Mille Miglia 2013 - zegarek od Choparda

24.06.2013 14:11

W ciągu ostatnich 25 lat Chopard wiernie współpracował z organizatorami wyścigu Mille Miglia. Ta stałość świadczy o bliskich więzach zegarmistrzowskiej, luksusowej marki z siedzibą w Genewie, ze światem sportów motorowych. By w pełni zrozumieć wagę i radość świętowania tego wydarzenia, trzeba choć raz być obecnym w Brescii w dniu rozpoczęcia wyścigu, a najlepiej byłoby stanąć na jego starcie.

Wieloletnim świadkiem tego wydarzenia są zegarki z serii Mille Miglia. Całkowicie przeprojektowany Mille Miglia GMT Chronograph 2013, wytworzony jako forma celebracji tegorocznej edycji "La corsa piu belle del mondo" (Najpiękniejszy rajd na świecie), jest równocześnie ukłonem w stronę konstrukcji historycznych samochodów wyścigowych. Ergonomiczny, funkcjonalny, elegancki i limitowany zegarek Mille Miglia 2013 ma w swoich genach tak umiłowanie konstrukcji technicznych, jak i pociąg do samochodowych wyścigów.

 

 

Dla marki Chopard, wszystko, co kryje się pod nazwą Mille Miglia jest formą rodzinnej przygody. Współprezydent firmy, Karl-Friedrich Scheufele, jest kolekcjonerem zabytkowych samochodów i bystrym konkurentem w klasycznych rajdach. On sam typuje, które z pojazdów kolekcji wezmą danego roku udział w tym legendarnym wyścigu i prowadzi je zawsze w towarzystwie swojej żony lub swojego dobrego przyjaciela Ickx Jacky. Także sam wskazuje kierowcę drugiego samochodu oraz dodatkowo osoby z nim jadącą. Jego ojciec, Karl Scheufele III, honorowy przewodniczący Chopard, również regularnie bierze udział w jazdach. Ten osobisty związek między marką i jednym z najbardziej znanych wyścigów zabytkowych samochodów na świecie sięga roku 1988. Wtedy to Chopard został partnerem wydarzenia i podtrzymuje je, każdego roku uczestnicząc w organizacji wyścigu i pełniąc funkcję jego oficjalnego chronometrażysty. Od 16 do 19 maja 2013 r. i po raz 25 z rzędu, Chopard, poprzez uczestnictwo w rajdzie, edycję okolicznościowych czasomierzy i akcesoriów oraz promocję wydarzenia, był obecny w kręgu tego, co miłośnicy motoryzacji nazywają najpiękniejszym rajdem na świecie.

 

 

Zegarek ze stoperem dedykowany wyścigowi

Wyścig Mille Miglia, odbywający się od 1927 do 1961 roku na publicznych drogach, stał się teraz klasycznym rajdem. Nie ma już mowy o trasie przejazdu tam i z powrotem w poprzek północnych Włoch, z wymogiem czasowym przejazdu poniżej 20 godzin. Dzisiejszy rajd jest przewidziany jako impreza trzydniowa. Niemniej jednak, czas ten dla kierowców i ich pilotów nie jest tylko radosną przejażdżką. Kto wie, czy nie jest on najbardziej niezwykłą rywalizacją w gronie silnych konkurentów? Droga jest pełna serpentyn, a samochody są tak potężne, jak kapryśne. Ta ostatnia cecha jest oczywiście spodziewaną od tych dumnych, historycznych modeli. Wyłącznie samochody które brały udział w dawnych edycjach wyścigu, mają prawo uczestniczyć w rajdyie o restytuowanej formie rywalizacji. Zespoły mogą liczyć tylko na swoje umiejętności, wskazania zawarte w przygotowywanej przez organizatorów książce drogowej oraz korzystać ze wskazań przyrządów pomiarowych. Z tego powodu, zegarek Chopard Mille Miglia 2013 z funkcją stopera ma do odegrania w wyścigu tak samo kluczową rolę, jak silnik samochodu czy jego system zawieszenia. Jak widać w tym przypadku, najważniejszym zadaniem zegarka nie jest na pewno jedznie dekoracja nadgarstka.

