Samsung GX-20 - półprofesjonalna lustrzaka

13.02.2008 17:50
Lustrzanka cyfrowa GX-20 to kolejna odsłona w najwyższej klasie sprzętu fotograficznego. Aparat jest odpowiedzią na oczekiwania wszystkich entuzjastów fotografii i profesjonalnych fotografów, którzy od aparatów oczekują wszechstronnych funkcji, estetycznego wzornictwa, łatwości w użytkowaniu oraz dobrego stosunku jakości do ceny. Został wyposażony w zupełnie nowy sensor CMOS typu APS-C o rozdzielczości 14,6-megapiksela, który zapewnić ma czysty, krystaliczny obraz i bogactwo kolorów.

Współpraca firm Pentax i Samsung nie jest tajemnicą. Po premierze topowej lustrzanki Pentaksa swoją wersję tego modelu pokazał więc też i Samsung. To kolejna generacja cyfrowych lustrzanek zaprojektowanych i wyprodukowanych dla Samsunga przez japoński koncern. Model GX20 od strony technicznej niewiele różni się od K20D, praktycznie rzecz biorąc jest po prostu jego klonem. Pomijając stylistykę korpusu, tak naprawdę dość trudno dopatrzyć się różnic między wersjami Samsunga i Pentaxa. Na pewno nieco inna jest stylizacja obudowy i inna szata graficzna menu.

W Internecie można też znaleźć informacje pochodzące od producenta (Samsung) podające, że w GX20 zastosowano nieco inne algorytmy kompresji JPEG niż w analogicznym modelu Pentaksa. Do tej pory firma miała w swojej ofercie trzy lustrzanki cyfrowe: Samsung GX-1L, Samsung GX-1S oraz Samsung GX-10. Wszystkie te aparaty miały swoje odpowiedniki w ofercie firmy Pentax – kolejno były to modele ist DL2, ist DS 2 oraz bardziej zaawansowany K10D. Pomiędzy konstrukcjami obydwu producentów nie było żadnych różnic lub (jak w przypadku Samsunga GX-10) były one bardzo niewielkie.

Biorąc pod uwagę te wszystkie informacje, można pokusić się o wniosek, że wkrótce będziemy też mogli oglądać model Pentaxa K200D pod marką Samsunga. Ta półprofesjonalna lustrzanka cyfrowa Samsunga to kolejna odsłona w najwyższej klasie sprzętu fotograficznego. Aparat jest odpowiedzią na oczekiwania wszystkich entuzjastów fotografii i profesjonalnych fotografów, którzy od aparatów oczekują wszechstronnych funkcji, estetycznego wzornictwa, łatwości w użytkowaniu oraz dobrego stosunku jakości do ceny.

Matryca CMOS
GX-20 wyposażony został w zupełnie nowy sensor CMOS (Complementary Metal Oxide Silicon) typu APS-C o wymiarach 23,4 x 15,6 mm i rozdzielczości 14,6-megapiksela, który zapewnić ma czysty, krystaliczny obraz i bogactwo kolorów, dających świetną kompozycję. Jest to pierwszy tego typu przetwornik obrazowy, który został opracowany przy współpracy koncernów Samsung i Pentax oraz wyprodukowany przez Samsunga, co jest ogromnym krokiem naprzód w dziedzinie cyfrowego obrazowania w segmencie D-SLR (cyfrowych lustrzanek).

Zastosowana tu matryca oferuje najwyższą obecnie na rynku gęstość pikseli, jak twierdzi producent, jest też wyjątkowo energooszczędna i szybka. Dzięki udoskonalonemu cyfrowemu filtrowi, który pozwala nie tylko osiągnąć większą dynamikę naświetlenia, ale może być też stosowany w celu dodawania różnorodnych efektów lub też zrównoważenia (wyrównania) liczby pikseli, utraconych podczas robienia zdjęcia fotografowanie stanie się jeszcze łatwiejsze.

Nowa matryca CMOS - serce aparatu wyprodukowane przez koncern Samsung

2,7'' Ekran LCD
Dodatkowo, czerpiąc ze swych ogromnych doświadczeń w materii ekranów ciekłokrystalicznych, Samsung wyposażył GX-20 w ekran LCD typu TFT o 2,7-calowej przekątnej i rozdzielczości 230 tys. kolorów. Tak duży i czytelny monitor pozwala użytkownikowi znacznie skuteczniej kontrolować i oceniać wykonane zdjęcia pod względem ich ogólnej poprawności. 

Stabilizacja obrazu
Dzięki wbudowanemu systemowi mechanicznej stabilizacji obrazu OPS (Optical Picture Stabilizer), GX-20 skutecznie zabezpiecza przed niekorzystnym efektem poruszenia w czasie naświetlania w słabych warunkach oświetleniowych, przez co zapobiega zniekształceniom obrazu. Technologia ta chroni przed nieostrymi, zamglonymi zdjęciami poprzez kompensację poruszenia aparatu w czasie naświetlania kontrującymi do ruchu aparatu ruchami sensora.

Funkcja OIS została tak zaprojektowana, aby zminimalizować drgania poprzez poziome i pionowe oscylowanie sensora, eliminując konieczność używania dodatkowego obiektywu, redukującego wstrząsy. Ponadto kompensuje on skutki drgań w zakresie do czterech stopni EV. Do lepszej jakości zdjęć ma się przyczynić także większy zakres czułości aparatu GX20, który wynosi ISO 3 200 – w przypadku wcześniejszego modelu GX10 było to ISO 1 600. Nowy aparat nie dysponuje jednak możliwością ustawienia czułości na poziomie ISO 100.

Funkcja Live View
GX20 to także pierwsza lustrzanka cyfrowa Samsunga, w której producent zastosował funkcję cyfrowego podglądu na żywo (Live View) – na 2,7-calowym wyświetlaczu użytkownik może do trzech minut przeglądać informacje na temat obrazu rejestrowanego przez matrycę, w ten sposób możliwe jest kadrowanie i wykonywanie zdjęć bez patrzenia przez obiektyw. Pentapryzmatyczny wizjer oferuje 95-procentowe krycie pola kadru. Autofokus dysponuje jedenastoma polami pomiaru, z czego dziewięć jest obsługiwanych przez czujniki krzyżowe.

Z myślą o profesjonalnych użytkownikach Samsung wyposażył swój nowy aparat w gniazdo x-Sync służące do podłączania studyjnych lamp błyskowych. Model GX20 ma zresztą wbudowaną lampę błyskową (LZ 13/ISO 200), a także stopkę na dodatkową lampę systemową. Aparat GX20 korzysta z tego samego typu akumulatora, co poprzednie modele oraz standardowego uchwytu na baterie.

Szczelny korpus
Samsung GX-20 jest solidnie wykonaną lustrzanką, umożliwiającą swobodne fotografowanie nawet w deszczowy dzień, a także w piaszczystych i zakurzonych warunkach. 710-gramowy korpus aparatu, specjalnie uszczelniony aż w 72 miejscach, jest odporny na wodę i pył, ma podwójny system czyszczenia matrycy, który dodatkowo usuwa cząstki kurzu z sensora. Zastosowanie tych rozwiązań stanowi doskonałą ochronę dla sprzętu. Podwójny system czyszczenia polega na redukcji kurzu za pomocą strząsania połączonego z powłoką antystatyczną na sensorze. Rezultatem są perfekcyjne, bezbłędne zdjęcia, które powstają przy minimalnym wysiłku fotografującego.

Poprzedni model lustrzanki cyfrowej Samsunga - GX10

Format RAW
GX-20 realizuje także bardzo popularny w środowisku profesjonalnych fotografów format RAW. Dzięki działającemu bezpośrednio z poziomu obudowy, dedykowanemu przyciskowi, możliwe jest proste i szybkie przełączenie pomiędzy standardowym JPEG-iem, a bezstratnym i praktycznym w szczególnych sytuacjach RAW-em. Dodatkowo, w aparacie wbudowany jest konwerter plików RAW, umożliwiający już z poziomu aparatu przekształcenie do ich powszechnie akceptowalnego JPEG-a.

Z trybem seryjnym, osiągającym tempo 3 zdjęć na sekundę, możliwa jest nieograniczona pojemnością pamięci buforowej rejestracja plików JPEG oraz 9-zdjęciowa sekwencja plików RAW. Dzięki zastosowaniu nowego procesora obrazu aparat GX20 wykonuje w trybie fotografii seryjnej do trzech zdjęć w formacie JPEG na sekundę – do pełnego zapisania karty pamięci. Tę samą prędkość aparat zachowuje także w formacie RAW, z tym że po wykonaniu dziewięciu zdjęć są one buforowane.

Oferta obiektywów Samsung
Wraz z GX-20 Samsung prezentuje 2 nowe obiektywy, w pełni kompatybilne także z modelem GX-10: Schneider-Kreuznach 18 - 55 mm II F3.5 ~ F5.6 oraz Schneider-Kreuznach 18 - 250 mm F3.5 ~ F6.3. W ten sposób firma zamierza wzmocnić swój udział na rynku lustrzanek cyfrowych. Aparat (z konwerterem RAW) oraz wspomniany obiektyw mają być w sprzedaży już w kwietniu tego roku – ich ceny są na razie tajemnicą.

Najważniejsze cechy modelu GX-20:

- nowy sensor CMOS APS-C o rozdzielczości 14,6 Mp;
- optyczna stabilizacja obrazu (OIS);
- czułość ISO 3 200
- podwójna system czyszczenia matrycy (redukcja kurzu za pomocą strząsania połączonego z warstwą antystatyczną na sensorze);
- uszczelniony korpus, odporny na wodę, piasek oraz inne zabrudzenia;
- funkcja Live View (cyfrowy podgląd obrazu na żywo);
- szerokokątny 2,7-calowy ekran TFT LCD (rozdzielczość 230 tys. kolorów);
- udoskonalony filtr cyfrowy (HDR - system zwiększania dynamiki obrazu).

Samsung