Legendarny VW Scirocco powrócił

02.06.2008 18:42
34 lata po światowej premierze pierwszego Scirocco na Genewskim Salonie Samochodowym Volkswagen zaprezentował, w tym samym miejscu, Scirocco na miarę naszych czasów. Zarówno wtedy, jak i teraz, ten coupe stanowił ucieleśnienie fascynującej idei - był sportowym samochodem doskonale sprawdzającym się w codziennym użytkowaniu i dostępnym za absolutnie przystępną cenę.

* Wszechstronny i rozsądny - Scirocco jest samochodem sportowym na każdą okazjęi do wszystkich zadań
* Dynamiczny i czysty - stylistyka Scirocco to przyszłość Volkswagena, to coupe z dachem kombi gwarantuje zadziwiająco dużo miejsca we wnętrzu
* Mocny i efektywny - silniki TDI i TSI o mocy od 122 KM do 200 KM
* Sportowy i innowacyjny - pierwszy sportowy samochód z adaptacyjnym zawieszeniem i poprzecznie zamontowaną 7-biegową przekładnią DSG

On powrócił: 34 lata po światowej premierze pierwszego Scirocco na Genewskim Salonie Samochodowym Volkswagen zaprezentował, w tym samym miejscu, Scirocco na miarę naszych czasów. Zarówno wtedy, jak i teraz, ten coupe stanowił ucieleśnienie fascynującej idei - był sportowym samochodem doskonale sprawdzającym się w codziennym użytkowaniu i dostępnym za absolutnie przystępną cenę.

Dokładnie taki jest również nowy Scirocco: najwyższej klasy technologie połączone z niskimi kosztami utrzymania, dynamiczne właściwości jezdne z jednej strony i wysoki komfort z drugiej, a do tego zaskakująco przestronne wnętrze i bezkompromisowa, sportowa stylistyka. Zdaniem szefa Volkswagena Prof. Dr Martina Winterkorna - Scirocco to sportowy samochód, o jakim ludzie marzą. Pragnienie, które jest w zasięgu ręki wielu kierowców, mimo zastosowanych w nim najnowocześniejszych technologii.

Pierwsza generacja Scirocco została zaprezentowana publicznie przed 34 laty, także w Genewie. Teraz Volkswagen świętuje comeback tego legendarnego dwudrzwiowego auta. Sirocco to sportowy samochód na każdą okazję. Napędzany będzie przez cztery dynamiczne a jednocześnie oszczędne silniki TDI i TSI. Ich zakres mocy rozciąga się od 90 kW/122 KM do 147kW/200 KM. Ten nowy samochód sportowy wyposażony będzie w wiele innowacyjnych rozwiązań technicznych, jak na przykład adaptacyjna regulacja zawieszenia. Wprowadzenie Scirocco na rynek europejski zaplanowane jest na koniec lata, a w innych krajach dostępny będzie od przyszłego roku.

Trzecia generacja Scirocco została zaprojektowana przez stylistów jako typowy samochód sportowy. Jednak inaczej niż pierwsze Scirocco z lat 70. i druga generacja zaprezentowana w latach 80., nowa wersja oferuje znacznie więcej miejsca we wnętrzu. W przeciwieństwie do swoich poprzedników Scirocco z 2008 roku nie ma skośnego tyłu typu hatchback, lecz prosty z odpowiednio długim dachem i stromo opadającą tylną pokrywą. Taka konstrukcja ma dwie zasadnicze zalety.

Po pierwsze: Scirocco ma wyjątkowo ostre proporcje - patrząc z tyłu natychmiast widać, że długi (1,80 metra) dach oraz boczne pasy okien opierają się na bardzo szerokich i mocnych "barkach". Scirocco otrzymał więc sylwetkę charakterystyczną dla wybitnie sportowych samochodów. Po drugie: nowy model ma także z tyłu miejsce dla dwóch dorosłych osób i bagaż. Krótko mówiąc: Scirocco o nowoczesnej sylwetce łączy w sobie doskonałą przydatność do użytku codziennego z najwyższej klasy stylistyką.

