Swatch po raz pierwszy na targach BaselWorld

08.05.2013 12:46

Tryskający zdrowiem 30-latek, Swatch, w tym roku po raz pierwszy uczestniczył w targach BaselWorld. Dwupiętrowa przestrzeń o nazwie "Planet Swatch"  w której zaprezentowano nowy ekscytujący mechanizm automatyczny Swatch Sistem51, przenosiła odwiedzających każdego dnia na inną z planet - planetę Innowacji, Sztuki, Mody, Sportu i Kobiet.

Podczas pierwszego dnia targów BaselWorld 2013, na międzynarodowej konferencji prasowej Prezes Swatch Group, Nick Hayek, zaprezentował gościom nowy mechanizm automatyczny Swatch Sistem51, w który szwajcarska marka wyposaży swoją nową linię zegarków, której światową premierę zapowiedziano na październik bieżącego roku. Nick Hayek rozpoczął prezentację od przypomnienia kryzysu i spadku zatrudnienia w szwajcarskim przemyśle zegarmistrzowskim, które poprzedziły powstanie marki Swatch, w 1983 roku.

 

Swatch Sistem51

 

Innowacyjny, 51-częściowy mechanizm kwarcowy zaprezentowany wówczas przez szwajcarską markę powstał, by dostarczyć milionom odbiorców szwajcarską jakość w przystępnej cenie. Koncepcja okazała się bezprecedensowym sukcesem. Był to kamień milowy na drodze do odrodzenia się przemysłu zegarmistrzowskiego w Szwajcarii i fundament późniejszego pasma sukcesów luksusowych szwajcarskich marek, którego świadkami jesteśmy do dziś.

Drugiego dnia, odwiedzający goście mieli niecodzienną możliwość podglądania pracy czterech artystów malujących na płótnach o rozmiarach 2x3 m. Wśród nich byli Ted Scapa - znany szwajcarski malarz, rysownik i rzeźbiarz oraz Ugo Nespolo, włoski artysta i designer. W wydarzeniu wzięły udział także dwie młode artystki, które niedawno ukończyły staż w The Swatch Art Peace Hotel w Szanghaju, Orianne Zanone i Ellen Shang.

 

Planet Swatch Art - Ted Scapa, Ellen Shang, Carlo Giordanetti - dyr. kreatywny Swatch,
Orianne Zanone, Ugo Nespolo

 

Swatch Planet Art otaczało jedenaście satelit, gdzie szwajcarska marka prezentowała wyjątkowe zegarki stworzone przez lata współpracy z artystami z całego świata w ramach projektu Swatch Art Specials. Były tam między innymi modele autorstwa Kiki Picasso z 1985 roku, Keitha Haringa z 1986 roku, kreacje Ugo Nespolo oraz wspaniałe prace Pola Bury'ego, Pierre'a Alechinsky'ego i Valiero Adami (Fondation Maeght, 1988). Swatch Art Specials z lat 90. XX wieku były reprezentowane przez dzieła szwajcarskiego artysty Alfreda Hofkunsta - słynne Swatchetables, zachwycające zegarki Alessandro Mendiniego, Jelly Fish Andrew Logana, Kenny'ego Sharfa, kolaże Marilyn i Bengala Mimmo Rotelli, rzeźbiony z metalu model Rotor Arnaldo Pomodoro, Lens Heaven Constantina Boyma oraz ekscytujące prace Lindsay Kemp czy Pierre'a, Gillesa i Guillaume'a Corneille'ów. Z najnowszych edycji Swatch pokazał pięć nowości stanowiących owoc współpracy z włoskim artystą Lorenzo Petrantoni oraz zegarek Majestic Bird Birdheada.

 

Planet Swatch Art - Ted Scapa

 

Koneserzy stylu Swatch i nowoczesnej sztuki byli zachwyceni mogąc podziwiać pełną kolekcję niemal 5000 zegarków szwajcarskiej marki. Były wśród nich modele stworzone we współpracy z trzema wielkimi reżyserami - Akirą Kurosawą, Pedro Almodovarem i Robertem Altmanem.

