The Gagarin Tourbillon na 50. rocznicę pierwszego lotu człowieka w Kosmos

12.04.2011 14:40

Na 12 kwietnia wyznaczono premierę zegarka The Gagarin Tourbillon, będącego niezwykłym majstersztykiem honorującym zdarzenie sprzed 50-ciu lat. Zegarek ten, wykonany przez jednego z największych mistrzów - artystę i zegarmistrza – Bernarda Lederera, jest wyjątkowym czasomierzem, który w wyjątkowy sposób nawiązuje do tamtego wydarzenia.

 

 

System obiegowy wychwytu - tourbillon, goszczący tylko w najlepszych szwajcarskich markach, a do tego tylko w najwyżej klasyfikowanych modelach, w modelu The Gagarin Tourbillon jest wykonany w wyjątkowy sposób. Obracająca się w czasie 60 sekund klatka tourbillona (tourbillon 60-cio sekundowy) obiega wewnętrzną część tarczy zegarka w 108 minut. Taki właśnie czas spędził Jurij Gagarin na orbicie okołoziemskiej, w swoim statku Vostok 1.

 

 

Na tej wewnętrznej tarczy, obieganej podobnie do naszej planety, zaznaczone są między innymi miejsce oraz moment startu rakiety według czasu uniwersalnego (UTC), wybrane miejsca przelotu, znacznik godziny 12. i okres przebywania w stanie nieważkości. Po upływie 108 minut, przebyciu 2 oceanów i kilku innych zaznaczonych miejsc na świecie, tourbillon – symbolizujący statek kosmiczny przybywa do miejsca lądowania lądownika w obwodzie Saratowskim. Miejsca startu i lądowania kosmonauty są w wyjątkowy sposób podkreślone - poprzez specjalną lupę dodatkowo chroniącą szafirowe szkło koperty zegarka.

 

 

Lupa ta, ukształtowana podobnie do włazu lądownika, pozwalała kosmonaucie na obserwację ziemi i przestrzeni kosmicznej, a dziś skupia uwagę na najbardziej precyzyjnym elemencie mechanizmu zegarka w najważniejszych dla przelotu momentach. Klatka tourbillona wydaje się być zawieszona pod ramieniem ukształtowanym w podobny sposób jak monument upamiętniający historyczny przelot i samego pilota. Pomnik ten, wysoki na 25 metrów, znajduje się niedaleko miasta Engels.

 

 

Będąca najdelikatniejszym elementem zegarka klatka tourbillona, jest w specjalny sposób dedykowana dla tego wyjątkowego zegarka. W jej obwodowe elementy nośne została wpisana nazwa statku kosmicznego – Vostok, co jednoznacznie wiąże fakty z przeszłości z tym wyjątkowym zegarkiem. Zewnętrzna część tarczy posiada wygrawerowanych kilka szczegółowych informacji dotyczących tego wielkiego wydarzenia. Bernhard Lederer - projektant i producent tego wyjątkowego zegarka, charakteryzującego się swoimi indywidualnymi parametrami, wykonał go w limitowanej ilości 50 sztuk w kopercie z platyny.

 

 

odCzasu doCzasu