Nowości w PlayStation 3 - 80 GB!

11.08.2008 19:05
Pod koniec sierpnia, zostanie wprowadzony na rynek europejski, nowy model PlayStation 3 z 80 GB dyskiem twardym. Model ten zachowa wszystkie cechy 40 GB PlayStation 3 z możliwością przechowywania dwóch razy więcej danych: zdjęć, filmów, muzyki czy gier. Co istotne, producent poidwajając pojeność dysku, nie zmienia przy tym ceny samej konsoli. PlayStation 3 80 GB to centrum rozrywki - gry on i off line, filmy, Blu-ray, Internet przez Wi-Fi.

Model PlayStation 3 40 GB, to przybliżenie świata rozrywki w High Definition wymagającym graczom. Wprowadzenie na rynek nowego modelu PlayStation 3 przez Sony Computer Entertainment Europe (SCEE), jeszcze w październiku 2007 roku, było odpowiedzią na potrzeby użytkowników i miłośników świata domowej rozrywki High Definition.

Rozszerzając bardzo intensywnie ilość tytułów gier PlayStation 3 (ponad 65 pozycji do końca 2007 roku), nowy model wyposażony został w twardy dysk o pojemności 40 GB oraz wszelkie funkcje, dzięki którym użytkownicy poznawali świat rozrywki High Definition.

Są to m.in. gry najnowszej generacji, znakomitej jakości filmy w High Definition na dyskach Blu-ray, bezprzewodowy kontroler SIXAXIS, WiFi oraz wyjście HDMI, a wszystko to wspierane przez procesor Cell Broadband Engine, który stanowi serce PS3. Wprowadzenie na rynek najnowszego modelu PlayStation 3 40 GB było odpowiedzią na komentarze tysięcy dotychczasowych użytkowników PS 3, a także prośby potencjalnych klientów. W nowym modelu PS 3 zmniejszono ilość portów USB 2.0 do dwóch oraz zrezygnowano z portów na karty pamięci.

Nowy model PS 3 nie posiada kompatybilności wstecznej z grami PlayStation 2. Główny nacisk kładziony jest na ilość i jakość dostępnych gier nowej generacji, dedykowanych użytkownikom PS 3. Cena istniejącego na rynku zestawu Starter Pack, zawierającego PS3 60 GB, dodatkowy kontroler SIXAXIS oraz dwie znakomite gry, również została obniżona po 10 października 2007 roku. Dotychczasowy model 60 GB pozostał w sprzedaży aż do wyczerpania zapasów.

- Wprowadzenie nowego modelu PS 3 40 GB, jest rezultatem obserwacji rynku oraz chęci realizacji potrzeb naszych użytkowników i wszystkich potencjalnych klientów. - powiedział David Reeves, Prezydent SCEE. - Dzięki temu rozwiązaniu możemy dotrzeć do jeszcze większej liczby graczy. Nowe PS 3 to najwyższej jakości rozrywka High Definition proponowana naszym wymagającym graczom.

Specyfikacja PlayStation 3 40 GB:

Procesor: Cell Broadband Engine Processor
Procesor graficzny: RSX
Dźwięk: Dolby 5.1ch, DTS 5.1ch , LPCM 7.1ch, AAC
Pamięć: 256 MB XDR Main RAM, 256 MB GDDR3 VRAM
Dysk twardy: 2,5" Serial ATA 40 GB
I/O USB 2.0 x2
Funkcje sieciowe:  Ethernet x1 (10 BASE-T, 100 BASE-TX, 1000 BASE-T)
  IEEE 802.11 b/g 
  Bluetooth 2.0 (EDR)
  bezprzewodowy kontroler (Bluetooth)

