Nikon Coolpix S8100 wchodzi na rynek europejski

13.01.2011 12:31

Nikon zapowiedział wprowadzenie do sprzedaży na terenie Europy oraz Południowej Afryki, aparatu kompaktowego Coolpix S8100. Model ten został wyposażony w podświetlaną matrycę CMOS o rozdzielczości 12,1 mln pikseli, obiektyw z 10-krotnym zoomem optycznym, szybki i precyzyjny system AF oraz wydajny tryb zdjęć seryjnych.

 

 

Dzięki zaawansowanym funkcjom ten wszechstronny aparat umożliwia uzyskanie wysokiej jakości zdjęć nawet szybko poruszających się obiektów, także w trudnych warunkach oświetleniowych oraz nagrywanie filmów w jakości Full HD. Aparat na polskim rynku pojawi się w drugiej połowie stycznia 2011 r.

 

Nowa matryca CMOS zastosowana w modelu Coolpix S8100 zapewnia większe możliwości fotografowania w trudnych warunkach oświetleniowych. Aparat wyposażono w znaną już z modelu Coolpix P100 funkcję HDR - generowania zdjęć o wysokim zakresie dynamicznym w przypadku obiektów fotografowanych pod światło. Rozwiązanie to łączy kilka ujęć tej samej sceny w celu uzyskania zdjęcia wysokiej jakości, o szerokim zakresie tonalnym, niemożliwym do uzyskania przy jednokrotnym naświetleniu.

 

 

Oferowany przez model Coolpix S8100 zaawansowany tryb "Portret nocny" nakłada na siebie kilka kolejnych zdjęć tła, wykonanych z krótkimi czasami otwarcia migawki, w jeden obraz o mniejszej ilości szumów, co jest szczególnie pomocne w przypadku fotografowania bez użycia statywu. Następnie, z użyciem lampy błyskowej, wykonane zostaje dodatkowe zdjęcie osoby znajdującej się na pierwszym planie. Wszystkie zarejestrowane w ten sposób ujęcia są łączone w jedno zdjęcie, prezentujące zarówno dobrze oświetlone tło, jak i fotografowaną postać. Dodatkowo, robienie wyraźnych zdjęć nocnych krajobrazów oraz portretów w słabo oświetlonych wnętrzach umożliwiają cztery technologie:

 

* Nowy mechanizm obróbki obrazu, Expeed C2, który oferuje doskonałą redukcję szumów nawet przy wysokich czułościach. Dzięki obsłudze maksymalnej czułości ISO 3200 dla największych zdjęć (12M 4000 x 3000), użytkownicy mogą cieszyć się bezproblemowym fotografowaniem w niemal całkowitych ciemnościach.

* Dwie funkcje redukcji drgań (VR) - w obiektywie i elektroniczna - z możliwością równoczesnego włączania. Eliminuje to konieczność korzystania ze statywu w miejscach słabo oświetlonych lub przy maksymalnej pozycji teleobiektywu z efektywną redukcją drgań równą zwiększeniu aż o cztery stopnie czasu otwarcia migawki.

 

* Funkcja wykrywania ruchu, która wychwytuje poruszenia aparatu oraz fotografowanego obiektu i przeprowadza automatyczną korekcję, kontrolując czas otwarcia migawki oraz czułość ISO, co zmniejsza ewentualne rozmycie obrazu. Funkcja ta jest również przydatna przy "zamrażaniu" poruszającego się obiektu.

* Optymalna kontrola lampy błyskowej w zależności od warunków fotografowania. W ciemnym otoczeniu Coolpix S8100 automatycznie dostosowuje czas otwarcia migawki, aby zminimalizować ewentualne rozmycie obrazu spowodowane poruszeniem aparatu oraz zwiększa czułość ISO, aby uzyskać piękną ekspozycję fragmentów tła, do których nie dociera światło lampy błyskowej. Podczas wykonywania zdjęć portretowych z podświetleniem od tyłu, aparat automatycznie rozpoznaje ludzką twarz i kontroluje lampę błyskową oraz ostrość, aby za każdym razem możliwe było otrzymanie udanych zdjęć.

 

Pomimo kompaktowych rozmiarów, Coolpix S8100 pozwala użytkownikom uchwycić niemal każdy szczegół akcji w dowolnym momencie, za sprawą wbudowanej pamięci wewnętrznej o pojemności ok. 102 MB. Aparat wyposażono również w wysokiej klasy obiektyw NIKKOR z 10-krotnym zoomem optycznym, z soczewką ze szkła ED oraz wydajny tryb zdjęć seryjnych umożliwiający fotografowanie z dużą szybkością, przy pięciu klatkach w pełnej rozdzielczości z szybkością do 10 klatek na sekundę (fps). Dodatkowo, model Coolpix S8100 posiada bufor zdjęć wstępnych, który pozwala na zapis do dwóch ujęć przed pełnym naciśnięciem spustu migawki. W przypadku wyjątkowo szybkich zdjęć seryjnych, tryb "Sportowy" rejestruje do około 120 klatek na sekundę. Ponadto, dzięki opcji "Śledzenie obiektów w ruchu", aparat automatycznie ustawia ostrość na poruszającym się obiekcie za sprawą aktywacji autofokusa (AF).

 

Coolpix S8100 oferuje szerokie możliwości kontroli ujęć i edycji zdjęć. Nowe pokrętło trybu pracy umieszczone obok przycisku wyzwalania migawki zapewnia szybki i łatwy dostęp do trybów fotografowania. Model Coolpix S8100 wyposażony jest również w suwak ustawień, ułatwiający regulację jasności, nasycenia i odcieni kolorów z poziomu aparatu. Model wyposażono także w opcję "Szybkiego retuszu" oraz funkcję "D-Lighting", pozwalające użytkownikom na poprawianie zdjęć podczas ich przeglądania.

 

Coolpix S8100 oferuje 17 programów tematycznych, w tym "Automatyczne wybieranie programu", które samoczynnie rozpoznaje sytuację zdjęciową i odpowiednio dostosowuje do niej ustawienia aparatu. Pozwala to uzyskać wysokiej jakości zdjęcia niezależnie od warunków. Aparat doskonale sprawdza się także podczas sesji portretowych. Zautomatyzowany system zdjęć portretowych wyposażono m.in. w automatyczne funkcje: "Redukcja efektu czerwonych oczu", "Uwaga: mrugnięcie", "Tryb wyzwolenia migawki uśmiechem", "Miękki odcień skóry" oraz ulepszony tryb AF z priorytetem twarzy.

 

Coolpix S8100 to również propozycja dla amatorów filmowania. Aparat wyposażono m.in. w opcję nagrywania filmów w jakości Full HD z dźwiękiem stereo, odrębny przycisk nagrywania filmów oraz zoom optyczny z autofokusem umożliwiający śledzenie obiektów podczas filmowania. Dzięki nowej funkcji edycji użytkownicy mogą również poprawiać nagranie wideo bezpośrednio w aparacie, a także robić zdjęcia w czasie nagrywania filmu.

- Model Coolpix S8100 umożliwia wykonywanie doskonałych zdjęć seryjnych z dużą szybkością i w słabym oświetleniu, co gwarantuje doskonałe rezultaty niemal w każdych warunkach - mówi Sander van Velzen, Product Manager zajmujący się produktami konsumenckimi w Nikon Europe.

 

Nikon Coolpix S8100 - dane techniczne:

