Nikon D700 - lustrzanka z pełnoklatkową matrycą FX

16.07.2008 00:58

Firma Nikon poszerzyła zakres oferowanych cyfrowych lustrzanek jednoobiektywowych w formacie FX o nowy aparat - D700. Aparat Nikon D700 o rozdzielczości 12,1 miliona pikseli oferuje równie wysoką jakość zdjęć co znany już użytkownikom model D3, jest jednak od niego znacznie mniejszy. Nieduży korpus zawiera przełomowe rozwiązania techniczne i funkcje o wysokiej wydajności.

Firma Nikon poszerzyła zakres oferowanych cyfrowych lustrzanek jednoobiektywowych w formacie FX o nowy aparat - D700. Aparat Nikon D700 o rozdzielczości 12,1 miliona pikseli oferuje równie wysoką jakość zdjęć co znany już użytkownikom model D3, jest jednak od niego znacznie mniejszy. Nieduży korpus zawiera przełomowe rozwiązania techniczne i funkcje o wysokiej wydajności.

Matryca CMOS o rozdzielczości 12,1 mln oferuje znakomity zakres czułości ISO 200–6400 oraz samoczyszczący moduł usuwania kurzu. Model D700 chroniony przez wytrzymałą, szczelną obudowę ze stopu magnezu to zrównoważona lustrzanka cyfrowa, która sprawdza się w każdych warunkach fotografowania.

- Model D3 błyskawicznie zdobył uznanie profesjonalistów fotografujących w terenie, skłaniając wielu z nich do zmiany marki używanego sprzętu. Mamy nadzieję, że model D700 zostanie przyjęty równie entuzjastycznie - powiedział Robert Cristina, Manager Professional Products and NPS firmy Nikon Europe.

- Aparat D700 idealnie sprawdza się przy bardzo słabym oświetleniu oraz w przy wysokim kontraście, a to głównie według tych kryteriów oceniane są obecnie aparaty fotograficzne. Tym samym potwierdziliśmy zaangażowanie firmy Nikon w opracowywanie rozwiązań wyprzedzających ofertę rynkową - dodał Robert Crisitna.

DNA modelu D3
Lustrzanka cyfrowa Nikon D700 umożliwia robienie zdjęć o równie wysokiej jakości, co znany już fotografom aparat D3. W nowym modelu zastosowano te same zaawansowane technologie - niezwykle czułą matrycę CMOS o rozdzielczości 12,1 miliona pikseli z dużymi pikselami oraz ściśle przylegającym do siebie mikrosoczewkami. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie równomiernie oświetlonych, ostrych zdjęć w całym zakresie czułości ISO.

Aparat Nikon D700 został również wyposażony w superszybki, innowacyjny system przetwarzania obrazu Expeed, 14-bitową konwersję analogowo-cyfrową oraz 16-bitowy potok przetwarzania obrazu. Dostępne dzięki temu płynne przejścia tonalne i wyjątkowo precyzyjne oddanie szczegółów obrazu gwarantują najwyższą jakość drukowanych i powiększonych zdjęć.

Format FX w ruchu
Aparat D700 to idealne rozwiązanie dla profesjonalistów potrzebujących zaawansowanej lustrzanki cyfrowej do fotografowania w terenie, która charakteryzowałaby się wysoką wytrzymałością i odpornością na wilgoć oraz pył. Model D700 wyposażony jest w system czyszczenia matrycy wytwarzający wibracje o wysokiej częstotliwości, które zapobiegają odkładaniu się pyłu na powierzchni matrycy. Niewielki akumulator litowo-jonowy EN-EL3e o pojemności 1500mAh umożliwia fotografowanie z szybkością 5 kl./s.

Po podłączeniu opcjonalnego pojemnika na baterie MB-D10 i użyciu akumulatora EN-EL4a o pojemności 2500mAh można robić zdjęcia nawet z szybkością 8 kl./s. Dzięki temu profesjonaliści posiadający już aparat D3 lub D300 mogą korzystać z dotychczasowych rozwiązań. Kolejną zaletą modelu D700 jest wbudowana podnoszona lampa błyskowa i-TTL o zasięgu odpowiednim dla obiektywów 24 mm umożliwiająca dyskretne oświetlenie w sytuacjach, w których używanie pełnowymiarowej lampy błyskowej byłoby zbyt kłopotliwe.

Tylko dobre zdjęcia
Pomimo atrakcyjnej ceny model Nikon D700 oferuje pełną gamę funkcji, między innymi opóźnienie otwarcia migawki wynoszące zaledwie 40 milisekund, wysoce precyzyjny 51-punktowy system autofokusa Multi-CAM3500, tryb kadrowania w formacie DX oraz podgląd na żywo z autofokusem z wykrywaniem kontrastu - dostępny na 3-calowym monitorze o wysokiej rozdzielczości z matrycą TFT, stosowanym również w aparatach D3 i D300.