 

 

Optymalna ergonomia i troska o szczegóły

Pod względem technicznym, Mille Miglia 2013 jest zegarkiem mechanicznym, z automatycznym naciągiem sprężyny, wyposażonym w stoper, 24-godzinne wskazania drugiej strefy czasowej i datownik. Z emocjonalnego punktu widzenia jest rodzajem hołdu dla ogółu sportów motorowych, a w szczególności dla wyścigu Mille Miglia. Model tegoroczny - całkowicie przeprojektowany w stosunku do poprzednich edycji - jest w dalszym ciągu doskonałym przykładem wielkiej troski o szczegóły, które Chopard prezentuje w każdym z zegarków. Prawie 43-milimetrowa koperta modelu Mille Miglia 2013 jest od góry zwieńczona 44-milimetrowym pierścieniem oznakowanym skalą tachometru, co optycznie powiększa zegarek i zapewnia komfortowe jego użytkowanie nawet na stosunkowo drobnym nadgarstku. Dowodem na poszukiwania optymalnej ergonomii możne być choćby kształt uszu koperty, które są zdecydowanie krótsze, a zwężając się, przy zachowaniu wyprofilowania, zapewniają dobre przylegania zegarka do nadgarstka. Przyciski stopera są ukształtowane w taki sposób, by jego obsługa była funkcjonalna, a dzięki ryflowanym płaszczyznom czołowym zapewniają pewne pozycjonowanie palców. Koronka dekorowana wzorem kierownicy dodaje urody, a gumowy pasek z odwzorowaniem bieżnika opony wyścigowej marki Dunlop z roku 1960, jest doskonale zintegrowany z kopertą, świetnie wpasowując się w opływowy kształt zegarka Chopard Mille Miglia 2013.

 

 

Optymalna czytelność

W grafice tarczy Mille Miglia 2013 widać duży nacisk położony na jego czytelność. Jasnoszare wskaźniki stopera i sekundnika stoją w uderzającym kontraście do antracytowej tarczy, co mimo małych gabarytów, zapewnia ich doskonałą czytelność. Skala tachometru jest umieszczona na ramce koperty, a znaczniki dla określenia wskazań czasu w systemie dwudziestoczterogodzinnym na obrzeżu tarczy. Innym wyróżnikiem tego modelu, jest podkreślenie wskazań daty, poprzez umieszczenie w miejscu wskazań daty strzałki wyścigu. Okienko datownika znajdujące się w polu intensywnie czerwonej strzałki, tuż za grotem i obok białego napisu Mille Miglia, jest doskonale akcentowane. Czerwony drogowskaz wyścigu ze względu na jego jednoznaczność w ciągu kolejnych lat w naturalny sposób awansował i stał się logiem wyścigu. Tak, jak kiedyś wskazywał drogę z Brescii do Rzymu i z powrotem, tak teraz identyfikuje zegarki Chopard z linii Mille Miglia. Zarys wywodzący się ze strzałki wyścigu posiadają wszystkie indeksy godzinowe na tarczy zegarka, w tym przypadku pokryte substancją Superluminova zapewniają lepszą czytelność w nocy, podczas prowadzenia klasycznych, sportowych samochodów.

 

 

Podsumowując wygląd zegarka, można pokusić sie o stwierdzenie, że jaskrawy, czerwony kolor przeniesiony z Mille Miglia 2013 symbolizuje adrenalinę pojawiającą się w trakcie wyścigu oraz pasję Włochów do automobilizmu jest wiodącym elementem jego stylistyki. Został on wyprodukowany przez markę Chopard, która jest równie mocno jak fanatyczni Włosi, związana z samochodowymi rajdami.

tekst: Władysław Meller

 

 

 

 

e-zegarki.info.pl
Tagi: