Zegarki EPD od Seiko

04.05.2011 16:19

Seiko zrobiło kolejny krok w przyszłość - stworzyło nową generację zegarków w technologii E-Ink. Tak powstał pierwszy na świecie zegarek EPD z systemem aktywnej matrycy. Już w 2005 roku w Bazylei Seiko zaprezentowało pierwszy na świecie zegarek Electronic Ink.

 

 

Nowa technologia budowy super cienkiego wyświetlacza zegarka dawała wysoki kontrast oraz rozdzielczość obrazu, a dzięki temu, doskonałą widoczność obrazu na wyświetlaczu zegarka nawet z konta 180 stopni. Dodatkowo zegarek używający tej technologii potrzebował znacznie mniejszej dawki zasilania mimo większego wyświetlacza.

Technologia zegarka E-Ink oraz EPD, czyli wyświetlacz elektroforetyczny, wzbudziły powszechne uznanie branży zegarmistrzowskiej, czego potwierdzeniem było otrzymanie prestiżowej nagrody Grand Prix d'Horlogerie de Geneve w 2006. Od tego momentu nowa technologia zaczęła cieszyć się coraz szerszym zainteresowaniem i zrozumieniem wśród użytkowników. Zainteresowanie to było dodatkowo wspierana rosnącą popularnością książek elektronicznych działających w podobnej technologii.

 

 

Dzisiaj, Seiko wprowadza nową technologię wyprzedająca czas, tworząc linię zegarków posiadających wyświetlacz w systemie aktywnej matrycy. Nowy wyświetlacz na bazie aktywnej matrycy zachowuje wszystkie zalety technologii E-Ink, a zarazem daje nowe możliwości, jeśli chodzi o rodzaje obrazu oraz danych na wyświetlaczu zegarka.

 

Seiko EPD (4159 zł)

 

80000 pikseli, każdy dający obraz w czterech odcieniach szarości, rozdzielczość wyświetlacza 300 dpi

Seiko jest pierwszą i jedyną firmą będącą w stanie wykorzystać technologię Active Matrix EPD w zegarku. Wyświetlacz daje krystalicznie czysty obraz. Każdy szczegół obrazu jest trzykrotnie lepszy, niż na konwencjonalnym wyświetlaczu zegarka LCD. Nowy system aktywnej matrycy pozwala zmieniać się cyfrom oraz tekstom na wyświetlaczu znacznie szybciej.

Pozwala także na programowanie pojawiania się tych danych - można zmieniać rozmiar cyfr lub zmieniać obraz w zależności od ilości danych potrzebnych do pokazania na wyświetlaczu. W 2006 zegarek E-Ink posiadał wyświetlacz EPD zbudowany z kilkuset prepozycjonowanych segmentów, tylko czarno-białych. Nowy system EPD ma 80000 pikseli z możliwością wyświetlania jednego z czterech odcieni szarości. 

- Rozdzielczość 300 dpi daje ostry, wyraźny obraz, nawet w małych rozmiarach.

Porównanie systemu segmentowego z systemem aktywnej matrycy:

 

 

System segmentowy:
wyświetla zestawione segmenty w określonym kształcie i określonej pozycji

 

 

 

 

 

System matrycy:
wyświetlacz z mnogością mikropunktów, umożliwiający pokazanie każdego kształtu w dowolnej pozycji

 

 

- Cztery odcienie szarości dają bogactwo grafiki oraz efekt przestrzeni.

 

 

Wyjątkowa oszczędność poboru energii

Większość użytkowników e-Booków wie, że największy pobór energii pełnoekranowego wyświetlacza limituje czas użytkowania tego typu urządzeń. W przypadku nowej generacji zegarków z systemem EPD nie ma takiego problemu. Seiko osiągnęło sukces w maksymalnym obniżeniu poboru energii. W zegarku EPD pobór energii stanowi 1/100 poboru energii, której potrzebuje wyświetlacz o tych samych wymiarach używany w technologii e-Booków.

 

 

W tej dziedzinie klucz do sukcesu Seiko tkwi w wiedzy eksperckiej firmy w temacie wysoko zaawansowanej technologii mikroelektroniki. Lista trzech innowacji Seiko uczyniła to możliwym:

1. TFT (Thin Film Transistor) - system kontrolujący taktowanie displaya.
2. Niski pobór energii potrzebnej do sterowania TFT.
3. Sterownik EPD maksymalizujący potencjał technologii E-Ink.

Duży panel wyświetlacza

Prawdziwym wyzwaniem było zaprojektowanie zegarka który będzie miał duży wyświetlacz pozwalający w pełni wykorzystać  system technologii aktywnej matrycy, a zarazem stworzyć wygodny w noszeniu zegarek. Cel został osiągnięty przez zminimalizowanie koperty otaczającej wyświetlacz do 1 mm po bokach zegarka.

 

Obraz wyświetalcza w wymiarze rzeczywistym

 

Technologia EPD

EPD opiera się na technologii Electrophoretic Display, czyli metody wyświetlania obrazu w technologii electronic ink. Rewolucja w koncepcji electronic ink polega na fuzji chemii, fizyki oraz elektroniki w celu stworzenia nowego rodzaju materiału. Podstawowymi składnikami electronic ink są miliony mikrokapsułek o średnicy ludzkiego włosa. Każda mikrokapsułka zwiera ujemnie naładowane białe cząstki i dodatnio naładowane czarne cząstki poruszające się w płynie.

 

 

W momencie przyłożenia ujemnego pola białe cząstki idą do góry mikrokapsułki i w ten sposób są widoczne dla użytkownika. Dzięki temu na powierzchni wyświetlacza pojawia się biały punkt. Odwrotny proces zachodzi z czarnymi cząstkami, które są na dole mikrokapsułki i są niewidoczne. Odwracając proces zmieniamy kolory punktów, a co za tym idzie obraz na wyświetlaczu.

 

 

 

Seiko
4159 PLN