Projektantka YES Magda Dąbrowska na Art & Fashion Festival

21.10.2011 13:07

Autorka wielu kolekcji marki YES, projektantka Magda Dąbrowska, była gościem warsztatów projektowania biżuterii - Fashion Jewellery. Została zaproszona przez organizatorów festiwalu, by podzielić się z uczestnikami warsztatów swoimi przemyśleniami na temat roli designu i wzornictwa w projektowaniu biżuterii.

 

 

Poznański Stary Browar po raz kolejny stał się najważniejszym miejscem świata mody w Polsce. Art & Fashion Festival to najwybitniejsi, najbardziej utalentowani modowi twórcy, pokazy ich kolekcji, spotkania z projektantami i stylistami, a także specjalistyczne warsztaty. Tematem, jednego z takich spotkań, zaproponowanym przez prowadzącą warsztaty Annę Orską, był "Upcykling, czyli biżuteria z duszą". Uczestnicy spotkania poznali proces przekształcania starych wzorców, produktów w nowe, o większej wartości i lepszej jakości.

 

 

Magda Dąbrowska skupiła się na procesie przekształcania i wykorzystania wzoru sprzed lat, do stworzenia jego remaku. Swój pomysł zaprezentowała na przykładzie zaprojektowanej przez nią na jubileusz trzydziestolecia, kolekcji Pavoni. Punktem wyjścia przy jej tworzeniu była jedna z pierwszych kolekcji firmy, wykorzystująca motyw pawi.

Projektantka YES dzieliła się swoimi przemyśleniami z procesu projektowania - od idei, pomysłu, inspiracji, poprzez rysowanie pierwszych projektów, kształtowanie formy nowego wzoru, wykonywanie modeli, aż do otrzymania jego finalnej wersji: - W poszukiwaniu inspiracji googluję, notorycznie robię print scriny, wycinki z gazet fotografuję komórką, pytam, myślę głośno, oglądam, czytam... Lektura trendów jest obowiązkowa, jest jak najlepsza inwestycja. Kiedy trendy czuje się do głębi, łatwiej przewidzieć, które z nich przetrwają próbę czasu...

 

 

Słuchaczy interesował także proces projektowania i wprowadzania do produkcji nowych wzorów biżuterii dla dużej firmy. - Jest on często skomplikowany i nie od razu przynosi wymierny efekt. Talent
projektanta to jedno, ale równie ważne są: znajomość marki, identyfikacja z nią, wytrwałość i umiejętność zawierania kompromisu, wiedza o realiach rynku, rzetelna wiedza o produkcie. Nie można też zapomnieć o komunikacji, w bardzo szerokim kontekście: począwszy od tej wewnątrz zespołu, poprzez wdrożenie projektu, aż do jego pojawienia się na półce.

Zdaniem Magdy Dąbrowskiej cały ten proces jest niezwykle fascynującą przygodą, a końcowy sukces produktu daje ogromny zastrzyk energii i motywację do tworzenia kolejnych pomysłów. YES należy do grona Partnerów Art & Fashion Festival 2011.

 

 

 

 

 

 

YES