Sony alfa 35 - Auto Focus z półprzezroczystego lustra

08.06.2011 14:15

Firma Sony poinformowała o wprowadzeniu do swojej oferty nowego modelu alfa 35 (SLT-A35), przeznaczonego dla fotografów na wszystkich poziomach zaawansowania. Nieduży i prosty w użyciu aparat wyróżnia się dużą szybkością zdjęć i rozbudowanymi możliwościami twórczymi.

 

 

Nowy Sony alfa 35 (SLT-A35) z technologią półprzezroczystego lustra i szybkim ustawianiem ostrości to lekki aparat systemu alfa z matrycą 16,2 megapiksela oraz nowym efektami zdjęciowymi.

 

 

Najważniejsze funkcjonalności wyróżniające nowy aparat Sony to:

"    Przetwornik obrazu Exmor APS HD CMOS o efektywnej rozdzielczości 16,2 megapiksela
"    Opracowana przez Sony technologia półprzezroczystego lustra - szybkie ustawianie ostrości podczas fotografowania i nagrywania filmów AVCHD
"    Szybkość fotografowania do 7 kl./s w trybie zdjęć seryjnych Tele-zoom, przy powiększeniu około 1,4x
"    Wysoka jakość obrazu, niski poziom szumów i czułość do ISO 12800
"    Wbudowane w aparat różnorodne efekty zdjęciowe do wykorzystania podczas fotografowania oraz filmowania

 

 

Technologia półprzezroczystego lustra (Translucent Mirror Technology), wprowadzona przez Sony w popularnych modelach alfa 33 i alfa 55, wyróżnia się szybkością, dokładnością i ciągłością działania systemu AF - zarówno podczas fotografowania, jak i nagrywania filmów Full HD.

 

 

Nowością w modelu alfa 35 jest tryb zdjęć seryjnych Tele-zoom, który umożliwia wykonywanie zdjęć w rozdzielczości 8,4 megapiksela z szybkością do 7 kl./s przy powiększeniu obrazu wynoszącym w przybliżeniu 1,4x. Szybki, śledzący autofokus znakomicie sprawdza się przy zdjęciach seryjnych sportu, jak również podczas fotografowania dzieci. Dostępny jest również tryb zdjęć seryjnych z szybkością 5,5 kl./s, umożliwiający wykonywanie zdjęć w pełnej rozdzielczości 16,2 megapiksela i śledzenie ostrości.

 

 

Nowo opracowany przetwornik obrazu Exmor APS HD CMOS o efektywnej rozdzielczości 16,2 megapiksela zapewnia niezwykłą szczegółowość fotografii i filmów HD oraz niski poziom szumów. Jego duża rozdzielczość i czułość umożliwia zaawansowanemu procesorowi obrazu Bionz optymalizację danych o obrazie, której efektem jest między innymi bogactwo i naturalny wygląd reprodukowanych kolorów.

 

 

Maksymalna czułość ISO 12800 pozwala na rejestrację pięknych, naturalnie wyglądających zdjęć i filmów HD nawet w słabym oświetleniu, stanowiącym dla wielu aparatów barierę nie do pokonania.
Technologia półprzezroczystego lustra umożliwia ciągłą kontrolę obrazu z głównej matrycy, zarówno podczas fotografowania, jak i nagrywania filmu. Zaletą niedostępną w tradycyjnych lustrzankach cyfrowych jest ciągłość działania precyzyjnego, opartego na wykrywaniu fazy TTL, systemu automatyki ostrości, zapewniana dzięki kierowaniu części światła z półprzezroczystego lustra do systemu AF.

Doskonała jakość i szczegółowość oglądanych fotografii i filmów jest zasługą wyświetlacza Xtra Fine LCD. Technologia TruBlack gwarantuje z kolei wysoki poziom kontrastu w obrazie i bogate, głębokie odcienie czerni - nawet w plenerze.

 

 

Alternatywę dla komponowania zdjęć na ekranie LCD aparatu stanowi precyzyjny wizjer Tru-Finder o dużej rozdzielczości. Widoczny w nim obraz, pokazujący 100% kadru, jest niezwykle szczegółowy i kontrastowy, co znakomicie ułatwia podgląd na żywo działania wybranego efektu w obrazie lub wprowadzonej korekty naświetlenia. Komponowanie zdjęć krajobrazowych i architektonicznych można sobie ułatwić, wyświetlając siatkę linii.

Mimo znacznych możliwości, aparat alfa 35 jest przystępny w obsłudze nawet dla użytkowników, którzy pierwszy raz mają do czynienia z aparatem z wymienną optyką. System pomocy ekranowej w przejrzysty sposób objaśnia działanie wybranych funkcji oraz sposób ich użycia. Bardziej zaawansowani użytkownicy z zadowoleniem powitają przycisk funkcji użytkownika, do którego można przypisać jedną z 14 często używanych funkcji.

 

 

Nowością w aparacie alfa 35 są ustawienia twórczych efektów zdjęciowych. Można dzięki nim wzmocnić wyraz wykonywanych zdjęć lub nagrywanych filmów HD, nie obawiając się zarazem o późniejszą obróbkę obrazu. Podgląd efektów jest możliwy na ekranie aparatu jeszcze przed wykonaniem zdjęć, a ich wachlarz obejmuje między innymi zdjęcie retro, technikę high-key, aparat-zabawkę oraz posteryzację.

Chcąc otrzymać wyraziste fotografie, na których wybrany kolor odcina się od czarno-białej reszty obrazu, można użyć efektu częściowego koloru. Uzyskanie tego popularnego efektu w programach do edycji obrazu wymaga normalnie wykonania szeregu żmudnych czynności; w aparacie alfa 35 wszystko dzieje się automatycznie i błyskawicznie.

 

 

Optymalizacja zużycia energii pozwoliła teraz na zwiększenie wydajności akumulatora aparatu do 440 fotografii po jednym ładowaniu (w przybliżeniu, przy korzystaniu z tylnego ekranu LCD) - a więc o ponad 30% więcej w porównaniu z poprzednim modelem. Aparat alfa 35 może współpracować z całą gamą 32 obiektywów Sony z mocowaniem A, wśród których jest sześć modeli Carl Zeiss.

20 czerwca zostanie wydana aktualizacja wewnętrznego oprogramowania aparatów alfa 33 i alfa 55. Zarejestrowani użytkownicy będą mogli za darmo pobrać ze strony internetowej najnowszą aktualizację wewnętrznego oprogramowania aparatów alfa 33 i alfa 55 do wersji 2.00 od 20 czerwca. Aktualizacja przyniesie kilka ulepszeń funkcjonalnych oraz nowe możliwości twórcze.

 

 

Jedną z nich będzie dostępność efektów zdjęciowych - takich jak w nowym modelu alfa 35. Oprócz tego, przy korzystaniu z kompatybilnej, zewnętrznej lampy błyskowej pracującej w trybie bezprzewodowym, możliwa będzie synchronizacja z krótkimi czasami migawki (tylko alfa 55). Ergonomię obsługi poprawią zmodyfikowane menu oraz nowy tryb, w którym użytkownik będzie mógł zmieniać parametry ujęcia nałożone na obraz na ekranie. Posiadacze sprzedawanego oddzielnie, zewnętrznego monitora LCD CLM-V55 będą mogli wyświetlić na nim poziomnicę cyfrową aparatu. Kolejną nowością będzie możliwość przypisywania często używanych funkcji do przycisku D-Range.

 

 

 

 

 

Sony