Najnowsza kolekcja Copernicusa - Flagship

29.03.2012 15:01

Z połączenia pasji zegarkowej osób nie niezwiązanych do tej pory zawodowo z przemysłem zegarmistrzowskim, powstała niedawno w Polsce wyjątkowa firma i marka zegarków - Copernicus. Jej nazwa jest oczywiście formą oddania czci wielkiemu polskiemu astronomowi - Mikołajowi Kopernikowi.

 

 

Założeniem jej twórców było stworzenie nowoczesnej marki zegarkowej, która odwołując się do naszej historii i narodowej tradycji, kreuje nowe trendy w przemyśle zegarkowym w Polsce. W taki właśnie sposób, na bazie tradycji, powstała pierwsza kolekcja zegarków, nosząca nazwę Atlas. Jest ona nawiązaniem i swego rodzaju hołdem dla produkowanych w latach 60. zegarków produkowanych przez Zakłady Mechaniczno-Precyzyjne w Błoniu. Jej stylistyka nawiązuje do modelu Atlas, oczywiście produkowanego w latach sześćdziesiątych poprzedniego wieku w Błoniu.

 

 

W tym momencie na rynku pojawia się druga kolekcja zegarków firmy Copernicus, która nosi nazwę Flagship. Podobnie jak pierwsza, tak i ta odsłona zegarków Copernicus jest nawiązaniem do naszej narodowej historii. Tym razem seria, w swojej stylistyce odwołuje się od słynnego okrętu podwodnego ORP Orzeł, który w latach II wojny światowej był jednym z najnowocześniejszych okrętów podwodnych na świecie.

 

 

Historia okrętu pomimo dużego nią zainteresowania, jego wielu walk i zwycięskich potyczek, pozostawia do dziś otwarte niektóre swoje rozdziały. Dzieje się tak, także z powodu cały czas niewyjaśnionego jego zaginięcia w maju 1940 roku. Twórcy kolekcji zegarków inspirując się historią tego wyjątkowego okrętu przedstawili niezwykłą rodzinę wyrobów.

 

 

Cechą charakterystyczną i rzucającą się w oczy już przy pierwszym spojrzeniu na rodzinę tych czasomierzy, są dominujące, zaczerpnięte z manometru okrętowego, wszystkie wskazówki zegarka. Obserwując tarcze zegarków, możemy znaleźć więcej odwołań do wyposażenia łodzi podwodnych. Wyjątkowy - czerwony znacznik jest umieszczony na indeksie 50. minuty i w ten sposób nawiązuje do specjalnej sygnalizacji maksymalnego zanurzenia okrętu.

 

 

W zegarkach Copernicus, ten czerwony trójkąt można traktować jako ostrzeżenie przed zbliżającą się pełną godziną. Kolejnym szczegółem nawiązującym do manometrów, jest precyzyjna podziałka w zakresie głębokości peryskopowej pomiędzy oznaczeniami godzin 12 i 2. Kolekcja Flagship składa się z następujących modeli:

Flagship Regulator - jest pierwszym polskim zegarkiem wyposażonym w komplikację modułu wskazań typu regulator. Zegarek różni się od większości współczesnych czasomierzy tym, iż dominuje w nim wskazówka minutowa, a co za tym idzie największe znaczniki są indeksami minutowymi, a nie godzinowymi. Wskazówka godzinowa jest umieszczona powyżej centrum tarczy - na godzinie 12., natomiast tarcza sekundnika znajduje się na godzinie 6. Wszystkie te szczegóły tworzą zegarek niepowtarzalnym. Gdy spojrzymy na zegarek od strony dekla, naszym oczom ukaże się szwajcarski mechanizm ETA/Unitas 6498.

 

 

Flagship Mono - zegarek wyjątkowy, zaskakujący swoja stylistyką ze względu na wyposażenie go tylko w jedną, centralnie ułożoną, wskazówkę godzinową. Wyraźna tarcza, dokładne oznaczenia godzin i duża wskazówka, pozwalają stosukowo dokładnie odczytać aktualny czas, nawet przy braku wskazówki minutowej. Tego typu rozwiązanie potęguje nawiązanie do stylistyki manometru z ORP Orzeł i dodaje wyjątkowości modelowi Mono. Czasomierz ten, jest kierowany do osób, które lubują się w unikatowych i wyjątkowych zegarkach. Jest on wyposażony także w mechanizm ETA/Unitas 6498.

 

 

Flagship Triple - to najbardziej klasyczny ze wszystkich zegarków w kolekcji. Dwie centralne wskazówki: godzinowa i minutowa pozwalają na tradycyjny odczyt wskazania czasu. Poprzez specjalne ukształtowanie wskazówki godzinowej, model ten pozostaje w dalszym ciągu w kręgu inspiracji przyrządami pomiarowymi. Został on stworzony dla osób, które chcą posiadać czytelny zegarek, będący połączeniem klasycznej konstrukcji z nowoczesną stylistyką. Tak, jak i poprzednie modele, Flagship Triple również posiada szwajcarski mechanizm ETA/Unitas 6498.

 

 

Kolekcją Flaghip firmy Copernicus na pewno będą usatysfakcjonowani wszyscy łączący zamiłowanie do zegarków z zainteresowaniami marynistycznymi, militarnymi i historycznymi. Równocześnie lekko sportowe, nowoczesne wykonanie zegarków zdecydowanie poszerza grono ich potencjalnych nabywców.

tekst: Jakub Wojdat

 

 

 

 

 

e-zegarki.info.pl
Tagi: