Aura i Kobieta - wystawa Tomka Sikory i Renaty Plagi

04.12.2008 14:02

Motorola - twórca nowego, ekskluzywnego telefonu Aura, inspirowanego luksusowymi zegarkami i najwyższej klasy rzemiosłem, zaprasza na niecodzienną wystawę zatytułowaną Kobieta. Sekrety współczesnej kobiety odkrywają fotograf Tomek Sikora i poetka Renata Plaga.

Dziś, czyli 25 listopada, Motorola oficjalnie wprowadza do Polski Aurę. Na wystawę pod patronatem Motoroli składają się fotografie Tomka Sikory oraz poezje Renaty Plagi, które ukazują oblicze współczesnej kobiety - pełnej sprzeczności, czasem zadumanej, czasem pewnej siebie, innej w każdej sekundzie życia. Wystawa będzie otwarta w Warszawie, w Fabryce Trzciny (ul. Otwocka 14) od 25 listopada do 12 grudnia 2008 roku.

Oprócz podziwiania nastrojowych zdjęć, którym towarzyszą haiku i krótkie filmy, goście będą mieli również okazję zobaczyć po raz pierwszy w Polsce ekskluzywny telefon Motoroli - Aurę. W modelu, zainspirowanym precyzją rzemiosła oraz luksusowymi zegarkami najlepszych marek, wykorzystane są nowoczesne technologie.

Wykonany ze szlachetnych materiałów bardziej przypomina dzieło artysty niż telefon komórkowy. Obudowa ze stali nierdzewnej jest frezowana, polerowana mechanicznie i ręcznie, chemicznie trawiona oraz pokrywana warstwą PVD. W efekcie, na powierzchni telefonu powstaje wyraźna, łatwo wyczuwalna tekstura.

Co więcej, w tym modelu po raz pierwszy na świecie zastosowano okrągły, ciekłokrystaliczny wyświetlacz o rozdzielczości 300 dpi, który zapewnia jakość obrazu porównywalną z drukiem laserowym. Wrażenia wizualne wzbogaca również rozróżnianie 16 milionów kolorów. Wyświetlacz chroniony jest przed zarysowaniami przez wytrzymałe 1,62-karatowe szkło szafirowe.

Wyjątkowy sposób otwierania tego modelu - wystarczy przekręcić górny panel naokoło wyświetlacza - odsłania płaską klawiaturę. Ten ekskluzywny telefon spodoba się osobom o wyrafinowanym guście bez względu na płeć. Aura będzie dostępna pod koniec 2008 roku w cenie równej ok. 1500 euro.

Luksusowy model Aura doskonale zaprezentuje się pośród zdjęć Tomka Sikory, bardziej przypominających baśniowe portrety wykonane pastelami niż utrwalony migawką aparatu kadr. Artysta miękko operuje światłem, modeluje nim przestrzeń otaczającą kobietę. Każda uchwycona postać jest pełna charakteru oraz emocji.

Sprawia wrażenie, jakby za chwilę miała odwrócić się od nas i odejść w głąb fotografii albo wrócić do przerwanego na moment zajęcia. Dopełnieniem fotografii są haiku Renaty Plagi - krótkie wiersze trafnie oddające ulotny nastrój chwili, kobiece emocje, obawy i pragnienia. Organizatorem wystawy, której patronuje Motorola, jest Artinfo.pl.

Podstawowe MOTOcechy Aury:

* Pierwszy na świecie okrągły wyświetlacz o rozdzielczość 300 dpi, 16 mln kolorów i średnicy 1,55",
* Wyświetlacz chroniony jest soczewką z 1,62-karatowego szafirowego szkła (jednego z najbardziej odpornych na zarysowanie materiałów),
* obudowa wykonana ze stali nierdzewnej, chemicznie trawiona, rzeźbiona i polerowana,
* szwajcarskie łożyska pozwalają na precyzyjne otwieranie telefonu,
* towarzyszący otwieraniu telefonu efekt przypomina otwieranie drzwi luksusowego samochodu; gwarancja 100000 otwarć,

* koła zębate pokryte są wolframem, podobnie jak elementy silników w samochodach wyścigowych,
* telefon pokryty jest warstwą PVD nadającą mu lustrzane lśnienie,
* aluminiowane klawisze są indywidualnie formowane i anodyzowane,
* technologia CrystalTalk zapewnia doskonałą jakość rozmowy,
* technologia Bluetooth Stereo (1) zapewnia bezprzewodową łączność,
* czas rozmowy - powyżej 7 godzin, czas czuwania (2) - do 400 godzin,
* wymiary - 47,6 x 96,87 x 18,55 mm, waga - 141 gramów.


