Pozytywna Rewolucja w Modzie również w Polsce

23.04.2014 13:08

52 kraje, w tym Polska wezmą udział w międzynarodowej akcji Fashion Revolution Day - na rzecz poprawy warunków pracy oraz ochrony środowiska w przemyśle odzieżowym. 24 kwietnia 2014 minie rok od największej tragedii w historii przemysłu odzieżowego, która wydarzyła się w fabryce kompleksu Rana Plaza, w Dhace (Bangladesz).

Wtedy to, ze względu na fatalne warunki pracy oraz brak zachowanych, nawet minimalnych środków bezpieczeństwa, zginęło pod gruzami fabryki ponad 1000 osób, a ponad 2000 zostało rannych. Ofiary pracowały przy produkcji ubrań największych światowych koncernów odzieżowych.

 

Name: Caryn Franklin
Photographer: Trevor Leighton
Stylist: Alice Wilby
Hair: Oscar Alexander
Makeup: Lauren Baker
T-shirt: Continental Clothing
Oversized label: Mrs Bowtie
www.fashionrevolution.org

 

Mówimy STOP! Nie chcemy, by ta historia powtarzała się! 24 kwietnia odbędzie się pierwsza akcja Fashion Revolution Day (Rewolucja w Modzie), pod hasłem "Kto uszył twoje ubranie?" (Who made your clothes?). Inicjatywa Fashion Revolution Day ma zachęcić konsumentów do przyglądania się, kto, gdzie i w jakich warunkach szyje ich ubrania, ma promować produkcję ubrań zgodną z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), a także zmobilizować koncerny odzieżowe do tzw. przejrzystości w łańcuchu dostaw i wpływania na warunki pracy swoich podwykonawców.

 

Name: Melanie Rickey &
Mary Portas
Photographer: Trevor Leighton
Stylist: Alice Wilby
Hair: Oscar Alexander
Makeup: Lauren Baker
T-shirt: Continental Clothing
Oversized label: Mrs Bowtie
www.fashionrevolution.org

 

Akcja będzie prowadzona głównie w mediach społecznościowych. Żeby wziąć w niej udział, wystarczy założyć ulubione ubranie na lewą stronę, tak żeby była widoczna metka i nazwa marki, zrobić sobie zdjęcie, opublikować je z hashtagiem #insideout na profilu FB Fashion Revolution Poland, a następnie, wysłać marce pytanie, kto, gdzie i w jakich warunkach wyprodukował to ubranie.

 

 

Oprócz akcji online zaplanowane są również eventy offline, na przykład, 24 kwietnia, w Olsztynie, w godzinach 10-17 (ul. Staromiejska 16/7), będzie można odwiedzić partnera akcji - markę Uncommon by Lidia Panfil i zobaczyć, jak produkowane są ubrania w stylu ethical street wear. Natomiast w Łodzi zapraszamy na event na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego (ul. Matejki 22/26), gdzie w godzinach 10.00-14.00 będzie można wziąć udział w konkursach na temat odpowiedzialnej mody i zrobić sobie zdjęcie insideout. Z kolei w Krakowie o godzinie 18.30 w Pracowni pod Baranami (Rynek Główny 27) rozpocznie się projekcja dokumentu o tragedii Rana Plaza, a po niej debata o odpowiedzialnej modzie.

Inicjatorką Fashion Revolution Day jest Carry Somers - propagująca etyczne działania w przemyśle odzieżowym w Wielkiej Brytanii. Akcja odbędzie się 24 kwietnia, w 52 krajach na świecie, między innymi w Bangladeszu, Indiach, USA, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Francji, Niemczech i Polsce.

 

 

 

 

 

Fashion Revolution Poland