Efektywne piksele: 12,1 mln
Matryca: 1/2,3 cala, typ CMOS; całkowita liczba pikseli: około 12,75 mln
Obiektyw: Nikkor, 10-krotny zoom optyczny; 5,4-54 mm (odpowiednik dla formatu małoobrazkowego (35 mm): około 30-300 mm); f/3,2-5,6; cyfrowy zoom: do 4x (odpowiednik dla formatu małoobrazkowego (35 mm): około 1200 mm)
Monitor: 7,5 cm, ok. 921 tyś. punktów, wyświetlacz LCD z matrycą TFT z powłoką przeciwodblaskową i 5-poziomową regulacją jasności
Nośnik danych: pamięć wewnętrzna (ok. 102 MB), karta pamięci SD/SDHC/SDXC
Czułość: ISO 160, 200, 400, 800, 1600, 3200, auto (automatyczne zwiększanie czułości w zakresie ISO 160-800), automatyczna wysoka czułość (ISO 160 do 400), tryb sportowy (ISO 160 do 3200)
Interfejs: Hi-Speed USB
Źródła zasilania: jeden akumulator jonowo-litowy EN-EL12 (w zestawie), zasilacz sieciowy EH-62F (dostępny oddzielnie)
Czas działania akumulatora/baterii EN-EL12:    
- zdjęcia: ok. 210 zdjęć
- filmy: ok. 1 godz. 20 min (HD 1080p)
Wymiary: ok. 104,0 × 59,2 × 29,9 mm (bez części wystających)
Masa: ok. 209 g (z akumulatorem/baterią i kartą pamięci SD)
Dołączone akcesoria:    
pasek aparatu, akumulator jonowo-litowy EN-EL12, ładowarka EH-68P/EH-68P (AR), kabel USB UC-E6, kabel audio-wideo EG-CP16, CD-ROM z ViewNX 2

 

Dane techniczne, konstrukcja, nazwa produktu oraz dostarczane akcesoria mogą się różnić w zależności od kraju lub regionu. Dane techniczne oraz wyposażenie mogą ulegać zmianom.

Model Coolpix S8100 oferowany będzie w dwóch kolorach - czerwonym i czarnym. Cena aparatu w cenniku Nikona wyniesie 1089 zł.

 

Expeed C2
Expeed to wbudowane w aparat oprogramowanie do obróbki obrazu, które powstało dzięki wieloletnim doświadczeniom firmy Nikon. Najnowsza jego werja Expeed C2, dzięki udoskonalonej możliwości rejestracji filmów i obróbce zdjęć wykonanych przy wysokiej czułości, zwiększa możliwości fotograficzne aparatów Nikon. Expeed C2 maksymalizuje możliwości matrycy, co objawia się w czystych, naturalnych kolorach, ograniczonych szumach i subtelnych przejściach tonalnych na zdjęciach i w filmach.

 

ViewNX 2
ViewNX 2 to pakiet oprogramowania pozwalający użytkownikom na szybkie importowanie, przeglądanie, edytowanie i udostępnianie obrazów i filmów. Bazująca na znanym już oprogramowaniu ViewNX, wersja ViewNX 2 to przyjazne użytkownikowi rozwiązanie, oferujące liczne funkcje, wykraczające poza te dostarczane wraz z systemem operacyjnym dostępnym w komputerze. Nowością są funkcje edycji filmów, przejęte z licznie nagradzanego asortymentu DSLR Nikon, pozwalające użytkownikom na przycinanie klipów i włączanie do nich zdjęć. Oprogramowanie ViewNX 2 jest dostarczane ze wszystkimi aparatami cyfrowymi Nikon oraz dostępne do pobrania bez żadnych opłat.

 

Nikon Corporation
Nikon działa od ponad 90 lat i należy obecnie do największych i najbardziej liczących się producentów sprzętu optoelektronicznego na świecie. Jest producentem najwyższej jakości aparatów fotograficznych, obiektywów Nkkor, skanerów, sprzętu sportowego (m.in. lornetek, dalmierzy i lunet), mikroskopów oraz precyzyjnych urządzeń optycznych zarówno dla przemysłu, jak i użytkowników indywidualnych. Nikon jest światowym liderem w segmencie cyfrowych aparatów fotograficznych, produkując lustrzanki profesjonalne oraz amatorskie, a także aparaty kompaktowe serii Coolpix. Od ponad 50 lat w lustrzankach jednoobiektywowych firma stosuje mocowanie typu F, dzięki czemu jest jedynym producentem przez tak długi czas stosującym tradycyjne mocowanie obiektywów, których do 2010 r. wyprodukowała już pięćdziesiąt pięć milionów egzemplarzy.

Nikon
1089 PLN