Awangarda technologiczna Scirocco
W wyposażonym seryjnie w ESP i sportowe zawieszenie Scirocco zastosowane zostały cztery silniki z turbodoładowaniem a zatem dynamiczne, oszczędne i czyste silniki TDI i TSI. Trzy silniki TSI (z bezpośrednim wtryskiem benzyny) uzyskują moc 90 kW/122 KM, 118 kW/160 KM i 147 kW/200 KM. Silnik TDI z Common-Rail rozwija moc 103 kW/140 KM. Kolejnym godnym uwagi elementem w Scirocco jest 7-biegowa przekładnia DSG oraz "adaptacyjna regulacja zawieszenia".

Panoramiczny podnoszony dach, rozciągający się od słupka A do słupka B unosi się o maksymalnie 39 milimetrów. W przypadku zbyt silnego słońca można zasunąć roletę, co jednak będzie konieczne tylko w wyjątkowych sytuacjach, ponieważ szkło panoramicznego dachu odbija 99 procent promieniowania UV, 97 procent promieniowania podczerwonego (ciepła) i 80 procent widzialnego światła.

Nowy Scirocco będzie należał do najtańszych samochodów sportowych na świecie. Mimo to jego wyposażenie seryjne jest niezwykle bogate. Obejmuje ono na przykład 17-calowe koła ze stopu metali lekkich, regulację wysokości fotela kierowcy i pasażera, skórzaną kierownicę i dźwignię hamulca ręcznego, sportowe fotele, dzielone i składane oparcie tylnej kanapy, elektrycznie podnoszone i opuszczane szyby, klimatyzację, ESP, asystenta układu hamulcowego, sześć poduszek powietrznych, wspomaganie układu kierowniczego zależne od prędkości jazdy i naturalnie sportowe zawieszenie.

Awangarda stylistyczna Scirocco
Wizytówką doskonałej koncepcji jest awangardowa stylistyka tego nowego samochodu sportowego. Warto zauważyć, że sylwetka zaprezentowanego w 2006 roku studyjnego Scirocco została przeniesiona prawie bez zmian na seryjny samochód. Istotnymi elementami wyglądu zewnętrznego jest niepowtarzalny, długi dach kombi-coupe, słupki C będące ukłonem w stronę pierwszego Scirocco, atletyczna postura, wyraźna pokrywa komory silnika i cały tył ze swoimi ekstremalnie szerokimi "barkami". Jedynie przy osłonie chłodnicy styliści zdecydowali się na bardziej stylowe i ponadczasowe rozwiązanie.

Długość 4,26 metra plasuje Scirocco na poziomie Golfa. Jednak jest on znacznie bardziej płaski (1,40 metra) i prawie tak szeroki, jak Passat (1,81 metra). We wnętrzu wygodnie usiądą cztery dorosłe osoby. Z pełną obsadą pasażerską Scirocco dysponuje 292 litrami pojemności bagażnika. Po rozłożeniu dwóch tylnich oparć, pojedynczych sportowych siedzeń, pojemność bagażnika wzrasta do 755 litrów. Scirocco naszych czasów nadaje się zatem bez ograniczeń do codziennej eksploatacji, może śmiało służyć jako sportowy samochód na każdą okazję.

Przód
Przód Scirocco jest świadectwem nowej stylistyki Volkswagena. Z jednej strony zachowuje historyczne elementy, jednocześnie robiąc wielki krok do przodu. Osłona chłodnicy i zderzak charakteryzują się ponadczasową i niepowtarzalną dynamiką. Rozwiązanie przedniej części nadwozia samochodu spełniają, pod kątem technicznym, wszystkie wymagania odnośnie ochrony pieszych. Pod względem stylistyki górna część przodu Scirocco jest zdominowana przede wszystkim przez poziome linie. Między mocno zaznaczonymi podwójnymi reflektorami rozciąga się bardzo wąski, błyszczący szlachetną czernią wlot powietrza.

Pod nim znajduje się również bardzo czysto zaprojektowany obszar w kolorze nadwozia. Ten wąski, wykreślony ostrymi liniami podwójny pas z czarnej osłony chłodnicy i zderzaka w kolorze nadwozia będzie w przyszłości w podobnej formie charakteryzował kolejne nowe modele.

O wyglądzie dolnej części przodu nadwozia decyduje czarny główny wlot powietrza ze wzorem w kształcie rombów oraz umieszczone po jego bokach kierunkowskazy i światła przeciwmgielne. Scirocco jest drugim obok New Beetle Volkswagenem, w którym emblemat VW umieszczono nie na osłonie chłodnicy, lecz na pokrywie silnika.