Wyjście AV:
Rozdzielczość - 480i, 480p, 720p, 1080i, 1080p
Złącza -  HDMI Out x1
 AV Multi Out x1
 Digital Out (Optical) x1
Napęd: BD/DVD/CD (tylko funkcja odczytu) 
Maksymalna szybkość odczytu: BD 2x (BD-ROM)
       DVD 8x (DVD-ROM)
       CD 24x (CD-ROM)
       Super Audio CD 2x
Wymiary: ok. 325 x 98 x 274 mm
Waga: ok. 5 kg
Kolory: czarny, srebrny, biały 

Kluczowe funkcje PlayStation3:

* Najlepsze gry
PlayStation zawsze była najlepszą platformą do gier, a PlayStation 3 nie stanowi tutaj wyjątku. PS 3 daje dostęp do gier w trybie HD. Dzięki mocy płyt Blu-ray (BD) oraz mocy procesora Cell Broadband Engine oraz procesora graficznego RSX, PlayStation 3 przenosi gry video na nowy poziom. Takie gry, jak Resistance: Fall of Man czy MotorStorm stanowią doskonały przykład rozrywki w trybie High Definition – animacja i fizyka zaskakują i budzą niedowierzanie, a sztuczna inteligencja nie ma sobie równych.

Siła PS 3 tkwi także poza fizycznymi płytami – w internetowym sklepie PlayStation®Store (w kategorii Network menu głównego) można pobrać nowe poziomy, postaci oraz inne materiały do gier dla PlayStation 3. Można tu również pobrać darmowe wersje demo nowych gier oraz płatne tytuły, takie jak Blast Factor czy flow, które można zapisać twardym dysku w swojej konsoli.

* Dyski Blu-ray
PlayStation 3 to nie tylko gry – jego sercem jest potężny odtwarzacz płyt Blu-ray oraz 40, 60 i ostatnio 80 GB dysk twardy (HDD), na którym można przechowywać swoje filmy. PlayStation 3 posiada wbudowany odtwarzacz płyt Blu-ray. Możesz teraz oglądać swoje ulubione tytuły w trybie High Definition (do 1080p, w zależności od możliwości telewizora). Dzięki ogromnej pojemności każdej takiej płyty, która pozwala na zapisanie 3 godzin filmu HD oraz 9 godzin filmu SD (Standard Definition), zapomnisz na zawsze o słynnym żonglowaniu płytami.

Rozrywka wizualna nie zaczyna się i nie kończy na wspaniałym odtwarzaczu Blu-ray. Stanowiąc centrum domowej rozrywki, PS 3 jest również doskonałym miejscem do przechowywania i zarządzania wszelkiego rodzaju filmami. Na twardym dysku PlayStation 3 można zachowywać filmy cyfrowe lub też pobierać nowe w sklepie PlayStation®Store, w tym zwiastuny filmów i gier w HD. Dostęp do filmów zapisanych na PS3 uzyskuje się również dzięki funkcji Remote Play konsoli PSP (PlayStation Portable). W ten sposób można łatwo stworzyć potężną bibliotekę filmów na PS 3 i zachować do niej dostęp z każdego miejsca dzięki PSP .

Zalety Blu-ray
Zaufanie i wsparcie ze strony przemysłu filmowego jest wynikiem możliwości, jakie daje format BD. Dostępne są obecnie dwa rodzaje płyt Blu-ray, jednowarstwowa 25 GB oraz dwuwartstowa 50 GB. Oba rodzaje można odtwarzać na PlayStation 3. Dwuwarstwowa BD ma niemal sześciokrotnie większą pojemność od dwuwarstwowej płyty DVD (8,5 GB) i 77 razy większą od płyty CD (650 MB). W styczniu pojawiły się w Europie pierwsze tytuły na BD: Black Hawk Down, Click oraz Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby ze studia Sony Pictures Home Entertainment.

Większa pojemność umożliwia oglądanie filmów w High Definition. Jakość dźwięku i obrazu dalece wykracza tu poza to, co mogła zaoferować tradycyjna płyta DVD, a mimo to na płytach wciąż pozostaje wiele miejsca na dodatkowe materiały. Nie chodzi tu wyłącznie o pojemność. Prędkość i dokładność, z jaką niebieskie lasery odczytują informacje jest tutaj również bardzo istotna. BD umożliwia osiągnięcie rozdzielczości 1080p, znacznie wyższej, niż oferowana przez standard PAL DVD. W efekcie uzyskany obraz jest gładszy, bardziej szczegółowy, nie ma też efektu migotania.