Trzeciego dnia targów BaselWorld, za sprawą specjalnego gościa miejsce zmieniło się w Planetę Mody. Agatha Ruiz de la Prada zaprezentowała swoje kreacje obok innych fantastycznych strojów autorstwa Jeremy'ego Scotta, Umy Wang i Jeana-Charlesa de Castelbajaca. Szanowana hiszpańska kreatorka mody przywiozła ze sobą cztery sukienki stworzone specjalnie na tę okazję. Atłasowe kreacje mówiły wiele o jej wesołym i barwnym podejściu do mody. Stroje zaprojektowane przez Agathę Ruiz de la Prada mieli na sobie także pracownicy Swatch odpowiadający na wszystkie pytania gości Planet Fashion. Swatch zaprezentował również zegarek zaprojektowany przez Hiszpankę kilka lat wcześniej - Agatic-Agatac.

 

Planet Swatch Fashion - Agatha Ruiz de la Prada i Swatch Team

 

Podczas Planet Fashion światło dzienne po raz pierwszy ujrzały także urzekające kreacje Umy Wang, Jeremy'ego Scotta, Jeana-Charlesa de Castelbajaca oraz mediolańskiej firmy Corso Como 10.

28 kwietnia Swatch powitał pięciu członków zespołu Swatch Proteam na imprezie Planet Sports. Wspaniali sportowcy zaprezentowali siebie i swoje dyscypliny sportu. Bohaterowie świata sportów ekstremalnych stawili się w imponującym składzie i przywieźli swój własny sprzęt. Mistrzyniom surfingu Courtney Conlogue (shortboard) i Darci Liu (longboard) towarzyszyli Xavier de le Rue i Anne-Flore Marxer z deskami snowboardowymi pod pachą oraz legenda Freestyle Motocrossu (FMX) Mat Rebeaud, który w stoisku Swatch na Baselworld pojawił się z jedną ze swoich zwycięskich maszyn.

 

Swatch Planet Sports - Swatch Proteam: Xavier de le Rue, Mat Rebeaud,
Anne-Flore Marxer, Darci Liu i Courtney Conlogue

 

Swatch Proteam to wyjątkowy zespół wspaniałych sportowców. Założeniem projektu jest wspieranie i globalna promocja ludzi z całego świata o niekonwencjonalnym talencie do mniej popularnych dyscyplin. Pięciu członków zespołu odwiedziło stoisko Planet Swatch zmieniając je w Planetę Sportu. Z radością opowiadali o swojej pasji do sportu. O wyzwaniach, o życiu na krawędzi, ryzyku, strachu, radości i przyjemności płynących z tego, co robią i co kochają.

 

Swatch Planet Sports - cyonek Swatch Proteam Mat Rebeau

 

Ostatniego dnia targów, stu trzydziestu członków światowej społeczności miłośników i kolekcjonerów marki Swatch przybyło do stoiska "Planet Swatch" by wspólnie świętować 30 lat nieskończonych innowacji, pomysłowej zuchwałości i pozytywnej prowokacyjności. Z tej wyjątkowej okazji powitał ich sam Nick Hayek. Prezes Swatch Group gorąco podziękował członkom Swatch Club za przybycie do Bazylei. Hayek krótko przedstawił nowy mechanizm automatyczny Swatch Sistem51, który uchodzi za najbardziej innowacyjną ze wszystkich tegorocznych premier na BaselWorld.

 

Planet Swatch Ladies - Nick Hayek - Prezes Swatch Group

 

Na resztę dnia, Planet Swatch zamieniło się w Planetę Kobiet. Wśród spektakularnych kreacji prezentowanych podczas pokazu znalazły się zegarki Swatch stworzone dla kobiet oraz celebrujące kobiecość. Wspaniałe tło stanowiła seria czarnobiałych portretów fotograficznych autorstwa Annie Leibovitz, zatytułowana "Olympic Portraits" i prezentująca sportowców przygotowujących się do Igrzysk Olimpijskich. W otoczeniu zdjęć zegarki honorujące łyżwiarkę Katarinę Witt i gimnastyczkę Nadię Comaneci prezentowały się doskonale. Uwagę przyciągały także połyskujące modele z kolekcji "Hollywood Dream", legendarne zegarki POP Swatch "Verushka" i "Encantador" - fascynująca seria stworzona dla butików Swatch na Place Vendome 16 w Paryżu i Via della Spiga 1 w Mediolanie oraz specjalne zegarki inspirowane projektami znanych dyktatorek mody Agathy Ruiz de la Prada i Cassette Playa (Carri Munden). Pokazano także wiele interesujących wersji modelu Swatch Skin. Panie odwiedzające Planetę Kobiet późnym popołudniem zostały obdarowane czerwonymi, różowymi, fioletowymi i żółtymi gerberami przez ekipę młodych, przystojnych mężczyzn.

 

 

 

 

 

 

Swatch Group
Tagi: