Brocante - historia mojej biżuterii

10.06.2009 14:39

nspiracją moich prac jest historia, ta duża zawarta w opowieściach wielkich ludów i ta mała zamknięta w pudle ze starymi fotografiami…

Brocante bizuteria

Sięgając do pudełka wyciągam stare gazety, fotografie, zapomniane dokumenty. Każdy ornament, ozdobnik na kartce jest początkiem nowego pomysłu … W ten sposób powstała kolekcja "Journal de Paris" .

Brocante bizuteria

Brocante bizuteria

Uwielbienie średniowiecza znalazło wyraz w kolekcji okien romańskich i gotyckich. Piękne, majestatyczne katedry z wieków średnich do dnia dzisiejszego wzbudzają zachwyt. Ich monumentalność, potęga, siła i wiedza przeczy powszechnej wiedzy o "ciemnym" średniowieczu. Piękne okna, witraże, maswerki stanowiły impuls do stworzenia prac z kolekcji średniowiecznej… Fasetowane kamienie odzwierciedlają gotyckie witraże, ręcznie formowane filary i łuki nawiązują do precyzyjnej pracy średniowiecznych rzemieślników.

Brocante bizuteria

Na stanowisku archeologicznym w słowackich Ostrovanach znaleziono agrafę z onyksem, z późnego Cesarstwa Rzymskiego. Była to pozostałość po Wandalach w Europie. Kiedy ją zobaczyłam , wiedziałam ,że tak jak dziś , tak wiele setek lat temu człowiek doceniał piękno. Prostota i elegancja tej broszy była elektryzująca. Wiedziałam, że muszę stworzyć kolekcję, która będzie zawierać te cechy - prostotę w formie, elegancję w kamieniu. W ten sposób powstała kolekcja "Skarby". Tworząc ją widziałam wielkie ludy Gotów, Wandalów, Ostrogotów , Słowian wędrujących po Europie…

Brocante bizuteria

Brocante bizuteria

Alfons Mucha - mistrz Art nouveau, uwielbiany do dziś, niedościgniony w prowadzeniu płynnej kreski. Zjawiskowe kobiety, otoczone ornamentami wyglądają jakby każda z nich była bóstwem a nie fizyczną osobą. Zapatrzona w misterną ornamentykę stworzyłam kolekcję inspirowaną jego pracami, gdzie podstawą są niesamowite kamienie otoczone delikatną, srebrną linią.

Brocante bizuteria

Brocante