* PlayStation Network
PlayStation 3 stworzono z myślą o łączności, interakcji oraz materiałom i usługom oferowanym przez PlayStation®Network. Wystarczy wejść do sieci i podłączyć się. Po skonfigurowaniu, PlayStation 3 będzie gotowa, by zabrać użytkownika w świat Internetu i dołączyć do PlayStation®Network. Kategoria Network w menu głównym konsoli to miejsce, w którym znaleźć mozna najbardziej innowacyjne cechy systemu PlayStation 3.

Oprócz dostępu do Podręczników Użytkownika online, sieć umożliwia połączenie konsoli PS 3 z PSP a także dostęp do zasobów Internetu i wszystkich ekscytujących materiałów dostępnych w PlayStation®Store. Przeglądarka internetowa umożliwia przeglądanie stron internetowych - można odwiedzać ulubione serwisy, tworzyć zakładki, a w razie potrzeby otwierać aż do sześciu niezależnych okien jednocześnie.

Po zarejestrowaniu się w PlayStation®Network poprzez kategorię Friends w menu głównym, uzyskuje się dostęp do PlayStation®Store. Znaleźć tam można darmowe wersje demonstracyjne gier, zwiastuny filmów HD oraz mnóstwo materiałów dodatkowych do wielu gier. Istnieje również możliwość zakupienia pełnych gier przygotowanych wyłącznie z myślą o PlayStation3, takich jak Blast Factor i flOw. Sieć umożliwia również korzystanie z Remote Play i poznanie wszystkich możliwości PlayStation 3, w tym dostępu do zdjęć, muzyki i filmów za pośrednictwem PSP.

* Fotografia High Definition - domowy album zdjęciowy
Zdjęcie potrafi zastąpić tysiąc słów, a wszystko to dzięki funkcji umożliwiającej przechowywanie, zarządzanie i wyświetlanie cyfrowych zdjęć na PS 3. Dzięki 40, 60 lub 80 GB dyskowi twardemu do dyspozycji, PlayStation 3 to idealny domowy album dla wszystkich fotograficznych wspomnień.

Wystarczy skopiować zdjęcia z karty Memory Stick, karty pamięci SD Memory lub CompactFlash za pomocą portów na PS 3 lub podłączyć wiele innych urządzeń, takich jak: PSP, aparat cyfrowy, telefon czy napęd USB za pomocą odpowiedniego przewodu do jednego z portów USB.

Zdjęcia zapisane na twardym dysku konsoli posegregować można w foldery, przeglądać w różnego rodzaju pokazach, a nawet przesłać znajomym dzięki PlayStation®Network. Dostęp do zdjęć zapisanych na PS 3 można również uzyskać dzięki funkcji Remote Play PSP. Albumy cyfrowych fotografii przedstawiające całe lata wspomnień są teraz przez cały czas na wyciągnięcie ręki.

Zakończone targi E3
David Reeves, prezydent Sony Computer Entertainment Europe (SCEE), podczas zakończonych niedawno targów E3 ogłosił wprowadzenie na rynek europejski pod koniec sierpnia, nowego PlayStation 3 z 80 GB dyskiem twardym. Model ten zachowa wszystkie cechy 40 GB PlayStation 3 z możliwością przechowywania dwóch razy więcej danych: zdjęć, filmów, muzyki czy gier.

Ponieważ filmy zajmują sporo miejsca, Sony zamierza wprowadzić model PlayStation 3 wyposażony w dysk o pojemności 80 GB (zamiast dotychczasowych 40 GB), nie zmieniając przy tym ceny konsoli. Osiemdziesięciogigabajtowy model PS 3 prawdopodobnie będzie bazować na chipach trzeciej generacji - układy RSX są w tym przypadku produkowane w technologii 65-nanometrowej, a dzięki zredukowanemu poborowi mocy chłodzący je system da się zmniejszyć.

Nowy model PlayStation 3, to nadal centrum rozrywki dające możliwość grania w najwyższej jakości gry i oglądania filmów na Blu-ray, jak również ściągania specjalnie przygotowanych materiałów, grania on-line i dostęp do Internetu poprzez Wi-Fi. Wielofunkcyjność 80 GB PS 3 to także niezliczona ilość ekskluzywnych gier, jak również PlayStation®Network, dzięki któremu PS3 dostarcza rozrywkę nie tylko hardcorowym graczom ale także całym rodzinom.

- Bardzo uważnie słuchamy naszych klientów i jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy naszymi działaniami odpowiedzieć na ich potrzeby. – powiedział David Reeves. W czasie konferencji E3 potwierdzono także serie Platyna na PlayStation 3, a w niej najgorętsze tytuły, takie jak Resistance: Fall of Man, Uncharted: Drake's Fortune czy Assassin Creed. Potwierdzono także wprowadzenie na rynek europejskich kolejnych zestawów PSP i PlayStation 2, które cieszą się olbrzymim zainteresowaniem na Starym Kontynencie.

- W czasie konferencji E3 zorganizowany został także ekskluzywny pokaz PlayStation Home. Dziennikarze mieli szanse porozmawiać z twórcami usługi oraz poznać jej możliwości. - Home to ekscytująca usługa przygotowana specjalnie dla naszych klientów i dziennikarzy, która doda wiele emocji i wrażeń do świata PlayStation®Network. - powiedział Dan Hill, European Home Service Manager.

Usługa Video on Demand dla PS 3 i PSP
Firma Sony Computer Entertainment zapowiedziała podczas targów E3 wprowadzenie usługi wideo na żądanie (Video on Demand) dla konsol PlayStation 3 i PSP. W Stanach Zjednoczonych filmy i seriale telewizyjne - w rozdzielczości standardowej i High Definition - będą dystrybuowane za pośrednictwem PlayStation Network już teraz.

Opłaty za wypożyczenie wynoszą 1,99 dolara (za odcinek serialu) i mieszczą się w granicach 2,99 - 5,99 dolara za film. Materiały wideo można też kupować w cenie od 9,99 do 14,99 dolara. Od samego początku w nowe przedsięwzięcie zaangażowały się wielkie hollywoodzkie wytwórnie: Sony Pictures ze swoją spółką córką MGM, 20th Century Fox, Warner, Paramount, Disney, Lionsgate, a także operator kablowy Turner i producent kreskówek - Funimation.

W tej grupie nie ma jeszcze wytwórni NBC Universal, która już w walce o Blu-ray trzymała się na uboczu. Jak obiecuje Sony, oferta będzie w każdym tygodniu poszerzana. Użytkownicy PlayStation Network mogą kupować filmy bezpośrednio w internetowym sklepie. Dzięki funkcji streamingu filmy da się oglądać już w minutę po rozpoczęciu transmisji.

Pobieranie dwugodzinnego materiału ma - według Sony - trwać około godziny. Właściciele PSP albo PS 3 skopiują film na dysk komputera za pośrednictwem złącza USB konsoli albo wprost z poziomu przeglądarki internetowej.

Przedstawiciele Sony Computer Entertainment po raz kolejny mówili też o usłudze Life with PlayStation. Po raz pierwszy napomknięto o niej podczas tokijskiego spotkania Sony Group przed niespełna trzema tygodniami. Life with PlayStation pozwoli właścicielom PS 3 oglądać wiadomości i prognozy pogody z całego świata. Usługa ruszyła już pod koniec lipca.

Poniżej prezentujemy zdjęcia poprzedniego modelu PlayStation 2:

oraz zdjęcia PlayStation Portable (PSP):
Sony Computer Entertainment
od 1499 PLN