Zegarki Vostok Europe Gaz 14

28.06.2011 17:23

Limuzyna GAZ-14 jest uważana za jedno z najwybitniejszych osiągnięć przemysłu motoryzacyjnego Związku Radzieckiego. Stworzona wyłącznie dla wyższych urzędników i polityków radzieckich produkowana była w latach 1977-1989. Szczególnie wygląd jej pierwszego wcielenia - modelu Czajka Gaz 13 zapadł w pamięci mieszkańców socjalistycznego bloku. Jednak tak pierwszy, jak i drugi nosiły dumnie napis Czajka na przedniej atrapie.

 

Te ekskluzywne pojazdy były w swoich czasach synonimem najwyższego komfortu, a także nowoczesnego wzornictwa. Wielokrotne udoskonalana limuzyna GAZ 14 była równocześnie wzorcem dla wielu innych masowo produkowanych modeli samochodów w Związku Radzieckim. Klimatyzacja, elektrycznie sterowane szyby, automatyczna skrzynia biegów, czy doskonałe wyciszenie wnętrza pojazdu były przykładem do naśladowania dla projektantów nowych modeli. Wyjątkowym i z zasady żadnemu innemu pojazdowi niepotrzebnym, był specjalny bieg, w który była wyposażona przekładnia tego wyjątkowego pojazdu - bieg defiladowy.

 

 

Firma Vostok-Europe postanowiła przypomnieć światu ten znakomity radziecki produkt sygnując jedną ze swoich kolekcji zegarków nazwą "GAZ-14 Limousine". Najbardziej widocznym elementem łączącym zegarki Vostok Europe z tej linii i popularną nie tylko w Związku Radzieckim limuzynę Czajka, jest stylistyka tarczy czasomierza. Daleko idące odwzorowanie zegara z deski rozdzielczej samochodu, jako tarczy zegarka, obejmujące tak ułożenie, jak i czcionkę cyfr, oraz kształt wskazówek, niesie ze sobą nutę historyczną. Dla odmiany kolorystyka tarczy, przy prostym obrysie koperty dodaje zegarkom wrażenia nowoczesności. Podobnie jak dwa wzory limuzyny - klasyczny i kabriolet, na rynku dostępne były dwa rodzaje czasomierzy z tej kolekcji. Serie Dualtime i Chrono są limitowane do 3000 egzemplarzy każda. Powodzenie rynkowe zegarków skłoniło producenta do wprowadzenia kolejnego modelu w tej linii - Trigalights i tym samym odstąpienia od tego drobnego związku z motoryzacyjnym patronem.

 

 

Zegarek Vostok Gaz-14 Limousine Dualtime posiada mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny - Vostok 2426, którego pracę możemy podziwiać przez transparentny dekiel. Koperta mająca średnicę 43 mm wykonana jest ze stali szlachetnej. Obok tradycyjnej - srebrzystej kolorystyki, ten model zegarka występuje także w innych wariantach - złotej, czarnej oraz kilku mieszanych. Dla ich uzyskania całą obudowę, lub tylko jej części pokryte zostały powłoką dekoracyjną wykonaną w technice PVD. Duże wyraźne cyfry o kroju czcionki zaczerpniętej z samochodowego zegara, a w niektórych modelach proste indeksy godzinowe ułożone są w sposób identyczny do pierwowzoru. Okienko datownika znajduje się na godzinie szóstej. Wskazówki i oznaczenia godzinowe pokryte zostały warstwą fluorescencyjną SuperLuminowa.

 

 

Dla dodatkowego komfortu odczytu, na szkle znalazła się warstwa antyrefleksyjna. Zegarek posiada dwie koronki, z których jedna tradycyjnie niezbędna jest do ustawienia wskazań czasu i daty, zaś druga służy do obrotu zewnętrznego pierścienia tarczy z oznaczeniem drugiej strefy czasowej. Odczyt czasu dla drugiej strefy czasowej możliwy jest dzięki dodatkowej wskazówce pracującej w systemie 24-godzinnym. Pełen naciąg sprężyny pozwala na nienaganną pracę mechanizmu przez 31 godzin.

 

 

Zegarek Vostok Europe Gaz 14 Limousine Chrono posiada bardzo ciekawą stylistykę tarczy, z dominującym, nieznacznie większym mikrowskażnikiem sekund. Licznik ten w momencie załączenia funkcji stopera zmienia się we wskaźnik pomiaru dziesiątych części sekundy. Co ciekawe, wskazówka odmierzając dziesiąte części sekundy nie wykonuje pełnego obrotu, operując tylko w wycinku koła, w zakresie oznaczonym dodatkową podziałką. Licznik minut stopera znajduje się po lewej stronie. Minitarcza umieszczona na godzinie trzeciej wskazuje czas w systemie 24-godzinnym. Na zewnętrznym pierścieniu tarczy znajduje się lubiana przez wszystkich automobilistów, skala tachometru umożliwiającego pomiar średniej prędkości pokonania oznaczonego jednokilometrowego odcinka drogi.

 

 

Taki sposób działania zegarka wymusza zastosowanie mechanizmu elektronicznego, którym dla zegarka Vostok Europe Gaz 14 Limousine Chrono jest mechanizm japoński Miyota OS22. Koperta o średnicy 42 mm, we wszystkich wariantach tego modelu jest wykonana ze stali szlachetnej. Dostępne są dwie wersje kolorystyczne koperty - srebrzysty i złoty. Koperta złocona wykonana jest przy zastosowaniu techniki PVD. Zegarek posiada kilka atrakcyjnych odmian kolorystycznych tarczy. Wskazówki które pokryte zostały warstwą fluorescencyjną SuperLuminowa jak również cyfry znajdujące się na tarczy wyglądają identycznie jak w zegarze zawsze wzbudzającej zachwyt Czajki. Okienko datownika znajduje się pomiędzy oznaczeniami godzin 4 i 5.

tekst: Władysław Meller

 

 

 

 

odCzasu doCzasu