Sylwetka
Przesuwając dłonią przez reflektory, następnie przez błotnik i drzwi poczuje się, że płaszczyzny karoserii zmieniają kierunek względem siebie. Zależnie od perspektywy i kąta padania światła boczna część auta zmienia się jak mięśnie w ruchu. Ten tętniący siłą wizerunek podkreślają 17-calowe koła, które ze względu na szeroki rozstaw (z przodu 1,569 mm, z tyłu 1,575 mm) leżą prawie w jednej płaszczyźnie z nadwoziem.

Niewidoczne słupki B, unoszący się ostro w górę pas okien i wyraźny słupek C razem ze - zdawałoby się - niekończącą się, długą linią dachu dobitnie świadczą o wyjątkowości i dynamice wyglądu nowego Scirocco. Zintegrowany w tylnej części dachu spojler potęguje jeszcze to wrażenie i zapewnia dodatkową siłę nośną na tylnej osi. Statycznym kontrapunktem są przypominające rzeźby, niezwykłe tylne światła.

Tył
Trójwymiarowa forma szerokich świateł tylnich to element najbardziej rzucający się w oczy. Charakter samochodu określany jest tutaj przez stosunek proporcji między dachem a partią "barków". Jest ona wyraźnie zaznaczona, jako że dach jest węższy niż całe nadwozie. Takie proporcje są charakterystyczne dla wyczynowych i znacznie droższych samochodów sportowych. Rozstaw osi, bardzo szeroki, wydaje się być jeszcze szerszy. Z tyłu nie widać korpusów słupków C, ponieważ tylna szyba rozciąga się na całą szerokość karoserii. Ogólny wygląd tyłu - szeroki, masywny zderzak, duży rozstaw kół, linia dachu, spojler dachowy i szeroko zachodząca tylna szyba – świadczy o wyjątkowej sile drzemiącej w tym samochodzie.

Wnętrze
Cztery sportowe siedzenia - Scirocco jest pełnowartościowym czteroosobowym samochodem. Pełnowartościowy oznacza w tym przypadku, iż z mogą w nim wygodnie usiąść cztery dorosłe osoby. Nawet jeżeli kierowca ma 1,90 m wzrostu i ustawi sobie fotel tak, aby mu było wygodnie, z tyłu pozostaje nadal dość miejsca na nogi pasażera. Wygodę w tym nowym samochodzie sportowym gwarantują ponadto cztery sportowe siedzenia. Podobnie jak w nowym Passacie CC, także z tyłu Scirocco zamontowano ergonomiczne i idealnie wyprofilowane pojedyncze fotele.

O wysoki poziom bezpieczeństwa dbają ponadto zagłówki połączone na stałe z oparciami tylnich foteli. Aby ułatwić pasażerom zajęcie miejsca w tylnim rzędzie siedzeń przednie fotele wyposażono seryjnie w funkcję Easy-Entry. Czyli po odblokowaniu oparcia fotele przesuwają się do przodu a następnie automatycznie wracają do ustawionej przedtem pozycji. Również seryjna jest regulacja wysokości przednich siedzeń. Jako opcję natomiast Volkswagen oferuje dla Scirocco zestaw foteli Lifestyle pokrytych aplikacjami z materiału Alcantara oraz wyposażenie skórzane "Vienna" w dwóch odcieniach.

Bagażnik
Przestronny jest również bagażnik. Wyposażony podobnie jak w kombi ma pojemność 292 litrów (do wysokości osłony części bagażowej). Po złożeniu oparć tylnych foteli pojemność zwiększa się do 755 litrów. Także w takim przypadku bagaż może bez obaw być układany aż po dach, ponieważ za przednimi fotelami można zamontować siatkę ochronną.

Kokpit
Kierowca i siedzący obok niego pasażer natychmiast odczują sportowy charakter i ergonomię wnętrza. Zarówno optycznie jak i pod względem dotyku na uwagę zasługuje starannie wykonana tapicerka drzwi. Armatura i instrumenty są rozmieszczone tak, aby ich obsługa była logiczna i prosta. Szczególną przejrzystością charakteryzuje się konsola środkowa z wysoko umieszczonymi elementami obsługowymi. Bezpośrednio pod dwoma środkowymi wylotami dmuchawy umieszczony jest sprzęt audio. W Scirocco montowana będzie najnowsza generacja tego sprzętu (RCD 210 do RCD 510) z odtwarzaczem lub zmieniarką CD przystosowaną do pracy z MP3. Równolegle dostępne będą dwa systemy nawigacji. Najbardziej rozbudowany model o symbolu RNS 510 dysponuje atrakcyjnymi elementami takimi jak 6,5 calowy ekran dotykowy i zewnętrzny 30-gigowy twardy dysk.

