35 mm F2,8 ZA SSM. Ten jasny, wyróżniający się wyjątkowymi parametrami optycznymi zoom szerokokątny znakomicie nadaje się do fotografowania wnętrz i krajobrazów, jak również do stawiającej duże wymagania fotografii reportażowej. Obydwa wspomniane obiektywy pojawią się w sklepach na początku 2009 r.

System A został ponadto uzupełniony nową lampą HVL-F58AM o dużej mocy błysku (liczba przewodnia 58). Lampa ta daje bogate możliwości kształtowania oświetlenia, a unikatowy system Quick Shift Bounce pozwala na błyskawiczne dostosowanie położenia głowicy do układu pionowego w celu uzyskania bardziej naturalnego oświetlenia światłem odbitym i wykonania wyjątkowych zdjęć. Osoby parające się fotografią studyjną mogą skorzystać z funkcji automatycznego sterowania lampami bezprzewodowymi, która upraszcza posługiwanie się skomplikowanymi systemami oświetleniowymi.

Najważniejsze dane techniczne Sony DSLR-A900: 
   
Typ aparatu: lustrzanka cyfrowa z wymiennymi obiektywami   
Mocowanie obiektywu: mocowanie Sony A (zgodność z mocowaniem bagnetowym Minolta typu A); obiektywy DT z ograniczeniami   
Współpraca z obiektywami: Sony A i Konica Minolta A/Maxxum/Dynax   
Typ przetwornika obrazu: przetwornik obrazu CMOS Exmor
Rozmiar przetwornika obrazu: 35,9 x 24,0 mm   
Efektywna liczba pikseli: 24610000 pikseli

Ochrona przed kurzem: powłoka antystatyczna na filtrze dolnoprzepustowym i mechanizm wstrząsania przetwornikiem obrazu   
Nośnik danych: Memory Stick Duo, Memory Stick PRO Duo, Memory Stick PRO-HG Duo, Compact Flash Typ I, Typ II (Microdrive), zgodność z UDMA (tryb 5)   
Gniazdo na nośniki: podwójne gniazdo Memory Stick Duo/ Compact Flash   
Format obrazu: JPEG, RAW (format ARW2.1), RAW+JPEG   
Optymalizacja zakresu dynamicznego: wyłączona/ standardowa/ zaawansowana: automatyczna/ zaawansowana: poziom   
Stabilizacja obrazu: zintegrowany mechanizm przesuwu przetwornika obrazu SteadyShot Inside

Redukcja zakłóceń:
- włączanie/ wyłączanie, dostępna przy czasach migawki dłuższych niż 1 s
- silna / normalna / słaba / wyłączona, dostępna przy czułościach ISO od 1600 wzwyż   
System automatycznego nastawiania ostrości:
- system detekcji fazowej TTL
- liniowe czujniki CCD
- 9 pól + 10 pól wspomagających   
Czułość ISO:
- odpowiednik ISO 200 – 3200
- wartości ISO od ISO 100 do ISO 6400 można nastawiać jako rozszerzony zakres ISO.

System lampy błyskowej:
- lampa zewnętrzna
- bezprzewodowe sterowanie lampami systemowymi
 -pomiar błysku ADI/ przedbłysk TTL   
Migawka:
- sterowana elektronicznie, o przebiegu pionowym, szczelinowa
- zakres czasów otwarcia 1/8000 s – 30 s, B
- czas synchronizacji z błyskiem: 1/250 s (1/200 s przy aktywnej stabilizacji obrazu SteadyShot Inside)

Szybkość w trybie zdjęć seryjnych:
- High - maksymalnie około 5 klatek na sekundę,
- Low - około 3 klatek na sekundę   
Monitor LCD: 7,5 cm (3,0"), TFT Xtra Fine, 921600 (640 x 3 (RGB) x 480) punktów   
Typ akumulatora: InfoLithium NP-FM500H, 7,2 V   
Wydajność akumulatora: około 880 zdjęć (pomiar według normy Camera & Imaging Products Association)   
Wymiary: ok. 156 x 117 x 82 mm   
Waga: ok. 850 g


Sony
ok. 9000 PLN