Tomek Sikora - rocznik 1948, pracował jako fotoreporter; brał udział w wystawie młodych w Centrum Pompidou; w 1983 emigruje do Australii, gdzie prowadzi zajęcia w Victorian College of the Arts, tam pracuje dla największych agencji fotograficznych; zrealizował 4 światowe kampanie reklamowe: singapurskich linii lotniczych, hoteli Intercontiental, Sony, Levisa; w 1990 zdobył złoto w Międzynarodowym Konkursie (AWARD International Art Directors Awards in Sydney); w Europie był nagradzany na festiwalach: Golden Drum, Kreaturze, Epice, Cracfilmie; w 1996 wystawia w Jackman Gallery in Melbourne, w Australii i Europie; w 1999 opracowuje projekt Transaprency of Things - wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej; od 2002 prowadzi zajęcia w wielu szkołach fotografii w Warszawie.


Renata Plaga - rocznik 1973, absolwentka Socjologii UW i PDSD UW; specjalizuje się w komunikacji reklamowej; pracowała dla MillwardBrown SMG-KRC, Ogilvy, Draft AdFabtrika FCB, Profilii, Capitolu, "Zwierciadła", "Twojego Stylu", Prószyńskiego; dla VFP Communication pisała o trendach w kreacji reklamowej, teksty można przeczytać m.in. w: albumie ,,Kreatywne Rozwiązania 2006/2007"; w 2007 zadebiutowała filmem dokumentalnym ,,Realna Utopia"; tomiki: ,,Kobieta" 2004-05, ,,Adaptacja" 2005 (przestrzeń galeryjna), ,,Afirmacja" 2006 (przestrzeń galeryjna), ,,Metaxa" 2007 (wybór). W przygotowaniu: ,,Zero gwarancji".


Artinfo.pl jest wiodącym przedstawicielem w sferze informacji o rynku dzieł sztuki. Portal działa na rzecz wykształcenia prężnie funkcjonującego rynku sztuki w Polsce od wiosny 2000 roku. W 2006 r. została otwarta Galeria Artinfo.pl w Fabryce Trzciny. Dotychczas Galeria Artinfo.pl zrealizowała 20 wystaw indywidualnych i zbiorowych, także za granicą, reprezentując polską, młodą sztukę.

Informacje o Motoroli
Motorola jest jednym ze światowych liderów w dziedzinie telekomunikacji, należącym do grona firm z listy Fortune 100. Rozwija technologie, produkty oraz usługi umożliwiające mobilną komunikację. W skład jej portfolio wchodzą: infrastruktura telekomunikacyjna, korporacyjne rozwiązania mobilne, cyfrowe urządzenia multimedialne, modemy przewodowe, telefony komórkowe oraz akcesoria Bluetooth. Jest zaangażowana w tworzenie nowej generacji rozwiązań komunikacyjnych służących zarówno pojedynczym użytkownikom, firmom, jak i rządom. W 2007 roku globalna sprzedaż Motoroli wyniosła 36,6 mld USD.

Niektóre funkcje telefonu komórkowego zależą od możliwości i ustawień sieci dostawcy usług. Ponadto, pewne funkcje mogą nie być aktywowane przez konkretnego dostawcę usług i/lub ustawienia sieciowe mogą ograniczać działanie niektórych funkcji. Należy zawsze kontaktować się ze swoim dostawcą usług w celu uzyskania informacji na temat dostępności i działania określonej funkcji. Wszystkie funkcje, ich działanie oraz dane techniczne produktu podane są w oparciu o najnowsze dostępne informacje i zakładamy, że są właściwe; jednak dane te podlegają zmianie bez uprzedzenia i bez zobowiązań.

(1) Urządzenie to obsługuje profile Bluetooth A2DP. Używane akcesoria Bluetooth muszą obsługiwać te same profile. Kompatybilność akcesoriów Motoroli można sprawdzić w witrynie internetowej www.motorola.com/bluetooth. W przypadku innych akcesoriów należy skontaktować się z producentem. Korzystanie z niektórych właściwości profili Bluetooth może być ograniczone w przypadku niektórych urządzeń lub dostawców usług. W celu uzyskania informacji na temat dostępności i działania określonej funkcji Bluetooth należy skontaktować się ze swoim dostawcą usług.

(2) Wszystkie podane czasy rozmów i gotowości podawane są w przybliżeniu. Wydajność baterii zależy od konfiguracji sieci, siły sygnału temperatury pracy, wybranych funkcji, a także sposobu korzystania z usług głosowych, danych i sposobów wykorzystywania innych programów użytkowych.

Motorola
ok. 1500 euro