Silniki i przekładnie
Volkswagen będzie oferował Scirocco jako pierwszy samochód sportowy na świecie wyłącznie z silnikami z turbodoładowaniem. Trzy silniki benzynowe TSI z bezpośrednim wtryskiem osiągają moc 90 kW/122 KM, 118 kW/160 KM i 147 kW/200 KM. Silnik TDI - supernowoczesny silnik z Common Rail - rozwija moc 103 kW/140 KM. We wszystkich Scirocco przełożenie będzie zmieniane przez przekładnię sześciobiegową.

TSI o mocy 122 KM
Maksymalna siła przy minimalnym spalaniu - z tymi cechami czterocylindrowe silniki TSI w krótkim czasie stały się synonimem nowej generacji oszczędnych a jednocześnie sportowych silników Volkswagena. Najmniejszym z tych wielokrotnie wyróżnianych jednostek napędowych jest TSI o mocy 90 kW/122 KM (przy 5000 obr./min). W Scirocco silnik ten rozwija swój maksymalny moment obrotowy 200 Nm już przy 1500 obr./min, czyli niewiele powyżej prędkości obrotowej biegu jałowego, i pozwala na rozwinięcie maksymalnej prędkości 200 km/h. Na klasyczny sprint od zera do 100 km/h Scirocco o mocy 122 KM potrzebuje 9,7 sekundy. Ze średnim zużyciem paliwa 6,1 benzyny bezołowiowej na 100 kilometrów jest on jednym z najoszczędniejszych samochodów sportowych w swojej klasie. Już ten silnik w dolnym zakresie prędkości obrotowych daje Scirocco zrywność, która sprawia, że małe drogi krajowe mogą stać się źródłem wielkiej przyjemności.

TSI o mocy 160 KM
To najnowszy TSI: doładowywany turbosprężarką i kompresorem czterocylindrowy silnik o mocy 118 kW/160 KM (przy 5900 obr./min). Tak jak wszystkie TSI jest wyjątkowo oszczędny (średnie zużycie paliwa: 6,5 l/100 km) i ma wysoki moment obrotowy (240 Nm przy zaledwie 1750 obr./min). Scirocco z tym TSI przyspiesza do setki w 8 sekund i rozwija prędkość maksymalną 217 km/h. Opcjonalnie 160 KM TSI może być połączony z zamontowaną poprzecznie 7-biegową przekładnią dwusprzęgłową (DSG).

TSI o mocy 200 KM
Najwyższym pod względem mocy jest silnik 147 kW/200 KM (przy 6000 obr./min). Także on ma turbosprężarkę oraz doskonałe wartości momentu obrotowego (280 Nm od 1700 obr./min) i zużycia paliwa. Na 100 km spala tylko 7,7 litrów paliwa. Jednocześnie pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej 232 km/h i przyspieszenie do 100 km/h w 7,2 sekundy. Podobnie jak w Golfie GTI z identyczną jednostką napędową, silnik ten w Scirocco może być połączony z nowoczesną 6-biegową przekładnią dwusprzęgłową.

TDI o mocy 140 KM
W momencie wprowadzenia na rynek europejski Scirocco będzie dostępny z czystym i dysponującym wysokim momentem obrotowym silnikiem 140 KM TDI (103 kW przy 4200 obr./min). Ten nowoczesny diesel z Common-Rail pracuje wyjątkowo cicho. Już od 1750 obr./min rozwija maksymalny moment obrotowy 320 Nm. Przyspieszenie od zera do 100 km/h zajmuje Scirocco z tą jednostką napędową tylko 9,3 sekundy, a jego prędkość maksymalna wynosi 207 km/h. Przy czym spala średnio zaledwie 5,4 litra na 100 km. Także do tego silnika Volkswagen oferuje na życzenie 6-biegową DSG.

