Zegarki Nixon zza Wielkiej Wody

02.06.2010 16:46

W świecie najbardziej prestiżowych zegarków królują marki szwajcarskie. Tam jednak, gdzie coraz więcej do powiedzenia ma światowa moda, młodość i sportowy styl życia pojawia się coraz więcej marek nie wywodzących swych korzeni ze Szwajcarii. Jedną z takich coraz lepiej rozpoznawalnych marek, z coraz częściej poszukiwanymi wyrobami jest firma Nixon.

 

 

Marka Nixon powstała w 1997 roku w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych, a jej wyroby dzięki indywidualnemu stylowi i jednoznacznym ukierunkowaniu wzornictwa na ludzi młodych, szybko zdobyły sobie uznanie na całym świecie. Bez wątpienia zegarki firmy Nixon pozwalają się użytkować w trakcie zajęć sportowych, wyeksponować pasję do sportu, i podkreślić sportowy, wyrafinowany ubiór. Skupiając się na robieniu małych rzeczy jak najlepiej, firma Nixon  zaczynała od niewielkiej linii produktów zaprojektowanych przez swój własny zespół. Produkty te powstawały na zamówienia osób z kręgu związanego ze sportową odzieżą. Były one następnie oferowane w wyselekcjonowanych butikach modowych i sportowych.

 

 

Dziś firma Nixon, jednoznacznie rozpoznawalna wśród fanów sportu i osób doceniających elegancki sportowy strój, wkracza także na rynek tradycyjnych zegarków. Czasomierze z oferty firmy Nixon, w zależności od stylistyki i parametrów technicznych uszeregowane są w wielu zróżnicowanych i wyjątkowych kolekcjach. Jedną z nich jest linia wzornicza 51-30 której nazwa jest powiązana z parametrami technicznymi tworzących ją modeli. Liczba 51 odnosi się do rozmiaru koperty – 51 mm, a 30 to wartość wodoszczelności zegarka wyrażona w atmosferach.

 

W kolekcji znajdują się modele z kopertami i bransoletami wykonanymi z ceramiki, kopertami i bransoletami stalowymi (także złoconymi, bikolorowymi i czernionymi), oraz zegarki na skórzanych, czy poliuretanowych paskach. W zależności od konkretnego modelu i kolorystyki, której różnorodność jest cechą charakterystyczną producenta, czasomierz jest mniej, lub bardziej wizytowy. Jednak każdy z nich, podkreśla sportowy styl życia i kierowany jest do osób uprawiających sport. Linia ta, nie tylko ze względu na imponującą wodoszczelność szczególnie nawiązuje do sportów wodnych takich jak surfing, windsurfing, czy nurkowanie.

 

 

Na szczególną uwagę zasługują modele wyposażone w dodatkową, rzadko spotykaną funkcję, która znajduje się w niektórych zegarkach tej linii. Przy pierwszym spojrzeniu na tarczę takiego zegarka, mini tarcza znajdująca się w okolicy godziny 4. sugeruje istnienie dodatkowego wskazania sekundnika. Jak się jednak okazuje, jest to informacja o pływach wody, Wskazanie to, nieodzownie związane z położeniem Księżyca, jest bardzo przydatne dla surferów i windsurferów. Jej umieszczenie w zegarkach linii 51-30 dodatkowo podkreśla związek ze sportami i życiem na wodzie.

Większość mechanizmów użytych w tej linii czasomierzy, to mechanizmy kwarcowe. Tak szwajcarskie, jak i japońskie (model ze stoperem). Odstępstwem od tej reguły, jest zegarek z ceramiczną kopertą i bransoletą, który posiada "serce" mechaniczne produkcji szwajcarskiej z naciągiem automatycznym. Zegarek ten wyróżnia także szafirowe szkło. Te cechy jednoznacznie świadczą o udanej zresztą próbie, ulokowania tego modelu w grupie czasomierzy bardziej prestiżowych.

 

 

Dla ułatwienia użytkowania zegarka przy tej wielkości koperty, wszystkie modele w linii 51-30 posiadają koronkę usytuowaną po lewej stronie. Takie rozwiązanie w wyrobach niektórych tradycyjnych firm, spotykane było do tej pory w czasomierzach dla osób leworęcznych, jednak, jak się okazuje w praktyce, usytuowanie koronki z lewej strony w żaden sposób utrudnia praworęcznym użytkowania zegarka (na lewej ręce). Wiadomo, że korekta wskazań, tak dla czasomierzy elektronicznych, jak i mechanicznych z automatycznym naciągiem wykonywana jest sporadycznie, a umieszczenie wystającej zawsze koronki po przeciwnej stronie w stosunku do zginanego bardzo często nadgarstka, znacząco podnosi ergonomię użytkowania czasomierza.

tekst: Władysław Meller

 

odCzasu doCzasu