Książki o zegarkach i zegarmistrzostwie

13.12.2012 09:49

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia na rynku pojawiły się doskonale prezentujące się, książki o zegarkach i zegarmistrzostwie. Wiadomo nie od dziś, że zegarki są częstym upominkiem pod choinkę, a wszyscy mężczyźni właśnie poprzez książki i magazyny zaspokajają głód informacji i chęć obcowania z luksusowymi i legendarnymi zegarkami.

 

 

Każda z wydanych książek wymagałyby pogłębionej recenzji, co, choćby ze względu na dość szczegółowe nazewnictwo, należy pozostawić gronu aktywnych zegarkomaniaków. Poniżej warto odnotować tylko kilka najważniejszych pozycji. Każda z książek jest tłumaczeniem obcojęzycznego oryginału i, co ciekawe, każda z nich dotyka innego aspektu zegarków i zegarmistrzostwa.

 

 

 

Książka Davida Christiansona "Zegary. Historia pomiaru czasu" wydana przez Arkady, jest doskonałym opisem historii zawodu, gdzie do marek i konkretnych modeli zegarków autor odwołuje się tylko dla lepszej ilustracji historyczno-techniczno-ekonomicznego, bardzo ciekawego wywodu na temat zegarmistrzowstwa. Dzięki częstym wtrąceniom w formie ramek, opisującym wybrane marki lub wydarzenia, książka jest łatwa i pryzjemna w odbiorze.

 

 

 

 

W książce "Legendarne zegarki. Od Breitlinga do Omegi" wydanej przez Carta Blanca, docenić należy, stosunkowo duży, polski wstęp, niestety nie pozbawiony sporej liczby błędów. W treści opracowania, autor chronologicznie przedstawia zegarki, które urosły do miana legendarnych dzięki ich konstrukcji, a także dzięki osobom lub wydarzeniom, w jakich brały udział.

 

 

Książka "Luksusowe zegarki" obejmuje krótki wstęp z historii pomiaru czasu i tworzenia zegarków, by w swojej części głównej przedstawić 51 rożnych marek zegarkowych znanych powszechnie lub lokalnie we Włoszech (autorzy książki są Włochami).

 

 

Rozkoszując się ciekawymi informacjami i fantastycznymi ilustracjami, trzeba jednak zwrócić uwagę czytelnika na dość dużą liczbę przekłamań i błędów merytorycznych, a także brak logiki niektórych podawanych myśli. Dotyczy to szczególnie dwóch ostatnich opisanych powyżej pozycji. Niezależnie od wskazanych uchybień książek, na naszym polskim rynku, ubogim pod tym względem, można je spokojnie polecać z sugestią by sprawdzać podawane informacje.

tekst: Władysław Meller

 

 

 

 

e-zegarki.info.pl