Szczecin Rock Festival 2009

03.06.2009 11:39

24 i 25 czerwca na stadionie szczecińskiej Pogoni odbędzie się pierwsza edycja Szczecin Rock Festivalu. Podczas dwóch dni festiwalu na scenie zaprezentują się gwiazdy światowej formatu: Limp Bizkit, Chris Cornell, Kaiser Chiefs oraz Manic Street Preachers, a także czołówka polskich wykonawców: Hey, Happysad, Myslovitz, Izrael, Coma i Lipali.

Szczecin Rock Festival 2009

MANIC STREET PREACHERS

Manic Street Preachers - to jedna z najsłynniejszych brytyjskich grup rockowych. Zespół powstał w Walii w 1986 roku. Od początku tworzyli go: James Dean Bradfield, Nicky Wire, Sean Moore i Richey Edwards. Ten ostatni zaginął jednak w tajemniczych okolicznościach w połowie lat 90- tych, od tej pory Manic Street Preachers występują jako trio. Grupa słynie z zaangażowanych społecznie i politycznie tekstów.

Manic Street Preachers

Formacja ma na koncie 9 studyjnych płyt:
- Generation Terrorists (1992)
- Gold Against the Soul (1993)
- The Holy Bible (1994)
- Everything Must Go (1996)
- This Is My Truth Tell Me Yours (1998)
- Know Your Enemy (2001)
- Lifeblood (2004)
- Send Away the Tigers (2007)
- Journal for Plague Lovers (2009)

Albumy zyskały nie tylko uznanie wśród fanów rocka, ale też doskonałe recenzje w muzycznej prasie. Premiery płyt takich jak "The Holy Bible" lub "This Is My Truth Tell Me Yours" zostały nawet uznane za jedne z najważniejszych wydarzeń muzycznych roku. Manic Street Preachers, chociaż nigdy nie walczyli o komercyjny sukces, mogą się pochwalić sporą ilością przebojów. Wystarczy wspomnieć piosenki takie jak: "She Is Suffering", "A Design For Life" czy też "If You Tolerate This Your Children Will Be Next". Ostatni album Manic Street Preachers, "Journal For Plague Lovers", właśnie trafił na sklepowe półki. Płyta zawiera teksty na bazie notatek pozostawionych przez zaginionego gitarzystę, Richeya Edwardsa i w pełni jest mu poświęcona.

KAISER CHIEFS
 
Do roku 2003 członkowie późniejszego Kaiser Chiefs grali w garażowym zespole Parva (wcześniej znanym także jako Runston Parva). Momentem przełomowym było porzucenie ich przez wydawcę - muzycy postanowili powrócić do swoich korzeni oraz zaadoptować ją w indierockowe klimaty. To działanie zadecydowało o późniejszych sukcesach odniesionych na brytyjskiej, i nie tylko, scenie muzyki niezależnej.
Aktualna nazwa formacji wzięła się od zespołu piłkarskiego z Republiki Południowej Afryki - Kaizer Chiefs Football Club. W tej ekipie grał dawny kapitan Leeds United - Lucas Radebe (muzycy są zagorzałymi fanami ekipy z Leeds).

Kaiser Chiefs

18 lutego 2005 roku Kaiser Chiefs zagrali na otwarciu gali dziennika muzycznego NME i tym samym zapewnili sobie the Philip Hall Radar Award. Za oficjalny debiut grupy można uznać singel Oh My God wydany w wytwórni Drowned In Sound w maju 2004 roku. Wydawnictwo zostało wyprzedane w trzy dni od pojawienia się w sklepach, plasując się na 66 miejscu brytyjskiej listy przebojów. Debiutancki album Employment ukazał się 7 marca 2005 i w tym samym tygodniu zajął 3 miejsce na brytyjskiej liście. Pomimo tego, Employment nie zdołał zdobyć Mercury Music Prize w roku 2005. W listopadzie 2005 w sklepach pojawiło się (częściowo fikcyjny) film dokumentalny na temat zespołu, zawierające także materiały promocyjne, nagrania z występów na żywo oraz dodatki. W Internecie (i jak na razie tylko tu) pojawił się klip do piosenki "Sink that Ship", wydany we wrześniu 2005. Wideo jest na stronie Electronic Arts jako materiał promocyjny do gry Burnout Revenge. Wokalista grupy może poszczycić się swoim wkładem w działalność charytatywną na rzecz bezdomnych - jego czerwony tamburyn został zlicytowany na sumę 375,00 funtów (około 2 160 PLN).