Jedną z największych zalet aparatów formatu FX jest doskonały wizjer. Dzięki szklanemu pryzmatowi pentagonalnemu, 95-procentowemu pokryciu kadru oraz podświetleniu punktu AF za pomocą diody LED obraz zawsze jest jasny, a widoczność doskonała. Nową funkcją jest dostępna w aparacie Nikon D700 możliwość wyświetlania wskaźnika poziomu wirtualnego horyzontu w trybie podglądu na żywo - umożliwia to dostosowywanie położenia aparatu trzymanego przed sobą.

Obiektywy Nikkor tylko na to czekały
Model D700 to produkt jutra czerpiący to, co najlepsze z przeszłości. W tym roku firma Nikon obchodzi 75 rocznicę wyprodukowania pierwszego obiektywu Nikkor, który do tej pory został sprzedany w liczbie ponad 40 milionów. Wszyscy posiadacze obiektywów Nikkor z mocowaniem bagnetowym typu F mają do dyspozycji technologię inteligentnego przetwarzania obrazu umożliwiającą sterowanie winietowaniem oraz aberracją chromatyczną.

Nowi użytkownicy mogą wybierać spośród obiektywów, lamp błyskowych, oprogramowania i akcesoriów oferowanych w ramach systemu Nikon Total Imaging System. Aparat D700 jest sprzedawany z akumulatorem EN-EL3e, ładowarką oraz pakietem oprogramowania firmy Nikon. Model zostanie wprowadzony do sprzedaży w lipcu 2008 roku, a sugerowana detaliczna cena producenta będzie wynosić 2599 euro.

Główne cechy Nikona D700: 

    * Matryca CMOS w formacie Nikon FX o rozdzielczości 12,1 mln piksela (tzw. "pełna klatka") z korzystnym stosunkiem sygnału do szumu, dużym zakresem dynamicznym obrazu, wbudowanym układem automatycznego czyszczenia matrycy, który minimalizuje ilość kurzu.
    * ISO 200–6400: możliwość zwiększenia do odpowiednika ISO 25600 oraz zmniejszenia do odpowiednika ISO 100.

    * Wykonywanie zdjęć seryjnych z szybkością 5 kl./s (8 kl./s z opcjonalnym pojemnikiem na baterie MB-D10 i akumulatorem litowo-jonowym EN-EL4a lub 8 bateriami AA).
    * Mechanizm obróbki obrazu Expeed z 14-bitową konwersją analogowo-cyfrową i 16-bitowym przetwarzaniem obrazu w celu zapewnienia niezwykle płynnych przejść tonalnych i dużej ilości szczegółów.
    * Zaawansowany system rozpoznawania scenerii korzysta z informacji pochodzących z czujnika pomiaru światła i systemu AF w celu rejestrowania zdjęć o optymalnej ekspozycji i świetnej wyrazistości.

    * 51-punktowy system AF Multi-CAM3500DX. Można wybierać ręcznie pojedyncze pole ostrości lub pozostawić aparatowi wybór odpowiedniego pola spośród 9, 21 lub wszystkich 51 punktów.
    * Przetwarzanie obrazu ułatwia obróbkę zdjęć bezpośrednio w aparacie, umożliwiając wstępne dostosowanie parametrów obrazu, takich jak wyostrzanie, kontrast, jasność, odcień i nasycenie w różnych trybach kolorów.
    * Monitor LCD VGA o przekątnej 3 cali i rozdzielczości 920 tys. punktów z szerokim kątem oglądania wynoszącym 170 stopni.

    * Podgląd na żywo z autofokusem umożliwia komponowanie zdjęć przy użyciu monitora LCD. Dostępne są dwa tryby: Bez statywu i Statyw.
    * Tryb kadrowania w formacie DX może być wybierany automatycznie po zamocowaniu obiektywu formatu DX.
    * Szybkie reagowanie: opóźnienie migawki ok. 40 ms.
    * Aktywna funkcja D-Lighting umożliwia uzyskanie zdjęć o wyśmienitym poziomie kontrastu poprzez automatyczne wprowadzanie kompensacji tonalnej w momencie rejestracji obrazu.

    * Złącze HDMI umożliwia podłączanie aparatu do zestawów wideo o wysokiej rozdzielczości.
    * Intuicyjna i ergonomiczna obsługa uzyskana dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu przycisków zapewnia szybkie, wygodne użytkowanie.
    * Wytrzymały korpus ze stopu magnezu: odporny na działanie wilgoci i kurzu.
    * Obsługa połączeń bezprzewodowych i ethernetowych przy użyciu opcjonalnego przekaźnika bezprzewodowego WT-4.

Nikon
ok. 2600 euro