Porsche 918 Spyder Concept - 3,2 sekundy do setki, 3 litry na 100 km

01.12.2010 17:47

Na tegorocznej wystawie w Genewie Porsche 918 Spyder Concept wywołał spore zainteresowanie mediów oraz zwiedzających. Nie ma się zresztą, czemu dziwić. Połączenie napędu hybrydowego i supersportowego auta nie jest przecież czymś powszechnym.

 

 

 

Ku radości wielu w lecie podjęto jednak decyzję, że 918 Spyder będzie produkowany seryjnie. Decyzję taką podjęła rada nadzorcza Porsche, zlecając zarządowi niemieckiej firmy podjęcie misji przygotowania i wdrożenia do produkcji modelu na bazie tego konceptu. Prototypowy Porsche 918 Spyder pokazany został szerokiej publiczności już kilkakrotnie, m.in. w marcu na wystawie samochodowej w Genewie oraz również podczas targów motoryzacyjnych, tyle że w Pekinie.

 

 

Ostatnio pokazywany był również we wrześniu 2010 w niemieckim Bergisch-Gladbach, podczas imprezy Schloss Bensberg Classics, która jest czymś w rodzaju połączenia rajdu pojazdów historycznych z konkursem elegancji. Zarówno w Europie, jak i poza nią, studyjne Porsche spotkało się z ogromnym zainteresowaniem, a do władz koncernu doszły już pierwsze głosy o sporym zainteresowaniu potencjalnych klientów.

 

 

Porsche zamierza udowodnić nam, że umie robić auta, które zachwycają nie tylko osiągami, ale i parametrami ekonomicznymi. Potwierdzeniem tezy, że najnowocześniejsze technologie potrafią zdziałać cuda ma być najnowszy, koncepcyjny model 918 Spyder. Ten fascynujący koncept łączy technologię stosowaną w pojazdach wyścigowych z elektryczną mobilnością.

 

 

Pod karoserią przypominającą nieco Carrerę GT ukryto napęd hybrydowy wykorzystujący benzynową jednostkę V8 oraz dwa silniki elektryczne (zamontowane przy każdej z osi). Podczas, gdy motor spalinowy generuje 500 KM mocy, jednostki elektryczne rozwijają 218 KM.

 

 

Koncepcyjne jeszcze Porsche 918 Spyder mogło pochwalić się niesamowicie niskim zużyciem paliwa (3,0 l/100 km) oraz równie niską emisją CO2 (70 g/km) przy osiągach porównywalnych dla aut o mocy rzędu 600 KM (przyspieszenie do 100 km/h w 3,2 sekundy oraz możliwość rozpędzenia się do 320 km/h). A to wszystko za sprawą połączenia umieszczonego centralnie 500-konnej jednostki V8 i motoru elektrycznego.

 

 

System napędowy 918-ki umożliwia pracę w czterech trybach. W trybie E-Drive napędzaniem auta zajmują się jedynie silniki elektryczne. W trybie Hybrid pracują oba napędy, a system uzyskuje najlepszy kompromis pomiędzy osiągami a spalaniem.

 

 

Również tryb Sport Hybrid umożliwia efektywne połączenie przyspieszenia ze spalaniem, z tym, że więcej momentu napędowego trafia na tylne koła. Ostatni tryb - Race Hybrid - został przygotowany, aby "wcisnąć" z układu napędowego możliwie najwyższe parametry.

 

 

Choć model 918 Spyder jest na razie jedynie prototypem, warto przyjrzeć się jego wnętrzu - jak podkreśla Porsche, podobnie wystylizowane elementy znajdziemy w przyszłych produktach firmy.

 

 

Jakie jednak będzie 918 Spyder w wersji produkcyjnej - jak na razie nie wiadomo. Więcej o samym aucie, jak i o szczegółach dotyczących rozpoczęcia produkcji oraz wprowadzenia na rynek tego hybrydowego sportowca powinniśmy się dowiedzieć do końca bieżącego roku. Według niepotwierdzonych informacji 918 Spyder będzie do kupienia w 2014 roku.

 

 

 

 

 

Porsche