Czyste Tatry 2013 - więcej wolontariuszy, mniej śmieci

11.07.2013 11:48

6 lipca odbył się finał akcji "Czyste Tatry", podczas którego ponad 3000 wolontariuszy wyruszyło na górskie szlaki, by oczyścić je z zalegających śmieci. Udało się zebrać 860 kg odpadów, o połowę mniej niż rok temu.

 

 

Tegoroczna akcja "Czyste Tatry - Czysta Polska" miała ponownie udowodnić, że wspólnymi siłami można przywrócić blask górskim szlakom. W zeszłym roku 1,5 tysiąca wolontariuszy zebrało 1,5 tony śmieci. W tym roku liczba wolontariuszy podwoiła się, a waga śmieci zmalała o połowę.

 

 

Uczestnicy i wolontariusze biorący udział w wielkim sprzątaniu zostali wyposażeni w eko worki i rękawice Jana Niezbędnego, które ułatwiały zbieranie śmieci na szlakach. Chętni mogli zabrać ze sobą także specjalny plecako-worek, który pomocny był w zbieraniu śmieci, szczególnie w wysokich górach.

 

 

Worki ze znalezionymi  śmieciami, należało zostawić w wyznaczonych miejscach na szlakach, skąd zostały zabrane przez odpowiednie służby.

 

 

Wśród wolontariuszy byli wychowankowie domów dziecka oraz stowarzyszenia Siemacha, ponad 800 harcerzy, w tym kilkadziesiąt osób niepełnosprawnych, przewodnicy tatrzańscy i turyści.

 

 

Wspólnie znieśli z poszczególnych wylotów szlaków następującą ilość odpadów:

Kuźnice - 120 kg,
Kiry - 40 kg,
Dolina Chochołowska - 200 kg,
Palenica Białczańska - 260 kg,
wyloty wszystkich pozostałych szlaków - 240 kg.

 

 

Najmłodszy zarejestrowany wolontariusz miał... 13 miesięcy, najstarszy - 73 lata. Przy okazji tegorocznego finału sprzątania Tatr odbyło się wiele imprez towarzyszących, spotkań ze znanymi podróżnikami i himalaistami, koncertów i pokazów filmów. Kilkadziesiąt osób oddało krew.

 

 

 

 

Czyste Tatry