LIMP BIZKIT
 
11 lutego 2009, w Nowym Jorku, spotkali się Fred Durst, Wes Borland, Sam Rivers, John Otto i DJ Lethal. Po ośmiu latach najróżniejszych perturbacji, postanowili wrócić i zaprosić wszystkich fanów jeszcze raz do swojego świata. Fred i Wes wydali wspólne oświadczenie: "Dotarło do nas w końcu, jak bardzo jesteśmy znudzeni i zdegustowani tym, co dzieje się dziś w ciężkiej muzyce. Wiele się zmieniło od czasu, kiedy graliśmy ze sobą i bez względu na to, dokąd doszliśmy grając i pracując solowo, uznaliśmy, że nasz zespół miał wyjątkową moc i energię, której nie znajdujemy nigdzie indziej. I właśnie, dlatego Limp Bizkit są znowu razem!"

Limp Bizkit

Trasa koncertowa rozpocznie się wiosną. Panowie pojawią się na największych festiwalach oraz jako gwiazda na koncertach w całej Europie, Rosji i Ukrainie. Zespół dotrze tym razem do wielu zakątków, gdzie jeszcze nigdy nie dane im było grać dla fanów a zaraz potem wróci na wielką scenę festiwalu Rock Im Park w Niemczech. Szczegóły trasy pojawią się niebawem. W planach jest także nowy, pierwszy od roku 2000, studyjny album Limp Bizkit w tym składzie!
Płyty Limp Bizkit sprzedały się dotychczas w łączyn nakładzie 20 000 000 (dwudziestu milionów!) w USA i kolejnych 13 000 000 (trzynastu milionów) na całym świecie.


CHRIS CORNELL
 
Dla tych którzy kojarzą Chrisa Cornella jako charyzmatycznego wokalistę takich formacji jak Soundgarden czy Audioslave, fakt że ten sam muzyk wybrał współpracę z guru R&B i hip hopu Timbalandem może być w pierwszej chwili szokiem. Ale Cornell, jako artysta nieustannie poszukujący, cieszy się z tej współpracy i widzi w niej same pozytywne aspekty. "Razem udało nam się stworzyć nowe brzmienie. Dobra wibracja i kreatywne nastawienie pomogły stworzyć prawdziwe arcydzieło. Obaj daliśmy z siebie to co najlepsze, łamiąc przy okazji wszystkie bariery i ograniczenia w muzyce".

Chris Cornell

W rzeczywistości, trzy pierwsze utwory udostępnione słuchaczom w internecie "Scream", "Ground Zero" i "Watch Out" wywołały coś na wzór trzęsienia ziemi. Tak radykalnej zmiany stylu nikt się nie spodziewał! Wokalista Soundgraden wniósł swój typowy, bardzo mocny głos  i nasycone emocjami teksty, tyle że dzięki Timbalandowi wszystko wybrzmiewa w bardzie tanecznych rytmach. Nie sposób nie zauważyć, że Ich mieszanka rocka i muzyki dance brzmi zaskakująco świeżo! Cornell "Ten album to dla mnie bardzo radykalny krok. To najważniejsze wydarzenie w mojej karierze".
Pomysł współpracy dwóch muzycznych gigantów zrodził się za sprawą kuzyna Chrisa Cornella, który prowadzi nocny klub w Paryżu i jest wielkim fanem Timbalanda. To właśnie on podpowiedział Chrisowi, żeby dał kilka utworów ze swojego ostatniego solowego albumu "Carry On" do zremiksowania Timbalandowi. Ten ostatni, znany ze współpracy z takimi gwiazdami jak Justin Timberlake, Nelly Furtado czy One Republic, nie był do końca zadowolony z takiej jednorazowej współpracy i zaproponował Cornellowi nagranie całego albumu! Prace rozpoczęły się na początku roku 2008 w Miami. Po pięciu tygodniach wszystko było prawie gotowe. Cornell: "Czułem się jak mały dzieciak na placu zabaw". Timbaland: "To najlepszy album jaki zrobiłem do tej pory!".
Latem Chris wyruszył na ogromną trasę koncertową u boku Linkin Park. Całość nazywała się "Pojekt Revolution 2008". W czasie występów Cornell wykonywał utwory ze wszystkich etapów swojej kariery, także te premierowe z nadchodzącego albumu! Część publiczności była zaskoczona, ale ogólne przyjęcie było bardzo dobre. Cornell "Czuję się bardzo emocjonalnie związany z tą muzyką, chciałem jak najszybciej pokazać ją całemu światu".


Bilety:
karnety i bilety (79-179 zł) na Szczecin Rock Festival można kupić poprzez strony internetowe:
www.eventim.pl
www.ticketpro.pl
www.ticketonline.pl
www.infoludek.pl

a także w sieci punktów Ticketpro, salonach EMPIK, marketach Media Markt i Saturn oraz sklepach muzycznych.

Szczecin Rock Festival