Ekskluzywny Aston Martin One - 77

13.12.2010 17:33

Aston Martin One - 77 to najszybszy i najbardziej ekskluzywny samochód w historii firmy. Swoją "techniczną" premierę samochód miał w marcu 2009 roku na salonie w Genewie. Z kolei karoserię tego samochodu ujawniono w kwietniu 2009 roku na włoskiej wystawie Concorso d'Eleganza Villa d'Este.

 

 

O tym, jak bardzo ekskluzywny jest to samochód, świadczy fakt, że auto to zostało wyprodukowane w limitowanej liczbie 77 egzemplarzy - stąd też właśnie pochodzi nazwa modelu: One - 77.

 

 

Aston Martin One - 77 najlepiej określają trzy słowach - najmocniejszy, najszybszy i najbardziej ekskluzywny. Inspiracją dla stworzenia tego modelu były przedniosilnikowe samochody rajdowe serii DTM z napędem na tył. W nowym modelu projektantom udało się zachować ich charakter dzięki zastosowaniu tej samej technologii i trzymaniu się zasad konstrukcyjnych. Co jednak ważne, zostały one dostosowane do potrzeb samochodu służącego do jazdy szosowej.

 

 

Silnik tego samochodu to V12, dobrze znane z innych, wcześniejszych modeli Astona, lecz został on specjalnie wzmocniony na potrzeby tego modelu, a stało się to możliwe dzięki współpracy z renomowaną firmą Cosworth. Zmodyfikowany silnik V12 o pojemności 7,3 litra o mocy 750 KM, to efekt zmian, jakim poddano dotychczasowe 6-litrowe silniki, znane z wersji DBS czy DB9 i modelu Vantage.

 

 

Zaowocowało to zwiększeniem potencjału silnika przy równoczesnym zredukowaniu o 25% wagi dotychczasowej wersji V12. Dzięki tym wszystkim modyfikacjom szacuje się, że auto będzie przyspieszać od 0 do 100 km/h w niecałe 3,5 sekundy, a rozpędzać się maksymalnie do 355 km/h.

 

 

Aston Martin One-77 to unikalny projekt. Samochód od premiery konceptu, która miała miejsca dwa lata temu nad jeziorem Como w czasie Concorso d'Eleganza, aż do momentu pokazania wersji produkcyjnej prawie się nie zmienił. A to oznacza, że Aston zdecydował się przenieść wizję projektantów do rzeczywistości bez żadnych kompromisów. W międzyczasie ten najnowszy model legendarnej brytyjskiej formy przeszedł solidne testy na słynnym torze Nurburgring w Niemczech.

 

 

Trzon konstrukcyjny kadłuba Aston Martin One - 77 wykonany został z lekkiego, a równocześnie niezwykle sztywnego włókna węglowego, stworzonego przez lidera branży kompozytowej, firmę Multimatic (MTC). Po zaawansowane technologie sięgnięto także w przypadku zawieszenia, wyposażonego w regulowane amortyzatory z technologią Dynamic Suspension Spool Valve (DSSV).

 

 

Najnowszy ekskluzywny Aston Martin, jak na limitowaną wersję przystało, można ściśle dopasować do indywidualnych gustów właściciela, wybierając kolor nadwozia oraz np. typ zawieszenia - poczynając od parametrów typowych dla długodystansowego GT, a kończąc na maszynie zdolnej podbić niemiecki tor wyścigowy Nürburgring Nordschleife. Nadwozie One - 77 wykonano z aluminium, co w połączeniu z ceramiczno - karbonowymi tarczami hamulcowymi i węglowym szkieletem podwozia sprawia, że całkowita waga auta nie przekracza 1500 kilogramów. Całość uzupełnia aktywny spoiler, wyposażony w kontroler stabilności trakcji i sterowany elektrycznie.

 

 

Wnętrze nowego Astona prezentuje futurystyczną linię, nawiązującą nieco do jego poprzednika DBS, czy jeszcze starszego DB9. Duże wrażenie wywiera piękne, skórzane wykończenie kokpitu oraz tapicerki z charakterystycznymi przeszyciami. Na opływowej konsoli centralnej znajduje się przycisk rozrusznika oraz trójramienna kierownica z łopatkami zmiany biegów. Każdy z właścicieli ma również możliwość wyboru wielkości siedzeń, które dostępne są w trzech rozmiarach: S, M i L.

 

 

Premiera pierwszych egzemplarzy miała miejsce pod koniec 2009 roku, wszystkie 77 sztuk obiecano oddać do użytku do końca 2011 roku. Aston Martin One - 77 to jeden z najdroższych samochodów świata. Za każdy egzemplarz z 77 wyprodukowanych egzemplarzy szczęśliwi posiadacze płacą około 1,2 miliona funtów (około 4,5 mln złotych).

 

 

Podstawowe dane techniczne:

Silnik
    * V12 7,3 l (7300 cm3), 4 zawory na cylinder, DOHC
    * Stopień sprężania: 10,9:1
    * Moc maksymalna: 760 KM (559 kW) przy 7800 obr/min
    * Maksymalny moment obrotowy: 750 Nm przy 5500 obr/min

Osiągi
    * Przyspieszenie 0-100 km/h: 3,5 s
    * Prędkość maksymalna: 355 km/h

 

 

 

 

Aston Martin
1200000 funtów brytyjskich