Adaptacyjna regulacja zawieszenia
Nowa "adaptacyjna regulacja zawieszenia" idealnie nadaje się to samochodu sportowego, jakim jest nowy Scirocco. W systemie tym sterowane są bezpośrednio nie tylko charakterystyki amortyzatorów, lecz również dostrojenie elektromechanicznego wspomagania układu kierowniczego. "Adaptacyjna regulacja zawieszenia" oferuje trzy programy: normal, sport i comfort. Wybiera się je przyciskiem umieszczonym przed dźwignią zmiany biegów. Warto wspomnieć, że także w trybie normal, a zatem najczęściej używanym, system ten znacznie poprawia właściwości jezdne Scirocco. Amortyzowanie jest w sposób ciągły dostosowywane do nawierzchni i sytuacji na drodze.

Ponadto system reaguje na przyspieszenie, hamowanie i skręt kół. Dzięki "adaptacyjnej regulacji zawieszenia" rozwiązany został odwieczny konflikt między sportowym, a więc sztywnym a miękkim, komfortowym ustawieniem zawieszenia. Jest to odczuwalne jako wyraźnie lepszy komfort toczenia, zwłaszcza w trybie normal. Program sport jest jakby stworzony do północnej pętli Nürburgring. Amortyzowanie w tym trybie jest znacznie twardsze, zmniejsza się wspomaganie i jednocześnie zwiększa bezpośredniość układu kierowniczego. Przeciwieństwem jest tryb komfort. Szczególnie na złych nawierzchniach i podczas wolnej jazdy zdecydowanie poprawia on komfort podróżowania.

Zaprezentowany na ostatnim Genewskim Salonie Samochodowym, jeszcze przed wprowadzeniem na rynki europejskie, Volkswagen Scirocco będzie musiał udowodnić swoje możliwości podczas jednego z najtrudniejszych wyścigów na świecie. Do legendarnego 24-godzinnego samochodowego maratonu na Północnej Pętli Nürburgring Volkswagen wystawi wyścigową wersję Scirocco, które po 34 latach powraca na rynek. Podobnie jak w przypadku seryjnego poprzednika, także dla wyścigowego Scirocco historia zatacza koło. W 1976 roku model ten zapoczątkował pełną sukcesów drogę seryjnie produkowanych Volkswagenów w wyścigach i rajdach. W dniach 24 – 25 maja będzie świętował swój powrót do sportu motorowego. Volkswagen przygotował trzy nowe egzemplarze Sirocco, które staną na starcie toru Nürburgring.

 

- Konstrukcja seryjnych Scirocco stanowi doskonałą podstawę do występów na torach wyścigowych – powiedział dyrektor VW Motorsport Kris Nissen. - Tak samo jak jego pradziadek, który swoim pierwszym pucharem marki Volkswagen zapoczątkował tradycję sportowych wersji samochodów seryjnych ze znaczkiem VW na masce, także nowy Scirocco będzie miał swój debiut na torze wyścigowym jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży. Północna Pętla Nürburgring i 24-godzinny wyścig idealnie pozwolą przedstawić, przed szeroką publicznością, niezwykły charakter i potencjał tego coupé.

Już w ubiegłym roku Volkswagen nawiązał do tradycji marki w dziedzinie sportu amatorskiego i wzbudził sensację na Nürburgring Golfem GTI. W 24-godzinnym wyścigu w 2007 roku René Rast, Jimmy Johansson, Florian Gruber i Dieter Depping zwyciężyli w swojej klasie a w klasyfikacji generalnej zajęli ósmą pozycję. Podstawą był, tak jak dzisiaj, 2-litrowy silnik TFSI o mocy 300 KM i napęd na przednią oś.

Te atrybuty będzie posiadał także nowy Scirocco w wersji wyścigowej. Rozgrywany od 1970 roku 24-godzinny wyścig na torze Nürburgring zdobył sławę jako najtrudniejszy wyścig samochodowy świata. Po połączeniu odcinka Grand Prix z legendarną Nordschleife powstała pętla o długości 25,378 kilometrów z bardzo trudnymi kombinacjami zakrętów.

Stanowi ona prawdziwe wyzwanie zarówno dla kierowcy, jak i dla samochodu. Imponująca jest także ilość uczestników: w treningu może wziąć udział 230 samochodów, natomiast do wyścigu dopuszczanych jest 220 aut. Ponad 700 kierowców stawia czoło tej morderczej konkurencji. Także pod względem ilości widzów jest to niezwykłe wydarzenie: około 200000 kibiców będzie obserwowało walkę w samochodowym maratonie przebiegającym przez wzgórza i doliny gór Eifel.

Volkswagen